Dlaczego laserowe zamykanie naczynek nie zawsze jest dobrym pomysłem?
Zmiany naczyniowe są bardzo uciążliwe pod kątem estetycznym. Teleangiektazje (czyli trwale poszerzone, czerwone, drobne naczynia) lub wenulektazje (szersze, o fioletowym zabarwieniu) czy to w obrębie kończyn dolnych, czy twarzy, przysparzają pacjentkom i pacjentom zmartwień. Często wyglądają jak siniaki i stają się bardziej widoczne, kiedy temperatury na zewnątrz rosną.
Takie zmiany w obrębie kończyn dolnych mogą być sygnałem rozwijającej się przewlekłej niewydolności żylnej, a na twarzy np. trądziku różowatego. Wobec tego jasne jest, że osoby borykające się z tymi problemami szukają pomocy i chcą się ich chociaż częściowo pozbyć. Na najważniejsze pytania dotyczące zamykania naczynek laserem odpowiada dr n. med. Diana Kupczyńska z Rybak Clinics.
1. Na czym polega laserowe zamykanie naczynek?
Laser, przy odpowiednio dobranych parametrach, powoduje trwałe zamkniecie poszerzonego naczynia. Zarówno rozmiar plamki, jak i energię wiązki laserowej, należy dobrać precyzyjnie do głębokości, na jakiej znajdują się naczynia do zamknięcia, do ich średnicy oraz zabarwienia. Chromatoforem, czyli punktem uchwytu dla energii emitowanej przez laser, jest dla laserów służących do korekty zmian naczyniowych hemoglobina.
2. Jakie lasery stosuje się do zamykania naczynek?
Najpopularniejsze są lasery neodymowo-yagowe, lasery neodymowo Yagowe z podwojoną częstotliwością (KTP) lub lasery pulsacyjno barwnikowe (PDL) Historycznie używano także laserów bromkowo-miedzowych, aleksandrytowych, rubinowych itd. Ważne jest, aby sprzęt był dobrej klasy, a operator doświadczony w pracy na nim.
3. Skąd wiadomo czy gabinet, do którego się wybieramy jest warty swojej ceny?
Odradzam spontaniczne decydowanie się na zamykanie naczynek w pierwszym, lepszym gabinecie. Przede wszystkim, kolosalne znaczenie ma jakość sprzętu, którym zabieg będzie wykonany. Laser musi mieć odpowiednią certyfikację i regularne przeglądy techniczne, już nie wspomną o pewnym pochodzeniu – sprzęt powinien pochodzić od sprawdzonego dystrybutora, a nie np. z platformy sprzedażowej.
Kolejnym, równie ważnym czynnikiem, jest lekarz, który będzie zabieg wykonywał. Dlatego poświęćmy chwilę na sprawdzenie kwalifikacji osoby, w ręce której oddajemy nasz wygląd, zdrowie i dobre samopoczucie.
4. Czy USG Doppler jest konieczne do zamykania naczynek?
Niekoniecznie, ale jeżeli chcemy skutecznie zamykać naczynka to tak. Moim zdaniem, przed pierwszym zabiegiem zamykania naczynek na nogach należy wykonać USG Doppler układu żylnego kończyn dolnych. Tzw. „pajączki” mogą świadczyć o patologii leżącej głębiej, której zaniedbanie może skutkować poważnymi konsekwencjami, już nie wspomnę o braku efektu laseroterapii. Nie ma z kolei sensu powtarzanie tego badania przed każdą sesją laserowej korekty teleangiketazji i wenulektazji na nogach.
5. Jakie informacje nt. zamykania naczynek należy uznać za nieprawdziwe?
W sieci pojawia się sporo informacji powielających błędne założenia dotyczące tej metody zabiegowej. Jedną z nich jest stwierdzenie, że "latem nie można zamykać naczynek laserowo". Jest to nieprawda. Prawdą jest natomiast, że należy chronić przed promieniami UVA i UVB obszar poddany laseroterapii przez 4 tygodnie po każdym zabiegu. W związku z tym wiele osób woli poddać się laseroterapii dopiero w okresie jesiennym czy zimowym.
Upieranie się przy tym, że "laserowe zamykanie naczynek jest skuteczne" również jest błędem. Owszem, zabieg jest uznawany na skuteczny, ale pod warunkiem, że wykona go doświadczony lekarza, dobrej jakości laserem służącym do korekty zmian naczyniowych. Nieprawdą jest także stwierdzenie, że każde zmiany można usunąć w 100%. Często problem zaniedbywany latami można tylko skorygować, co w praktyce oznacza, że po sesji laseroterapii trwale zostanie zamknięte np. 50-60 % zmian).
Pokutuje również przekonanie, że laserowe zamykanie naczynek jest bezpieczne. Należy jednak pamiętać o tym, że każda procedura medyczna jest obarczona określonym ryzykiem wystąpienia zdarzeń niepożądanych; w kontekście laseroterapii zmian naczyniowych są to m. in. oparzenia skóry, blizny zanikowe, przebarwienia…
Moje ulubiona informacja dotyczy tego, że "każdy może zamknąć naczynka laserowo". O tym, czy istnieją przeciwwskazania do laseroterapii decyduje lekarz podczas konsultacji. Czasowymi przeciwwskazaniami są np. opalona skóra, przyjmowanie fotouczulających leków lub suplementów diety. Lekarz może również odmówić wykonania zabiegu jeśli stwierdzi, że pacjent ma zupełnie nierealistyczne oczekiwania co do możliwych do osiągnięcia efektów terapii.
Skuteczne leczenie to leczenie dostosowane do pacjenta i choć z pozoru jest to tylko trzymanie lasera, to w rzeczywistości jest to zabieg, wykonywany za pomocą technologii posiadającej niekwestionowane zalety, ale także ograniczenia oraz ryzyko.