Trwa ładowanie...

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

 Katarzyna Kurek
08.05.2024 13:04
Dobór okularów do kształtu twarzy pomaga równoważyć jej rysy
Dobór okularów do kształtu twarzy pomaga równoważyć jej rysy (Adobe Stock)

Dobór okularów do kształtu twarzy może wydawać się trudny. Mnogość dostępnych modeli sprawia bowiem, że bardzo łatwo się pogubić. Na szczęście istnieje kilka prostych zasad, które pozwalają szybko wybrać idealne oprawki! Jakie kolory i style oprawek są najlepsze do podkreślenia naturalnego uroku twarzy?

spis treści

1. Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Określenie kształtu twarzy jest dobrym punktem wyjścia przy zakupie okularów. Dobrze dobrane ramki mogą bowiem podkreślać i równoważyć rysy, a nawet optycznie korygować niektóre niedoskonałości.

Podstawowe rodzaje kształtów twarzy to:

Zobacz film: "Zmiana w szafie? Postaw na dodatki!"
  • twarz kwadratowa – charakteryzuje ją szerokie czoło i podbródek, mocno zarysowana linia szczęki,
  • twarz prostokątna – podobna do kwadratowej, jednak długość twarzy jest tu większa niż jej szerokość,
  • twarz okrągła – w tym przypadku szerokość i długość twarzy są podobne, zwykle linia szczęki jest miękko zarysowana, a policzki uwydatnione,
  • twarz w kształcie serca – szerokie czoło, wąski podbródek, wysokie, najczęściej wydatne kości policzkowe,
  • twarz owalna – subtelnie zakrzywiona linia szczęki, stosunkowo wąskie czoło i broda (przy czym podbródek nieco węższy niż czoło).

Jakie kształty oprawek najlepiej komponują się z różnymi typami twarzy?

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne lub korekcyjne do kształtu twarzy? Ogólna zasada przy doborze oprawek jest taka, by wybierać modele kontrastujące z kształtem twarzy.

Należy jednak pamiętać, że wybór ramek to doskonała okazja do podkreślenia własnego stylu. Dlatego też kształt twarzy powinien być jedynie wskazówką, a nie ostateczną zasadą. Zawsze priorytetem powinno być własne samopoczucie.

Poza tym warto mieć także świadomość tego, że nie każda twarz idealnie pasuje do konkretnego kształtu. Dlatego też nie należy bać się eksperymentowania. Czasem nieoczywiste połączenia mogą dać naprawdę ciekawe efekty.

1.1. Okulary do twarzy owalnej

Twarz owalna uznawana jest za najbardziej plastyczną, o idealnych proporcjach. Uważa się więc, że pasują do niej niemal wszystkie kształty oprawek – geometryczne, kwadratowe, prostokątne, kocie oczy, czy owalne.

1.2. Okulary do twarzy okrągłej

Przy okrągłych twarzach bardzo dobrze będą prezentować się oprawki geometryczne, kanciaste, prostokątne oraz kocie oczy.

1.3. Okulary do kwadratowej twarzy

Do kwadratowej twarzy doskonale sprawdzą się oprawki o zaokrąglonych krawędziach – okrągłe i owalne. Dzięki nim można bowiem zrównoważyć ostre rysy oraz dodać twarzy lekkości i delikatności.

1.4. Okulary do twarzy prostokątnej

W tym przypadku – podobnie jak przy twarzy kwadratowej – sprawdzą się oprawki o zaokrąglonych krawędziach. Dobrą propozycją mogą być też okulary typu cat eye, czy oprawy w kształcie kwadratu, ale ze złagodzonymi liniami.

1.5. Okulary do twarzy w kształcie serca

Do twarzy w kształcie serca, określanej też jako twarz trójkątna, dobrze sprawdzą się oprawki z delikatną obwódką (najczęściej poleca się aviatory w cienkich oprawkach) lub te bez ramek.

2. Kolor ramki a odcień skóry

Przy wyborze nowych oprawek okularowych warto wziąć pod uwagę nie tylko kształt twarzy, ale także odcień skóry i karnację. Choć wybór koloru oprawek jest sprawą bardzo indywidualną, to jednak pewne ogólne wskazówki mogą ułatwić decyzję.

W przypadku chłodnej karnacji najczęściej poleca się oprawki w kolorze srebra, szarości, czerni. Sprawdzą się także takie kolory jak niebieski, czy zielony.

Z kolei przy ciepłej karnacji dobrze sprawdzą się oprawki w kolorze brązowym, złotym, kremowym, czerwonym, pomarańczowym, czy żółtym.

3. Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze okularów?

Inne istotne elementy, na które warto zwrócić uwagę to:

  • styl życia – okulary powinny być dobrane zgodnie ze sposobem użytkowania, np. duża aktywność fizyczna, praca przy komputerze, okulary do szkoły,
  • odpowiedni rozmiar okularów – oprawki nie powinny być ani zbyt wąskie, ani za szerokie, nie powinny też zsuwać się z nosa, ani uwierać przy zausznikach,
  • linia brwi – górna krawędź oprawy nie powinna jej zasłaniać,
  • grubość szkieł – przy dużych wadach wzroku zwiększa się też grubość szkieł, przez co soczewki okularowe mogą wystawać poza oprawę.

W przypadku okularów przeciwsłonecznych warto dodatkowo zwrócić uwagę na:

  • kolor szkieł – powinien być dostosowany do wrażliwości oczu oraz rodzaju aktywności, np. prowadzenie pojazdu, bieganie, wypoczynek na plaży,
  • filtr UV,
  • polaryzacja.

4. Jakie są psychologiczne aspekty noszenia okularów i ich wpływ na wizerunek?

Jak dobór okularów wpływa na percepcję rysów twarzy? Oprawki okularowe mogą znacząco odmienić wygląd twarzy i wpłynąć na wizerunek. Dzięki nim:

  • twarz może wydawać się szersza lub węższa, bardziej wyrazista,
  • ostre rysy mogą zostać złagodzone, a linia szczęki zrównoważona,
  • twarz może zostać wizualnie odmłodzona lub wyglądać na bardziej dojrzałą,
  • wzrok może zostać skierowany w okolice oczu, dzięki czemu zostaje odwrócona uwaga np. od wysokiego czoła, czy dolnej części twarzy.

Według powszechnej opinii osoby, które noszą okulary korekcyjne, postrzegane są często jako inteligentne i godne zaufania, poważne i dojrzałe. Z kolei osoby, które noszą okulary przeciwsłoneczne, określa się często jako bardziej atrakcyjne i tajemnicze.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze