Trwa ładowanie...

Invisalign - dla kogo będzie odpowiedni?

Avatar placeholder
21.03.2023 11:34
Invisalign to nakładki, które mają wiele zalet. Ich przewagą nad zwykłym aparatem jest to, że są niewidoczne, dyskretne i higieniczne.
Invisalign to nakładki, które mają wiele zalet. Ich przewagą nad zwykłym aparatem jest to, że są niewidoczne, dyskretne i higieniczne. (Adobe stock)

Invisalign - dla kogo będzie odpowiedni? Okazuje się, że tymi nowoczesnymi, dyskretnymi nakładkami mogą być leczone zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli. Możliwe jest tak leczenie ortodontyczne, jak i przedprotetyczne. To doskonała opcja dla osób poszukujących niemal niewidocznej, bardzo komfortowej i higienicznej metody poprawienia uśmiechu. Czy system ma jakieś wady?

spis treści

1. Invisalign - dla kogo będzie odpowiedni?

Invisalign - dla kogo będzie odpowiedni? Dla dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy chcą wyprostować zęby czy wyleczyć krzywy zgryz, a przy tym cenią komfort i estetykę rozwiązania. System ten poleca się także osobom często podróżującym, uprawiającym sport, grającym na instrumentach czy zmagającym się z nadwrażliwością zębów. Dlaczego?

Invisalign ma wiele zalet. Jego cechą charakterystyczną jest przezroczysty, termoplastyczny i cienki materiał, z którego go wykonano. Dzięki temu, że nakładki są praktycznie niewidoczne i trudno dopatrzeć się ich obecności na zębach, to doskonały wybór dla osób, które chcą poddać się leczeniu ortodontycznemu, robiąc to bardzo dyskretnie.

Zobacz film: "Jak leki wpływają na nasze zęby?"

To rozwiązanie odpowiednie również dla pacjentów, którzy chcą leczyć zęby w sposób wygodny. Invisalign oznacza bowiem noszenie przezroczystych nakładek na zęby, które są pozbawione zamków oraz wielu ograniczeń. Oznacza to brak ograniczeń związanych z użytkowaniem tradycyjnych, metalowych aparatów ortodontycznych.

Ponadto system Invisalign ma tę zaletę, że nakładki nie są mocowane na stałe, tak jak tradycyjne systemy. Są mobilne. Można je zdejmować do jedzenia czy mycia zębów. Oznacza to nie tylko wygodę, ale i ograniczenie ryzyka dyskomfortu w jamie ustnej lub pojawiania się stanów zapalnych na śluzówkach stycznych.

2. Wskazania do noszenia nakładek Invisalign

Jeśli chodzi o wskazania, Invisalign będzie odpowiedni dla osób, u których rozpoznano różne wady zgryzu. To: niewłaściwie ustawione żeby, stłoczenie zębów, szpary między zębami, diastema, przodozgryz, zgryz otwarty, zgryz krzyżowy czy zgryz głęboki. Nakładki występują w kilku rodzajach, w zależności od wieku oraz zaplanowanego leczenia.

W zależności od wskazań do leczenia stosuje się różne systemy, takie jak:

  • Invisalign Teen - aparat zalecany młodszym pacjentom,
  • Invisalign Lite - rozwiązanie stosowane przy nieznacznych korektach zgryzu,
  • Invisalign Full - podstawowe rozwiązanie do prostowania zębów, także w wymagających przypadkach,
  • Invisalign i7 - skoncentrowany na krótkim okresie, przeznaczony do niewielkich poprawek.

3. Co lepsze: Invisalign czy zwykły aparat?

Nakładki Invisalign mają wiele zalet. Ich przewagą nad zwykłym aparatem jest to, że są niewidoczne, dyskretne, higieniczne i komfortowe. Nie mają metalowych zamków i drutów, które mogą podrażniać jamę ustną lub pęknąć. Nie zaburzają wymowy pacjenta, a czas leczenia skrócony jest do minimum.

Ponieważ można je wyjmować, nie trzeba też eliminować z jadłospisu wielu produktów, które mogłyby zniszczyć aparat na zęby (są twarde), przebarwić aparat czy wpływać na rozwój próchnicy (słodycze).

Nakładki Invisalign mają też wady. To przede wszystkim koszt terapii. Poza tym w przypadku dzieci i młodzieży minusem będzie ich mobilność. Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy je nosić przez 20 do 22 godzin dziennie, czyli wyjmować je tylko przed jedzeniem, piciem, myciem i nitkowaniem zębów. To wymaga obowiązkowości, dyscypliny i samozaparcia.

4. Aparat Invisalign - dla kogo nie będzie odpowiedni?

Kwota, jaką trzeba zapłacić za leczenie Invisalign sprawia, że nie skorzystają z niej osoby, dla których jest ona nieakceptowalna.

Leczenie niewidocznym aparatem Invisalign to z reguły wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Ceny zaczynają się od około 6 000 złotych za łuk (Aparat Invisalign 7), a kończą na 20 000 (Aparat Invisalign Comprehensive).

Istnieją także przeciwwskazania do leczenia aparatami nakładkowymi Invisalign. To wady anatomiczne, które można leczyć jedynie poprzez leczenie chirurgiczne. Może nim być także przemieszczanie korzenia zęba, choroby miazgi zęba, przyzębia oraz tkanek otaczających ząb.

5. Leczenie Invisalign - jak długo trwa, kiedy pierwsze efekty?

Leczenie systemem Invisalign trwa przeciętnie od 12 do 18 miesięcy. Należy pamiętać, że nakładki estetyczne muszą być używane w sposób regularny. Pierwsze efekty można dostrzec już po kilku tygodniach noszenia.

Każdą parę nakładek nosi się przez 20–22 godziny dziennie i zmienia co 1–2 tygodnie, zgodnie z zaleceniami lekarza Invisalign. Każda para nakładek delikatnie i stopniowo przesuwa zęby do miejsc docelowych przewidzianych w planie leczenia, aż do momentu uzyskania przez ciebie pięknego uśmiechu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze