Trwa ładowanie...

Imprezy w Czechach

Republika Czeska jest krajem o bogatym życiu kulturalnym, o czym świadczy interesujący kalendarz imprez, które odbywają się tu w poszczególnych regionach przez cały rok. Ciekawe imprezy kulturalne to głównie festiwale folklorystyczne, piwne – na skalę międzynarodową – oraz przedstawienia teatralne i wystawy. Festiwale muzyczne rozsławiają Czechy na całą Europę. Odbywają się w wielu miastach, aczkolwiek najważniejszym z nich jest Praska Wiosna, która przyciąga tysiące muzyków i wirtuozów.

spis treści

1. Festiwale piwa w Czechach Bogata oferta browarów czeskich zadowoli nawet najwybredniejszych miłośników złocistego napoju z pianką – tutejsze browary produkują rocznie kilkaset rodzajów piwa, a marki, takie jak Pilsner Urquell czy Budweiser Budvar, znane są na całym świecie. Wielbicie piwa mają możliwość podyskutować na festiwalach piwnych, na których nie może również zabraknąć skosztowania ulubionego

alkoholu , ale także być uczestnikami programów artystycznych, muzycznych i konkursów.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Kalendarz imprez piwa tworzą następujące wydarzenia:

 • Festiwal Piwny w Humpolcu – główną atrakcją festiwalu jest zwiedzanie browaru Bernard. Humpolec gości zawsze tłumy wielbicieli piwa i słynie ze świetnych imprez kulturowych;
 • Karkonoski Festiwal Piwny – bierze w nim udział dziesięć browarów, a goście sami decydują, w tzw. referendum piwnym, który browar warzy najlepsze piwo, kalendarium imprez to dwa dni zabaw z zespołami muzycznymi, a na gości czekają specjały kuchni czeskiej;
 • Święto Piwa w Chodovarze, niedaleko Mariańskich Łaźni – ciekawa impreza, na której uczestnicy mogą spróbować potraw kuchni staroczeskiej w restauracji Ve Skale, znajdującej się w pomieszczeniach byłych piwnic skalnych i odświeżyć się w największym na świecie piwnym spa;
 • Święto Piwa Pilsner Urquell – imprezy cykliczne odbywają się zawsze w październiku na dziedzińcu pilzneńskiego browaru. Obok kosztowania piwa, na obchodach istotną rolę odgrywa program kulturalny. Ponadto, w kalendarzu imprez kulturalnych, święto piwa obchodzone jest także w:

 • Vimperku,

 • Rokytnicy nad Jizerą,
 • Trzeboniu,
 • Žatcu.

2. Ciekawe czeskie imprezy folklorystyczne Kulturę ludową i folklor w Czechach „pielęgnują” nie tylko skanseny i muzea. W kraju odbywają się corocznie dziesiątki festiwali folklorystycznych, prezentujących bogactwo ludowej muzyki, sztuki, tańca, śpiewu, obrzędów i zwyczajów, dawnych rzemiosł czy specjałów tradycyjnej kuchni, które chętnie odwiedzają zarówno miejscowi, jak i turyści.

Festiwale folklorystyczne odbywają się w wielu miejscowościach Czech, przykładowo w Pradze ma miejsce Jarmark Praski, należący do największych festiwali folklorystycznych w Czechach, a także w Europie, na którym prezentują się zespoły z całego świata. W trakcie imprezy można się zapoznać z tańcem ludowym, muzyką, sztuką, pieśniami i obrzędami. Ponadto można skosztować specjałów tutejszej kuchni.

Najbardziej znaną i jednocześnie jedną z najstarszych imprez folklorystycznych w Czechach jest Jazda Królów, odbywająca się pod koniec maja, w miejscowości Vlčnov na południu Moraw. Chłopcy na odświętnie przystrojonych koniach objeżdżają wieś i zbierają dary dla swojego króla (za wzór posłużyła postać węgierskiego króla Mateusza Korwina, powracającego z Węgier w przebraniu, po przegranej bitwie w 1469 roku). Królem zostaje tradycyjnie 10-12 letni chłopiec, jadący w damskim stroju ludowym, strzeżony przez dwóch członków straży przybocznej.

W Strakonicach, mieście z wieloletnią tradycją dudziarską, odbywają się regularne spotkania miłośników gry na dudach, kapel dudziarskich i tancerzy z wielu krajów. Zjazdy te organizowane są od roku 1967 pod nazwą Międzynarodowy Festiwal Dudziarzy Strakonice.

Kalendarz imprez folklorystycznych zawiera również:

 • Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Pilznie i Karlowych Warach,
 • Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w mieście Luhacovice,
 • Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Współbrzmienie w Ostrawie.

3. Festiwale muzyczne w Czechach Festiwale muzyczne rozsławiają Czechy na całą Europę. W ich trakcie można zobaczyć kilkadziesiąt koncertów, przedstawień teatralnych oraz koncertów o charakterze konkursowym. Imprezy organizowane są w obiektach znajdujących się na terenie całej Pragi, jak np.:

 • Praska Wiosna – festiwal poświęcony muzyce klasycznej,
 • Międzynarodowy Festiwal Jazzowy – skupiający jazzowców z całego świata,
 • Festiwal taneczny Taniec Praga – jest międzynarodowym festiwalem tańca współczesnego, sztuki i teatru;
 • Międzynarodowy Festiwal Kwartetów Smyczkowych – festiwal poświęcony Antoninowi Dvorákowi;
 • Międzynarodowy Festiwal Czeskich i Morawskich Brass Bandów. Smetana, Dvorzak, Janáček, Pecková, Urbanová… długo można by wymieniać osobistości, które rozsławiły muzykę czeską na całym świecie. Przegląd dzieł najsłynniejszych kompozytorów czeskich corocznie prezentują festiwale muzyki klasycznej, np.:

 • Międzynarodowy Festiwal Operowy Smetany – festiwal Litomyśl Smetany jest największym festiwalem open-air muzyki klasycznej w Czechach. Koncerty odbywają się w salach pięknego, renesansowego zamku, wpisanego na listę zabytków UNESCO;

 • Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Brnie;
 • Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Czeski Krumlov.

4. Festiwale filmowe w Czechach Niektórzy sądzą, że tylko nieliczni, prawdziwi miłośnicy filmu są w stanie spędzić cały dzień w sali kinowej, w czasie gdy na dworze jest piękna, letnia pogoda. Wystarczy jednak przyjechać do Karlowych Warów w czasie festiwalu filmowego, by przekonać się, że takich fanatyków kina, którzy na tydzień są w stanie zapomnieć o otaczającym ich świecie, są tysiące. Ci, którzy mają jednak dość siedzenia przez cały dzień w mrocznej sali, mogą wyskoczyć na koncert lub na spacer pięknymi uliczkami słynnego kurortu.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach to najsłynniejszy przegląd filmów w środkowej i wschodniej Europie. Corocznie na festiwalu prezentowanych jest ponad 200 nowych dzieł z całego świata. Najbardziej popularną sekcją karlowarskiego festiwalu jest tradycyjnie międzynarodowy konkurs filmów fabularnych, w którym obok dzieł znanych twórców przedstawiane są filmy utalentowanych, debiutujących autorów.

Lato to w Czechach okres zabawy i muzyki, odbywają się tam bowiem różnorodne jarmarki historyczne. W Pradze organizuje się m.in. trzydniową imprezę, której elementami składowymi są: historyczny jarmark, pokaz dawnych tańców, turnieje rycerskie oraz przedstawienia muzyczne i teatralne. Można też skosztować dań w krumlowskiej gospodzie.

Imprezy w Czechach
Imprezy w Czechach
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.