Trwa ładowanie...

Czy bonding jest całkowicie odwracalny?

Avatar placeholder
24.03.2023 14:59
Bonding to zabieg z zakresu stomatologii estetycznej.
Bonding to zabieg z zakresu stomatologii estetycznej. (Adobe Stock)

Czy bonding jest całkowicie odwracalny? Na czym polega ten zabieg? Co warto wiedzieć o jego zaletach i wadach? Dla kogo ta metoda rekonstrukcji powierzchni zęba, gdzie wykorzystuje się żywice kompozytowe i zjawisko przylegania, jest odpowiednia, a dla kogo nie?

spis treści

1. Czy bonding jest całkowicie odwracalny?

Czy bonding jest całkowicie odwracalny? Ponieważ ten popularny i szeroko dostępny zabieg z zakresu stomatologii estetycznej odbywa się bez ingerencji w strukturę szkliwa czy głębszych tkanek zębów, jest całkowicie odwracalny.

Bonding nie narusza struktury zęba (w przeciwieństwie do zakładania licówek porcelanowych czy ceramicznych nie ingeruje w jego szkliwo). Można powiedzieć, że to alternatywa dla tradycyjnych licówek. Efektem pracy specjalisty jest powstanie tak zwanej licówki kompozytowej.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Na czym polega bonding?

Bonding to małoinwazyjna metoda, istotą której jest pokrycie krzywego, ukruszonego, przebarwionego lub pękniętego zęba cienką warstwą tworzywa - kompozytu z żywicy.

Bonding zębów pozwala na:

  • ukrycie przebarwień,
  • odbudowę uszkodzeń korony zębowej,
  • zamaskowanie diastemy i innych szpar międzyzębowych,
  • nadanie właściwego kształtu zębom, na przykład wydłużenie zbyt krótkiego zęba,
  • uzyskania harmonii uśmiechu.

Jak przebiega zabieg?

Bonding polega na zmatowieniu zęba za pomocą odpowiedniego wiertła lub krążka ściernego, następnie wytrawieniu szkliwa kwasem. Kolejnym krokiem jest nałożenie licówki kompozytowej. Materiały łączą się z tkankami zęba dzięki zastosowaniu żywicy (zwanej bondem).

Umożliwia to zjawisko adhezji. Kolejny etap to naniesienie ostatniej warstwy kompozytu w odpowiednim kolorze, utwardzenie naświetlanie zęba lampą polimeryzacyjną oraz wygładzenie i wypolerowanie powierzchni zęba. Efekt jest natychmiastowy. Różnica w wyglądzie zębów przed i po zabiegu bondingu dostrzegalna jest już po jednej wizycie u stomatologa.

Bonding zębów - cena

Ile kosztuje bonding? Cena zabiegu zależy od zakresu działań i ilości użytego materiału, także renomy i cennika placówki, w której jest wykonywany zabieg czy doświadczenia stomatologa. Koszt bondingu jednego zęba wynosi około 500 zł. W przypadku poddawania zabiegowi kilku zębów - nawet kilka tysięcy złotych.

3. Dla kogo bonding zębów?

Bonding na zęby polecany jest w przypadku problemów w zakresie kształtu, rozmiaru czy koloru zęba. Metoda sprawdzi się, gdy problemem jest deformacja korony, jej ukruszenie, złamanie czy pęknięcie. To także dobre rozwiązanie na zmniejszenie lub wypełnienie szpar między zębami, również diastemy.

Rozwiązanie docenią osoby, którym zależy na szybkiej poprawie uśmiechu, które nie chcą bądź nie mogą zdecydować się na bardziej kosztowny, czasochłonny i poważny zabieg uzupełniania ubytków (np. licówki porcelanowe czy ceramiczne).

Wskazania do bondingu zębów to niewielkie problemów z uzębieniem, takie jak:

  • nierówne zęby (np. gdy jeden jest krótszy niż pozostałe),
  • złamanie lub ukruszenie korony zęba,
  • zniekształcenie zęba,
  • przebarwienie zęba,
  • pęknięcie szkliwa zęba,
  • szpary między zębami, diastema.

Bonding zębów polecany dla osób, które nie mogą (np. ze względów ekonomicznych) lub nie chcą skorzystać z radykalnych i kosztownych metod poprawiania wyglądu zębów (np. licówki porcelanowe czy ceramiczne).

4. Przeciwwskazania do bondingu

Przeciwwskazaniem do zabiegu bondingu jest próchnica (zabieg można wykonać wyłącznie na zdrowych zębach), choroby dziąseł czy bruksizm, ale i znaczne krzywe zęby Bonding na krzywe zęby nie zawsze jest możliwy.

Gdy skrzywienie jest duże, zalecane jest leczenie ortodontyczne. Zabieg zalecany jest wyłącznie w sytuacji, gdy skrzywienie jest niewielkie i nie wpływa negatywnie na pozostałe zęby.

Licówka kompozytowa nie może zostać założona na martwy ząb oraz z bardzo dużymi wypełnieniami. W takich przypadkach zalecanym rozwiązaniem są korony. Odbudowa kompozytowa zębów nie jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nawykowo zgrzytają i ścierają zęby.

5. Wady bondingu zębów

Wadą bondingu jest trwałość kompozytów szacowana jedynie na około 5 lat. Po tym czasie zabieg można jednak wykonać ponownie. Możliwe jest także przebarwienie kompozytu wskutek palenia papierosów, spożywania kawy, herbaty czy czerwonego wina. Kompozyt może się również kruszyć podczas zaciskania zębów czy gryzienia bardzo twardych przedmiotów.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze