Trwa ładowanie...

Jak czyścić okulary, żeby nie zniszczyć szkieł?

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 20.03.2023 15:00
Jak czyścić okulary, żeby nie zniszczyć szkieł? W tym celu można wykorzystać płyn do mycia naczyń.
Jak czyścić okulary, żeby nie zniszczyć szkieł? W tym celu można wykorzystać płyn do mycia naczyń. (Adobe Stock)

Jak czyścić okulary, żeby nie było smug, a i nie zniszczyć szkieł? Należy pamiętać o kilku kwestiach. Ważne jest przy tym nie tylko to, co trzeba robić, ale i czego unikać. Warto zadbać o komfort użytkowania soczewek, zwłaszcza że nie jest to trudne, a nic tak nie denerwuje, jak porysowane, zamazane okulary. Czy można czyścić okulary płynem do szyb lub spirytusem?

spis treści

1. Jak czyścić okulary żeby nie zniszczyć szkieł?

Jak czyścić okulary, żeby nie zniszczyć szkieł? Przede wszystkim trzeba wiedzieć, czego do tego celu używać, a czego unikać. Prawidłowe czyszczenie okularów jest ważne, ponieważ zabrudzone i uszkodzone soczewki oznaczają nie tylko gorszy komfort widzenia, ale i zdecydowanie krótszą żywotność.

Czym czyścić okulary domowym sposobem?

Zobacz film: "Sztuka demakijażu. Pamiętaj o tych zasadach, gdy zmywasz makijaż"

Jeśli chodzi o domowe sposoby czyszczenia okularów, zdecydowanie nie należy tego robić na sucho, ręcznikami papierowymi lub frotte, chusteczkami, ubraniami, fragmentami tkanin oraz szorstkimi materiałami.

Okulary można czyścić specjalnymi płynami przeznaczonymi do pielęgnacji soczewek okularowych oraz ściereczkami z mikrofazy. Sprawdzą się również jednorazowe ściereczki do czyszczenia okularów.

Ważne jednak jest, by nabywać je u optyka lub innym sprawdzonym sklepie. Przypadkowy produkt o nieodpowiednim składzie może bowiem uszkodzić okulary, zwłaszcza te z antyrefleksem lub inną powłoką specjalną (to np. powłoka przeciw niebieskiemu światłu).

Podczas czyszczenia trzeba pamiętać o tym, by okulary chwytać za mostek lub bok oprawek, nigdy za soczewki. Ważne także jest, by zajmować się nie tylko szkłami, ale i oprawkami. Nie należy pomijać zauszników, nosków czy łączeń.

Czym najlepiej czyścić okulary mocno zabrudzone?

Okulary mocno zabrudzone można przemyć letnią wodą z dodatkiem delikatnego płynu do naczyń. Częstym błędem przy czyszczeniu okularów jest używanie do ich mycia wrzącej i gorącej wody.

Po umyciu okularów najlepiej je lekko otrzepać i odłożyć do wyschnięcia. Nadmiar wody można także usunąć specjalną ściereczką z mikrowłókna.

Brudne okulary można oddać również do optyka. Specjalista może wyczyścić je myjką ultradźwiękową. Przy okazji wyreguluje poluzowane śrubki.

Czy okulary można czyścić spirytusem? Nie jest to najlepszy pomysł. Nie dość, że okulary ze specjalnymi powłokami tracą wówczas swoje właściwości, to oprawki wykonane z tworzywa po zetknięciu się z alkoholem często matowieją.

Czym czyścić okulary, żeby nie parowały?

By okulary nie parowały na przykład po wejściu z zimna do ciepłego pomieszczenia, wystarczy kupić specjalny preparat, który temu zapobiega (kosztuje kilkanaście złotych, można go kupić u optyka).

Parowaniu szkieł w okularach zapobiec można również, wcierając w nie kilka kropli gliceryny. Robi się to przy użyciu j tkaniny, a poleruje ściereczką z mikrofibry.

2. Jak czyścić okulary z antyrefleksem?

Jak czyścić okulary z antyrefleksem i innymi specjalnymi, ale delikatnymi powłokami (np. okulary z polaryzacją, warstwy hydro- lub oleofobowe). Tak naprawdę nie różni się to od czyszczenia innych soczewek (okularów plastikowych czy okularów progresywnych).

Należy tylko zwrócić szczególną uwagę na detergenty. Te nie mogą być silne (np. zawierać amoniaku czy alkoholu). Z powodu wrażliwości powłok antyrefleksyjnych i innych na działanie silnych substancji, nie należy używać:

  • pasty do zębów,
  • sody oczyszczonej,
  • octu,
  • spirytusu lub mniej skoncentrowanego alkoholu,
  • płynu do mycia okien, które zawierają amoniak,
  • pianki do golenia.

3. Jak wyczyścić okulary porysowane?

Czy da się usunąć rysy z okularów? Zdania są podzielone. Według wielu osób skuteczne mają być różne domowe sposoby. Jakie? Zarysowań ze szkieł można pozbyć się za pomocą pasty do zębów, sody oczyszczonej, proszku do pieczenia, ciepłej wody i mydła oraz ściereczki z mikrofibry. Optycy są jednak sceptyczni i zalecają profesjonalne polerowanie szkieł w salonie.

Jak przechowywać okulary?

Aby uniknąć tego typu problemów, jakim są rysy i głębokie bruzdy na soczewkach okularów, bardzo ważne jest ich odpowiednie przechowywanie. Najlepiej, gdy nieużywane leżą w twardym etui. To pozwala zapobiegać także wygięciu czy połamaniu oprawek.

Okularów, także przeciwsłonecznych, nigdy nie należy kłaść szkłami w dół, zwłaszcza na twardych i szorstkich podłożach. Prawidłowo odłożone powinny być skierowane wygiętymi końcówkami zauszników do góry.

Nie wolno także wystawiać oprawek okularowych, szczególnie tych z tworzyw sztucznych, na działanie wysokiej temperatury. Gdy leżą w upalny dzień na przykład w samochodzie, mogą na nich pozostać trwałe odkształcenia.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze