Trwa ładowanie...

Guarana i kofeina

Guarana i kofeina to dwie substancje, które działają stymulująco na organizm – poprawiają koncentrację, działają pobudzająco i pomagają w przezwyciężeniu stresu oraz zmęczenia. Działanie kofeiny wpływa ponadto na spalanie tkanki tłuszczowej. Od pewnego czasu zarówno kofeina, jak i guarana jest wykorzystywana do produkcji odżywek dla kulturystów, które mają wspomagać przyrost masy mięśniowej i wytrzymałość fizyczną podczas treningu. Czy rzeczywiście właściwości kofeiny i guarany są pomocne w kulturystyce?

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

1. Działanie kofeiny

Wszyscy wiemy, jak działa kofeina i jakie są skutki jej przyjmowania. Oto niektóre z nich:

  • poprawia koncentrację i przez pierwsze pół godziny ćwiczeń odwraca uwagę od zmęczenia,
  • pomaga spalać tkankę tłuszczową,
  • działa psychologicznie na organizm – poprzez zmniejszenie odczuwania zmęczenia pomaga w bardziej intensywnym wysiłku.

Niedawno pojawiły się na rynku preparaty, które wykorzystują kofeinę w kulturystyce. Popularne są różne odżywki na masę mięśniową, których składnikami są między innymi kofeina i guarana. Czy rzeczywiście działanie tych substancji jest korzystne dla ćwiczących osób? Jeśli chodzi o kofeinę, to jej spożycie dla poprawy wytrzymałości jest znane od dłuższego czasu. Niektórzy używają jej w celu zwiększenia energii, na przykład podczas biegów na dalekie dystanse. Dostępne są także odżywki na masę mięśniową, które poprawiają wyniki na siłowni. Kofeina daje poczucie nieograniczonej energii i pozwala zwiększyć ilość wykonywanych powtórzeń. Jednak badania nie stwierdzają jednoznacznie, czy kofeina rzeczywiście powoduje wzrost tkanki mięśniowej. Ponadto, długotrwałe spożywanie kofeiny zmniejsza wrażliwość organizmu na jej działanie. Konieczne jest wówczas zwiększenie przyjmowanej dawki. Należy jednak uważać na jej ilość, gdyż możliwe jest zatrucie kofeiną. Przedawkowanie tej substancji może powodować nadmierne pobudzenie psychoruchowe, bardzo silne i nieregularne bicie serca, nudności i wymioty oraz nadmierne wydalanie moczu. Ponadto każdy inaczej reaguje na kofeinę, u miesiączkujących kobiet działanie kofeiny może być zupełnie inne.

2. Właściwości guarany

Guarana to roślina o czerwonych owocach, które z wyglądu przypominają jagody. Jej działanie znane jest od wieków plemionom żyjącym w dorzeczu Amazonki. W Europie stała się ona popularna dzięki niemieckiemu lekarzowi Christianowi Franzowi Paulliniemu na przełomie XVII i XVIII wieku. Guarana słynie z z niezwykłych zdolności syntezy kofeiny, której zawiera czterokrotnie więcej niż ziarna kakaowca. Jej właściwości powodują podniesienie sprawności fizycznej i psychicznej, szczególnie w momentach wzmożonego wysiłku. Ponadto guarana działa stymulująco na cały organizm, pomaga w przezwyciężeniu zmęczenia fizycznego i psychicznego, pozytywnie wpływa na koncentrację i ułatwia zapamiętywanie. Dobrze wpływa na samopoczucie osób w depresji, poprawia odporność organizmu na stres i działa kojąco przy migrenie. Obecnie wykorzystuje się ją m.in. do produkcji odżywek na masę, ponieważ guarana powoduje zwiększenie wytrzymałości organizmu i usuwanie kwasu mlekowego, w rezultacie ćwiczący jest w stanie wykonać więcej powtórzeń i szybciej buduje tkankę mięśniową. Guarana w tabletkach jest obecnie najprzystępniejszą formą przyjmowania tej substancji. Roślina ta ma bowiem niezwykle gorzki smak.

Kofeina i guarana to substancje, które mogą pomóc w zwiększaniu masy mięśniowej. Jak zwykle, wskazany jest jednak umiar w ich stosowaniu. Najbezpieczniej jest stosować się do zaleceń podanych na opakowaniach suplementów.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.