Trwa ładowanie...

Grilluje, gotuje, piecze. Kombiwary już od 100 zł

Avatar placeholder
Anna Tylec 23.04.2021 14:58
Kombiwar to przyjaciel każdej pani domu
Kombiwar to przyjaciel każdej pani domu (123RF.com/Iakov Filimonov)

Kombiwar to przyjaciel każdej pani domu stawiającej na zdrowe odżywianie. Urządzenie z powodzeniem zastąpi piekarnik, patelnię, mikrofalówkę czy prodiż.

spis treści

1. Czym jest kombiwar?

Kombiwar to urządzenie kuchenne, które daje możliwość gotowania na parze, smażenia, grillowania, pieczenia ciast, podgrzewania potraw, rozmrażania, a także suszenia grzybów czy owoców.

Zobacz film: "Masz problemy z żołądkiem? Gotuj na parze"

Podstawowe wyposażenie kombiwaru to żaroodporna misa, wentylator oraz źródło ciepła: grzałka elektryczna lub lampa halogenowa Misa może być wykonana ze szkła lub ze stali szlachetnej pokrytej powłoką ceramiczną. Jej pojemność to zazwyczaj 10 l - 12 l, ale w niektórych urządzeniach istnieje możliwość zwiększenia pojemności do nawet 17l dzięki specjalnej nakładce. Wytwarzane przez kombiwar ciepło pochodzi z grzałki lub lampy przetwarzających energię elektryczną w energię cieplną. Ta następnie poprzez działanie wentylatora rozprowadzana jest po całej misie. W konsekwencji umieszczona w kombiwarze żywność jest podgrzana wydajnie i równomiernie. Większość urządzeń tego typu oferuje moc 1000 W, która wydaje się wystarczająca do sporządzenia posiłku. W sklepach znaleźć można jednak kombiwary o mocy 1500 W.

Każdy kombiwar posiada również co najmniej dwa pokrętła. Jedno z nich pozwala na ustawienie odpowiedniej temperatury. Typowy przedział to 35-250 st. C., ale ci, którzy często rozmrażają jedzenie, powinni rozejrzeć się za urządzeniem z zakresem temperatury zaczynającym się od 0 st. C. Drugie pokrętło to regulator czasu działania kombiwaru. Niektóre wersje posiadają rozbudowany zestaw opcji, między innymi utrzymywania temperatury lub opóźnionego startu.

Zestaw kombiwaru powinien składać się nie tylko z samego urządzania, ale również stojaka uchwytów, tacki do gotowania na parze, sitka, półek i rusztów do grillowania. Poza tym producenci dorzucają często także książki z przepisami i wskazówkami użytkowania.

Nie musisz szukać daleko. Szeroki wybór kombiwarów znajdziesz już teraz na WP radarOkazji.

2. Kombiwar halogenowy

Jednym z typów kombiwaru jest ten wyposażony w lampę halogenową. Zastosowanie jej wypiera powoli tradycyjną grzałkę elektryczną. Ważną zaletą kombiwarów halogenowych jest oszczędność energii elektrycznej i niesamowita wydajność.

Poza tym urządzenia tego typu posiadają zazwyczaj szklane miski, dzięki czemu doskonale widać co dzieje się w ich wnętrzu. Na pokrywie pojemnika znajduje się natomiast panel wyposażony w minutnik i termostat. To wygodne rozwiązanie, ponieważ nie wymaga pochylania się nad urządzeniem podczas nastawiania temperatury czy czasu gotowania. Kombiwar halogenowy ze szklaną misą jest łatwy w obsłudze, ale przede wszystkim estetyczny, dlatego bez problemu gotowe danie można podać od razu na stół bez potrzeby przekładania do innego naczynia.

3. Kombiwar z grzałką elektryczną

Kombiwary wyposażone w grzałkę elektryczną, nazywane niekiedy multicookerami, różnią się od kombiwarów halogenowych źródłem ciepła. W tym wypadku bowiem wytwarza je wspomniana grzałka.

Kombiwar umożliwia przygotowanie zdrowych posiłków w niedługim czasie
Kombiwar umożliwia przygotowanie zdrowych posiłków w niedługim czasie (123RF.com/Olena Danileiko)

Zazwyczaj takie kombiwary są również zabudowane, a ich misa wykonana jest ze stali szlachetnej i wyłożona dodatkowo powłoką ceramiczną redukującą przywieranie gotowanych produktów. Ważną zaletą jest w tym wypadku to, że pojemnik można bez problemu wyjąć i umyć, nierzadko także w zmywarce.

Multicookery obsługiwane są przez panel komputerowy. Często pozostawiają do dyspozycji użytkownika kilkanaście albo nawet kilkadziesiąt programów gotowania, rozmrażania, smażenia czy grillowania. To, a także jakość wykonania urządzeń tej kategorii wpływa na ich cenę. W porównaniu do kombiwarów halogenowych te z grzałką elektryczną są droższe. Wysoka cena nie powinna jednak odstraszać tych, którzy cenią sobie wielofunkcyjne urządzenia wysokiej jakości.

4. Kombiwar – zalety urządzenia

Urządzenie, jakim jest kombiwar, ma w zasadzie same zalety. Przede wszystkim zużywa mniej energii niż tradycyjny piekarnik. Jeśli mieszkanie, które zamieszkujemy, nie ma w wyposażeniu piekarnika z termoobiegiem, multicooker lub kombiwar halogenowy będą jego doskonałym zamiennikiem.

Kolejnym plusem kombiwaru jest mobilność. Nie zagraca blatów kuchni na co dzień, a z racji zgrabnej bryły łatwo ukryć go w kuchennej szafce czy spiżarni. Wspomnieć warto także o tym, że szczelność urządzenia gwarantuje przyrządzanie posiłków bez kłębów pary i symfonii obiadowych zapachów w całej kuchni. Część modeli kombiwarów wyposażona została również w opcję samoczyszczenia. Jedynym zadaniem użytkownika jest wlanie do misy wody i płynu do mycia naczyń, a po zakończeniu czyszczenia opłukanie urządzenia.

Najważniejszą jednak zaletą kombiwarów jest przygotowywanie przez nie zdrowych posiłków bez wypłukiwania witamin z warzyw przez gotującą się wodę czy używanie tłuszczu. To ważne zwłaszcza przy stosowaniu diet na odchudzanie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze