Trwa ładowanie...

Jak działa waga do pomiaru tkanki tłuszczowej?

Avatar placeholder
07.11.2014 09:14
Jak działa waga do pomiaru tkanki tłuszczowej?
Jak działa waga do pomiaru tkanki tłuszczowej?

Panie i panowie preferujący zdrowy styl życia zapewne co jakiś czas monitorują swój stan zdrowia oraz postępy treningowe. Jeżeli jesteś zainteresowany pomiarem tkanki tłuszczowej, być może rozglądałeś się już za specjalną wagą. A może miałeś okazję skorzystać z takiego sprzętu u dietetyka lub w klubie fitness? Czy zastanawiałeś się, na ile taki pomiar jest dokładny i na jakiej zasadzie się go dokonuje?

spis treści

1. Tłuszcz vs mięśnie – zasada działania wagi

Wagi do pomiaru tkanki tłuszczowej wykorzystują bioelektryczną impedancję. Metoda ta posługuje się sygnałem elektrycznym, który po wstąpieniu przez nas na wagę przebiega przez całe ciało od stopy do stopy. Istnieją również urządzenia, które trzyma się w rękach i wysyłają one impuls od dłoni do dłoni. Tkanka mięśniowa w 70% składa się z wody, podczas gdy tłuszcz nie zawiera go prawie w ogóle. Stąd też różnica czasu przepływu impulsu elektrycznego poprzez obie tkanki. Krótszy czas oznacza większy procent zawartości tkanki mięśniowej w organizmie.

2. O wynikach pomiaru tkanki tłuszczowej

Margines błędu wynosi 4%. Jednak pomiar może ulec zmianie także w zależności od stanu nawodnienia danej osoby, ostatnio zjedzonych posiłków oraz temperatury ciała. Jeśli porównujemy wyniki, najlepiej by powyższe parametry się pokrywały. Dzięki temu odmienne warunki nie zafałszują obrazu poczynionych postępów. Pomiar musi być wykonywany na bosaka. Zaleca się również, by następował on przynajmniej 2 godziny po posiłku i 12 godzin po ostatnim intensywnym wysiłku fizycznym.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

To normalne, że porównując wyniki kobiet i mężczyzn w tym samym wieku, wykonujących podobną pracę i preferujących podobny sposób spędzania wolnego czasu, będą one nieco inne w przypadku pań. Np. u osób w wieku 21 lat i zawartości tkanki tłuszczowej na poziomie 21% – dla kobiet będzie to wartość optymalna, a dla mężczyzn to poziom podwyższony. Ponadto normy zmieniają się nieco wraz z wiekiem. Wyniki trzeba więc sprawdzać dokładnie ze specjalnymi tabelami.

3. Czego jeszcze możemy się dowiedzieć?

Tego typu wagi podają również wiek metaboliczny (wskazuje on m.in. na tempo przemiany materii i ogólną kondycję zdrowotną naszego organizmu), ilość tłuszczu brzusznego, masę i gęstość tkanki kostnej oraz całkowitą zawartość wody w organizmie. Dzięki temu uzyskujemy szybki podgląd, jak tryb życia odbija się na naszym organizmie.

Warto zaznaczyć, że na poziom zawartości tłuszczu w organizmie wpływa połączenie zbilansowanej diety oraz aktywności ruchowej. Te dwie sfery życia muszą się wzajemnie wspierać, abyśmy osiągnęli wymierne efekty. W każdym razie dobrze jest znać te wyniki, by móc ocenić, czy podążamy we właściwym kierunku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze