Czy suplementy diety działają?
Ogólnie wiadomo, że wzbogacanie diety o różnorodne suplementy wywiera nieoceniony wpływ na organizm. Nowe badania naukowe wykazały, że osoby, które przez dłuższy czas zażywają witaminy i minerały, mogą pochwalić się znacznie lepszą pamięcią niż te, które nie stosują żadnej suplementacji. Odkrycie to sugeruje, że dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych może wspomóc procesy myślowe, a także polepszyć pamięć osób w podeszłym wieku.
1. Badania nad właściwościami suplementów
Wcześniejsze badania obserwacyjne wykazały zależność między zwiększonym spożyciem niektórych składników odżywczych a procesami myślowymi. Naukowcy z Paryża doszli do wniosku, że obserwacje te nie wyjaśniły jednak związku przyczynowo-skutkowego. Według nich najważniejszym pytaniem było, czy procesy umysłowe zależą od diety, czy może dieta zależy od procesów myślowych. Możliwe jest bowiem, że osoby, które są efektywniejsze w procesach poznawczych, zwracają większą uwagę na pokarmy, które spożywają.
Aby wyjaśnić ten związek, badacze paryscy przeprowadzili badania na około 4,5 tys. Francuzów. W 1994 roku, kiedy uczestnicy badania mieli od 45 do 60 lat, badacze losowo podzielili ich na dwie grupy. Przez 8 lat połowa badanych zażywała regularnie suplementy, takie jak witaminy C i E, selen, cynk oraz beta-karoten. Pozostali otrzymywali tabletki placebo niezawierające żadnych składników odżywczych. Warto podkreślić, że badani nie wiedzieli, jakie tabletki zażywają.
2. Witaminy i minerały a pamięć
Po upływie 14 lat uczestnicy badania znów spotkali się w laboratorium, gdzie naukowcy przeprowadzili testy sprawdzające stan pamięci. Mimo że osoby z obu grup miały podobne wyniki na większości testów – ci, którzy zażywali suplementy wypadli znacznie lepiej w testach sprawdzających pamięć długoterminową. Naukowcy podkreślają, że należy uważnie przeanalizować wyniki badań. Możliwe jest, że z powodu dużej liczby przeprowadzonych testów wykazane różnice w efektywności procesów myślowych są wynikiem przypadku. Mimo wszystko, wyniki badań wskazują na zbawienny wpływ zbilansowanego spożycia składników antyoksydacyjnych na sprawnie przebiegające procesy myślowe.
Naukowcy podkreślają, że wzbogacenie diety o witaminy i minerały nie wymaga suplementacji. Można przecież dostarczyć organizmowi składniki odżywcze dzięki przemyślanym wyborom produktów spożywczych. Przykładowo, soki owocowe są bogate w witaminę C, a olej roślinny jest naturalnym źródłem witaminy E. Zażywanie suplementów powinno być ostatnią deską ratunku. Dodatkowo, naukowcy apelują, aby nie przeceniać właściwości suplementów w poprawie pracy mózgu. Witaminy i minerały są ważne dla pamięci, jednak nie są jedynymi czynnikami, które na nią wpływają. Najważniejsze dla mózgu są: zdrowa dieta, aktywność fizyczna oraz praca nad poszerzaniem wiedzy.