Sińce pod oczami - przyczyny, sposoby, makijaż maskujący
Sińce pod oczami, podobnie jak zmarszczki pod oczami czy siwe włosy, mogą pojawiać się wraz z wiekiem, ponieważ zmienia się układ kości oczodołu, zmniejsza się poduszka tłuszczowa i bardziej prześwitują fioletowe naczynia żylne. Często wiążą się z niewystarczającą ilością snu bądź alergią. Niezależnie od powodów, sińce pod oczami są zawsze mało estetyczne i mogą powodować wyraźny dyskomfort. Zanim jednak sięgniemy po profesjonalne zabiegi kosmetyczne, warto wypróbować domowe sposoby na sińce pod oczami.
1. Przyczyny sińców pod oczami
Zanim zastosujesz określony sposób na sińce pod oczami, powinnaś spróbować zdiagnozować ich przyczynę. Na początku musisz ustalić, czy nie są one wynikiem schorzeń lub dolegliwości skórnych. Mogą pojawiać się one jako efekt towarzyszący jakiejś chorobie? W tym celu powinnaś się udać do lekarza pierwszego kontaktu, który postara się wykluczyć lub potwierdzić następujące czynniki:
- alergię – wysypki pojawiające się jako efekt alergii mogą się przyczynić do ciemniejszego koloru skóry pod oczami, szczególnie jeśli jest ona drapana;
- nietolerancję glutenu – oprócz innych nieprzyjemnych objawów może obejmować pojawienie się cieni w okolicach oczu;
- przekrwienie śluzówki nosa – zatkany nos może powodować, że naczynia krwionośne pod oczami będą bardziej widoczne;
- nieprawidłową pigmentację skóry – jest to cecha wrodzona, która może prowadzić do pojawienia się ciemnych kręgów pod oczami.
Poza wyżej wymienionymi czynnikami, które powinien zdiagnozować lekarz, warto wziąć pod uwagę jeszcze inne potencjalne przyczyny sińców pod oczami. Mogą być nimi predyspozycje genetyczne oraz długotrwała niewystarczająca ilość snu.
2. Krem na sińce pod oczami
Po ustaleniu przyczyn sińców pod oczami warto zastanowić się na skutecznym sposobem kuracji nieestetycznego problemu. Krem na sińce pod oczami można stosować równolegle z innymi sprawdzonymi sposobami na sińce pod oczami. Oto kilka pomysłów, które pomogą ci rozwiązać problem.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- W jaki sposób można usunąć widoczne żyły pod oczami? - odpowiada lek. Robert Jan Chmielewski
- Jaka jest przyczyna sińców pod oczami u 5-latki? - odpowiada lek. Aleksandra Witkowska
- Co jest przyczyną cieni pod oczami? - odpowiada lek. Robert Jan Chmielewski
- okłady z plasterków zielonego ogórka na sińce pod oczami – najlepiej, żebyś przechowywała ogórek w lodówce, bo będzie on dobrze schłodzony; gdy plasterki ogórka na oczach „zagrzeją się”, zmień je na nowe;
- ciepłe okłady z herbaty lub świetlika na sińce pod oczami – świetlik działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, likwiduje obrzęki pod oczami;
- papka z surowego ziemniaka na sińce pod oczami – zmiksuj surowego ziemniaka, aby powstała z niego papka, a powstałą masę nałóż na oczy i pozostaw na 30 minut;
- zmrożona łyżeczka na sińce pod oczami – włóż łyżeczkę do zamrażarki na 15 minut, a następnie przyłóż na powieki;
- okład z alg na sińce pod oczami – algi doskonale sprawdzają się na cienie pod oczami, ponieważ poprawiają krążenie, ponadto zawierają substancje, które nawilżają i regenerują skórę.
Przedstawione wyżej sposoby są w większości doraźnymi metodami, które pomagają dzaiałać w likwidowanie sińców pod oczami. Warto jednak wcześniej pomyśleć o zapobieganiu problemowi i dostarczać organizmowi odpowiednią ilość snu, unikać zmęczenia, a ponadto stosować odpowiednią dietę obfitującą w zielone warzywa, zwłaszcza szpinak i kapustę, i unikającą dużych ilości soli.
Zobacz także:
3. Makijaż maskujący
Aby załagodzić efekt spuchniętych i podkrążonych oczu, konieczne są także odpowiedni makijaż na sińce podoczami i stosowanie specjalnych kosmetyków. Najlepiej, by zawierały one naturalne składniki, takie jak np. algi, świetlik, zielona herbata. Ponadto warto zwrócić uwagę, czy kosmetyki te zawierają w składzie witaminy, składniki regenerujące i nawilżające skórę.
Wybierając podkład do twarzy, powinnaś pomyśleć, by był on jaśniejszy od tego, jaki zastosujesz na pozostałej części twarzy, gdyż będzie on rozjaśniał okolice oczu w naturalny sposób. Dodatkowo po nałożeniu fluidu konieczne jest użycie korektora. Posmaruj górne powieki i okolice pod oczami korektorem i delikatnie uklepuj go jednym palcem.