Handpoke - na czym polega, czy boli, trwałość tatuażu handpoke
Handpoke to ciesząca się dużą popularnością technika tatuowania bez maszynki. Trwałe rysunki na skórze są wykonywane ręcznie, za pomocą igły i tuszu. Na czym polega handpoke? Czy ten sposób tatuowania boli?
1. Co to jest handpoke?
Handpoke, a konkretnie tatuaż handpoke (handpoke tattoo), to specyficzna metoda tatuowania bez użycia maszynki. Sposób ten polega na tworzeniu rysunków na ciele za pomocą igły i tuszu, którą wbija się pod naskórek.
Powstałe kropki o różnym natężeniu koloru układa się w konkretny wzór, co wymaga dużej precyzji i znacznie dłuższego czasu, w porównaniu do tradycyjnego tatuowania. Metoda handpoke sprawdza się najlepiej w przypadku małych tatuaży, często jest wybierana przez osoby, które boją się bólu wywołanego maszynką do tatuażu.
Tatuaż handpoke wymaga dużego doświadczenia i wprawnej ręki, ale wciąż jest mylnie kojarzony z tatuowaniem przez amatorów, których nie stać na profesjonalny sprzęt.
Ile kosztuje handpoke? Cena tatuażu jest zależna od wielu czynników - rozmiaru, stawki danego studia, poziomu doświadczenia tatuatora czy wielkości miasta.
2. Czy tatuaż handpoke boli?
Tatuowanie handpoke jest bardziej pracochłonne, ale powoduje mniejsze uszkodzenia skóry w porównaniu do maszynki zawierającej od kilku do nawet kilkunastu igieł, co ułatwia gojenie i zmniejsza dolegliwości bólowe w trakcie zabiegu.
Handpoke wiąże się oczywiście z bólem, ale jest on mniejszy w porównaniu do tradycyjnego tatuażu. zależy również od indywidualnej tolerancji i miejsca na ciele. Najbardziej wrażliwe obszary to wewnętrzna strona ud, brzuch lub kręgosłup, natomiast dyskomfort jest znacznie łagodniejszy w przypadku tatuażu na łydkach czy ramionach.
3. Czy tatuaż handpoke jest bezpieczny?
Tatuaż bez względu na technikę może wiązać się z pewnymi zagrożeniami, jeżeli trafimy do miejsca, gdzie nie przestrzega się zasad higieny. Niezwykle istotne jest to, by osoba wykonująca zabieg miała na dłoniach rękawiczki i używała sterylnych igieł.
W przeciwnym razie może dojść do zakażenia, stanu zapalnego i opuchliny, a nawet zapalenia wątroby typu B. Z kolei słabej jakości tusz do tatuażu może grozić wystąpieniem reakcji alergicznej. Z tego względu należy z uwagą wybierać studio tatuażu i zwrócić uwagę na kwestie higieny.
4. Trwałość tatuażu handpoke
Tatuaże po pewnym czasie stają mniej wyraziste, ale wzory wykonywane metodą handpoke są najmniej trwałe, ze względu na technikę, ale również miejsce tatuowania.
Najkrócej swój pierwotny wygląd utrzymują rysunki na dłoniach, a najdłużej te naniesione na klatkę piersiową lub ramiona. Nie bez znaczenia są również umiejętności tatuatora, który może nie mieć odpowiedniej wiedzy o tym, jak wbijać igłę handpoke i robić to zbyt głęboko lub płytko.
5. Jak dbać o tatuaż handpoke?
Handpoke podobnie jak każdy inny tatuaż wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Miejsce po zabiegu jest dezynfekowane i zabezpieczane specjalną folią, która chroni przed zanieczyszczeniami i zmniejsza ryzyko zakażenia.
Po kilkudziesięciu godzinach należy usunąć opatrunek, najlepiej namaczając go w wodzie, a następnie umyć tatuaż za pomocą specjalistycznego produktu lub łagodnego żelu do higieny intymnej.
Następnie konieczne jest delikatne osuszenie skóry, na przykład za pomocą ręcznika papierowego, a następnie nawilżenie jej za pomocą kremu lub maści polecanej przez tatuatora, zwykle na bazie alantoiny lub pantenolu. Ostatnią czynność należy powtarzać co 2-3 godziny, by nie doprowadzić do przesuszenia miejsca po zabiegu.