Trwa ładowanie...

Ostrogi piętowe - sposoby na ból, leczenie

Wprawdzie ostrogi piętowe nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, mogą jednak wywoływać duży dyskomfort u osoby dotkniętej tym problemem. Wynika to głównie z tego, że ostroga piętowa powodu ból stopy w obrębie pięty. W związku z tym warto skorzystać z metod, które ograniczą wrażenia bólowe.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Wkładki ortopedyczne przy płaskostopiu"

spis treści

1. Co to są ostrogi piętowe

Najprostszym sposobem na ostrogi piętowe jest wykorzystanie przeciwbólowych właściwości chłodu. Polega to na bezpośrednim stosowaniu kostki lodu w obrębie bolesnego obszaru pięty. Możesz również wykorzystać przedmioty takie jak zmrożona puszka czy butelka. Taki chłodzący kompres przykłada się do powierzchni skóry w miejscu ostrogi piętowej na okres około 5-10 minut. Nie należy przekraczać tego czasu, gdyż może to grozić odmrożeniem skóry – dolegliwością zdecydowanie poważniejszą niż ostrogi piętowe.

W leczeniu ostrogi piętowej ważne jest wygodne obuwie
W leczeniu ostrogi piętowej ważne jest wygodne obuwie (Shutterstock)

Bardzo ważne jest to, aby pomimo dolegliwości bólowych związanych z ostrogami piętowymi, nie rezygnować z umiarkowanej aktywności fizycznej. Unikaj długotrwałego przebywania w jednej pozycji. Odpowiednia aktywność fizyczna pomoże ci odzyskać sprawność danego obszaru ciała. Ćwiczenia powinny być przeprowadzane w taki sposób, aby uniknąć zakwasów mięśni, tj. bólu mięśni. Nie musisz wykonywać ciężkich ćwiczeń fizycznych. Wystarczy np. energiczny spacer.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Leczenie ostróg piętowych

Trzecią metodą jest leczenie, które polega na stosowaniu leków ograniczających obrzęk i stan zapalny w obrębie ostrogi piętowej. Niektóre z popularnych leków na ostrogi piętowe zawierają ibuprofen. Składnik ten jest również zawarty w ogólnodostępnych lekach OTC. Jednak przed wyborem danego leku skonsultuj się koniecznie z lekarzem.

Zadbaj o swoje stopy - 9 najlepszych wskazówek
Zadbaj o swoje stopy - 9 najlepszych wskazówek [9 zdjęć]

Często nie przykładamy uwagi do pielęgnacji stóp. Niestety konsekwencją tego jest m.in. nadmierne przesuszenie...

zobacz galerię

Inna metoda leczenia ostrogi piętowej nie polega na zmniejszaniu stanu zapalnego, tylko skupia się bólu. Opiera się to na zastosowaniu specjalnych wkładek do stóp, które ograniczają podczas chodzenia nacisk na stopę. Są one łatwo dostępne w wielu aptekach i sklepach. Wkładki na ostrogi piętowe oprócz działania ortopedycznego zmniejszają dolegliwości bólowe i podrażnienia pięty.

Bardzo znaczącą rolę odgrywa utrata masy ciała. Często nadmierna waga bądź otyłość są głównym czynnikiem powodującym występowanie ostrogi piętowej. Wynika to głównie z obniżenia środka ciężkości ciała spowodowanego przez nadmiar kilogramów.

Zobacz także

Pamiętaj o tym, aby przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji o leczeniu ostróg piętowych bądź uśmierzaniu bólu spowodowanego przez ostrogi piętowe, skonsultować się z lekarzem. Specjalista ten odpowiednio dobierze metodę leczenia ostrogi piętowej.

Walkę z ostrogami piętowymi wspomogą rzeczy takie jak: Wygodne, płaskie buty, Specjalne podkładki pod pięty, Okłady z lodu, Dbanie o prawidłową masę ciała.

Ostroga piętowa to dosyć przykra dolegliwość, która może przysparzać wielu problemów. Stosując się do wyżej wymienionych metod, ograniczysz dolegliwości bólowe i wspomożesz leczenie ostrogi piętowej.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.