Dlaczego wypadają nam włosy? (WIDEO)
Ich kondycja wiele mówi o twoim zdrowiu a ich nadmierne wypadanie może świadczyć o chorobie. Oczywiście mowa tu o włosach. Gubimy ich nawet sto dziennie, jednak to normalne, bo na miejscu każdego odrasta kolejny. Jednak co jeżeli straty są większe? Nazywam się Marek Kamiński a wy oglądacie program Eureka.
Nie warto szukać cudownych preparatów na ich porost. W przypadku nadmiernej utraty włosów, warto natomiast pójść do lekarza i dowiedzieć się jakie są jej przyczyny. A przyczyn może być wiele.
Jedną z nich są zaburzenia hormonalne. Dla przykładu, organizm kobiet wytwarza zbyt duże ilości androgenów, czyli hormonów, do których należy między innymi testosteron. Powstają one w nadnerczach i jajnikach a ich nadmiar, pomimo tego, że prowadzi do wygasania aktywności tych narządów w czasie przekwitania, to również ma ogromny wpływ na kondycję włosów.
Bardzo wysoki poziom androgenów, fachowo nazywany hiperandrogenizmem, prowadzi do utraty owłosienia na szczycie głowy i w kątach czołowych, tworząc tak zwane zakola.
Przyczyną utraty włosów mogą być także zaburzenia w wydzielaniu hormonów tarczycy. Przy niedoczynności tego narządu włosy są cienkie, suche i rzadkie. Niestety, w przypadku tego schorzenia konieczne jest leczenie samej tarczycy.
Częstą przyczyną problemów z włosami mogą być również błędy w diecie. Niedożywienie, a zwłaszcza niedobór białka, aminokwasów, żelaza i cynku może powodować rzednięcie włosów na całej powierzchni głowy. Taki niedobór dotyczy głównie osób poddających się bardzo restrykcyjnym kuracjom odchudzającym, w których to ograniczamy dzienne spożycie do 700 kilokalorii.
Z drugiej strony łysieniu sprzyja również otyłość. Jest to wynikiem uwalniania się testosteronu z tkanki tłuszczowej, a jak już wcześniej wspomniałem, im więcej go w osoczu, tym słabsze włosy.
Istnieje również ukryty winowajca, który bardzo często psuje nasz organizm. Jest nim stres. Szczególnie silny i długotrwały stres nie ma litości również na naszych włosów. Nasila on wydzielanie hormonu prolaktyny, której nadmiar sprzyja ich osłabianiu i wypadaniu.
U większości zdrowych ludzi po 25 roku życia, włosy stają się cieńsze oraz zaczynają częściej wypadać, zwyczajnie dlatego, że za słabo nie dbamy. Niekorzystnie na ich kondycji odbijają się również zabiegi ingerujące w strukturę włosa, na przykład farbowanie. Jeżeli potem nie wzmocnimy ich stosując starannie dobrane kosmetyki, nasza czupryna najpewniej zacznie się przerzedzać.
Ewolucyjnie włosy na głowie spełniają obecnie rolę jedynie dekoracyjną, będą symbolem zdrowego i zadbanego człowieka. Nie każdego jednak natura obdarzyła boską czupryną, dlatego dbajmy o nasze włosy, abyśmy mogli cieszyć się nimi tak długo, jak przewidziała to matka natura.
Jeżeli podobał wam się dzisiejszy odcinek dajcie nam łapkę w górę oraz zasubskrybujcie kanał Mediakraft Polska. Ja natomiast zapraszam was do oglądania kolejnego odcinka Eureki już za tydzień. Cześć.