Trwa ładowanie...

Urlop w Czechach

Czechy to kraj, który ma wiele atrakcji, pięknych miejsc turystycznych i gościnnych mieszkańców. Sąsiedzi z południa wciąż cieszą się ogromną sympatią wśród polskich turystów, zaś Praga jest jedną z najchętniej odwiedzanych stolic europejskich. Urlop w Czechach można spędzić, odwiedzając wiele pięknych miejsc turystycznych, np. Karlowe Wary, Pilzno, czy zwiedzając Pragę.

spis treści

1. Ciekawe miejsca w Czechach

Czechy są podzielone na trzy krainy historyczne: Czechy Właściwe, Morawy i Śląsk Czeski. Większość tych terenów ma charakter wyżynny i górski, z klimatem umiarkowanym i ciepłym. Zanim zdecydujesz się – co warto zobaczyć w Czechach, musisz uwzględnić – co tak naprawę cię interesuje. Jeśli jest to krótki weekend we dwoje – warto wybrać się do Pragi, gdzie znajdziesz ciekawe miejsca, idealne na romantyczne spacery we dwoje.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

Ponadto, na mapie Republiki Czeskiej najbardziej rzucają się w oczy miasta takie jak: Pilzno, słynące z najlepszego piwa na świecie, Karlowe Wary i Mariańskie Łaźnie – luksusowe ośrodki odnowy biologicznej, oraz kurorty górskie, m.in.: Harrachov, Rokytnice. Z górskiego szlaku „czeskiego raju”, a narciarskiej trasy w zimie, można przesiąść się na ro wer lub skuter i tym sposobem zwiedzać urocze zakątki starych miast. 
Podczas zwiedzania Czech warto uwzględnić następujące miejsca:

  • Karlowe Wary, Mariańskie Łaźnie to dwa uzdrowiska leżące niedaleko siebie, rywalizujące ze sobą, postrzegane jako przeciwieństwa. Znawcy i kuracjusze dzielą się na dwie szkoły, które wiodą odwieczny spór o wyższości Karlowych Warów nad Mariańskimi Łaźniami lub na odwrót. Do Karlsbadu jeździł Goethe, a do Marienbadu król angielski Edward VII. Karlsbad jest starszy, bardziej znany– ciekawe miejsce na urlop i wakacje z dziećmi. Robi większe wrażenie zamożności, ma więcej hoteli i słynne samoczynnie bijące na wysokość kilkunastu metrów gorące źródło. Tutaj jest słynny hotel Pupp, esencja high-life’u z przełomu XIX i XX w. Tutaj produkuje się słynną nalewkę ziołową Becherovkę i tutaj mieści się słynna wytwórnia szkła Moser.
  • Pilzno – słynie z najstarszego na świecie Muzeum Piwowarstwa. Jedno z największych czeskich miast, leżące ok. 90 kilometrów na południowy zachód od Pragi. Dziś to bardzo ważne centrum przemysłowe oraz administracyjne.
  • Czeski Raj – tworzą go niezwykle interesujące miasta, wierzchołki pochodzenia wulkanicznego, jaskinie, leje krasowe, skalne bramy. Pomiędzy tymi elementami przyrody człowiek zbudował malownicze wioski i miasta – wszystkie te elementy tworzą ciekawy rejon turystyczny Czech – idealny na urlop we dwoje.
  • Adrszpraszsko-Teplickie Skały – masywy skalne, wspaniałe dzieło przyrody, tworzone przez potężne grzbiety i skalne wieże, tzw. skalne miasteczka i labirynty, będące pod ścisłą ochroną.
  • Pałac w Litomyślu – jeden z renesansowych zabytków Czech z połowy XVI w, inspirowany italskim wzorem. Szczególną uwagę zwracają oryginalne fasady. Pałac otaczają ogrody i budynki gospodarcze.
  • Czeski Krumlow – miasteczko położone na brzegu Wełtawy. Można w nim odnaleźć budowle z różnych okresów historycznych, ale główną atrakcją jest wyjątkowo dobrze zachowany miejsko-zamkowy kompleks średniowiecznej zabudowy, niezmienionej od ponad pięciuset lat.

2. Co zwiedzić w Pradze?

Praga to najpiękniejsza stolica Europy – zachwyca i oczarowuje na każdym kroku. Zwiedzanie Pragi warto zacząć od wejścia na wzgórze Petrin. To największy praski park górujący nad miastem, z którego roztacza się magiczna panorama. Ze wzgórza można zjechać kolejką linową wprost na Malą Stranę. Z kolei na wzgórze najlepiej udać się tramwajem (m.in. 22, 23, 25) i na początku drogi, w klasztorze na Strahovie, zwiedzić dwie przepiękne biblioteki. Miasto warto zwiedzać pieszo i chłonąć niesamowity czeski klimat wąskich uliczek.

Największym i najbardziej okazałym zabytkiem Czech jest Zamek na Hradczanach. Dla Czechów ma ona takie znaczenie jak dla Polaków Wawel. Dzisiaj, rozbudowywany przez ponad 1000 lat, przepiękny Zamek Praski mieści kancelarię prezydenta Republiki Czeskiej, odbywają się tu ważne ceremonie państwowe.

Odwiedzając zabytki w Czechach, nie można pominąć najzabawniejszej w Europie zmiany warty. Jej komiczność to zamierzony efekt. Odrobiny humoru zapragnął prezydent Havel. Mundury wartowników zaprojektował nagrodzony Oscarem autor kostiumów do filmu „Amadeusz”. Za fasadami zamku wznosi się gotycka katedra św. Wita – należy do najstarszych atrakcji Pragi. Budowana z trudnościami przez wiele wieków dziś stanowi perłę czeskiej architektury. Znakomite wrażenie robi wysoka, 30-metrowa nawa otoczona ponad dwudziestoma kaplicami – w tym najcenniejszą kaplicą św. Wacława, której ściany wyłożono szlachetnymi kamieniami. Wstęp do katedry jest płatny.

Most Karola to najbardziej tajemnicze miejsce w Pradze i najsłynniejszy element praskiej architektury. W dzień tętni życiem, a o zmroku, kiedy turyści powoli ustępują, budzi lęk. Z góry spogląda na nas 31 posągów świętych. Na Nowym Mieście najbardziej zwraca na siebie uwagę Teatr Narodowy. To masywna, robiąca wrażenie i troszkę niepasująca do otoczenia budowla, która sąsiaduje z najsłynniejszą praską kawiarnią Cafe Slavia. Do Teatru Narodowego warto wybrać się na czeską operę, która uznawana jest za jedną z najlepszych w Europie. Najlepszym punktem widokowym w Pradze jest Żiżkov TV Tower. Przy ładnej pogodzie widoczność sięga nawet 100 km.

Z pewnością, warto zagospodarować jeden weekend na odwiedziny u naszych południowych sąsiadów, a skoro tylko weekend, to koniecznie w malowniczej Pradze. Urlop w Czechach zostanie zapamiętany na dłużej, jeśli zaplanujesz go wcześniej i uwzględnisz zainteresowania znajomych lub rodziny, z którą wybierasz się na wakacje.

Urlop w Czechach
Urlop w Czechach
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.