Glutamina - charakterystyka, dawkowanie
Uprawianie sportów i trening na siłowni zyskują coraz więcej zwolenników. Obecnie dostępne są różne suplementy diety dla sportowców, które mają za zadanie zwiększenie wytrzymałości organizmu i szybsze budowanie masy mięśniowej. Jeśli ćwiczący racjonalnie się odżywia i regularnie wykonuje ćwiczenia, tak zwane odżywki na masę mogą okazać się bardzo skuteczne.
1. Co to jest glutamina?
Ostatnio dużo mówi się o glutaminie w związku z jej wpływem na mięśnie. Czym jest glutamina i na czym polega jej działanie? Glutamina to aminokwas stosowany przez atletów i osoby pracujące nad zwiększeniem masy mięśniowej. Glutamina znajduje się we krwi i mięśniach szkieletowych. Można ją także znaleźć w wołowinie, pszenicy, szpinaku i nabiale. Glutamina jest również dostępna w formie suplementów diety.
Badania wykazały, że osoby regularnie wykonujące ćwiczenia i prezyjmujące suplement z glutaminą po miesiącu odnotowują znaczny przyrost mięśni, który utrzymuje się podczas spożywania substancji. Glutamina wpływa korzystnie także na funkcjonowanie mózgu i nerek.
Glutamina jest również przydatna w procesach leczenia i regeneracji organizmu, dlatego jest zalecana po operacji, a także po wystąpieniu opuchlizny i podrażnieniach w ustach oraz po chemioterapii. Ponadto glutaminę stosuje się do leczenia utraty wagi oraz u pacjentów z HIV.
2. Bezpieczna dawka glutaminy
Przyjmuje się, że bezpieczna dawka glutaminy to 40 gramów dziennie. Jednak glutaminy nie powinno stosować się w połączeniu z niektórymi lekami. Negatywne skutki działania glutaminy nie są znane. Uważa się, że glutamina to bezpieczna substancja zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Nie należy jedynie przekraczać ustalonej dawki glutaminy. Poza tym nie wolno stosować jej:
- w czasie ciąży lub karmienia piersią;
- przy poważnej chorobie wątroby;
- przy alergii na glutaminian sodu;
- przy manii, czyli rodzaju zaburzenia psychicznego;
- przy padaczce.
3. Działania niepożądane glutaminy
Odżywki dla sportowców, na przykład z glutaminą, nie stanowią zagrożenia dla organizmu, pod warunkiem że są prawidłowo przyjmowane. Wszystkie odżywki na masę mają zalecaną, bezpieczną dawkę glutaminy, której należy się trzymać. Warto jednak pamiętać, że bez odpowiedniej diety i regularnych ćwiczeń nawet najlepsze odżywki dla sportowców nie przyniosą pożądanych rezultatów.
Działanie glutaminy w odżywkach na masę mięśniową zostało potwierdzone, ale nie należy spożywać zbyt dużej jej ilości, ponieważ skutki uboczne są nadal nieznane i mogą okazać się poważne.
Jeśli chcesz w krótkim czasie zwiększyć masę mięśniową, możesz skorzystać z odżywek na masę. Suplementy diety są obecnie dostępne w różnej postaci i o różnym składzie. Być może słyszałeś, że właściwości glutaminy, powodują przyrost mięśni. Oczywiście, przyjmowanie suplementów z glutaminą nie zwalnia z systematycznych ćwiczeń.
Tylko połączenie suplementacji z regularnym wysiłkiem fizycznym przynosi rezultaty. Jeżeli zdecydowałeś się na stosowanie glutaminy, w żadnym wypadku nie przekraczaj zalecanej dawki. Skutki uboczne glutaminy są bowiem nie do końca zbadane, a nie warto ryzykować zdrowiem dla muskularnej sylwetki.