Jesienna pielęgnacja twarzy
Spadek temperatury, początek sezonu grzewczego i pora jesiennych infekcji to czas, kiedy trzeba wyjątkowo zadbać o cerę. Skórze brakuje nawilżenia, traci zdrowy blask i pojawiają się podrażnienia. Jak wyglądać pięknie mimo niesprzyjającej pogody? Potrzebna jest pielęgnacja, dzięki której nasza cera przetrwa jesień w dobrej formie.
Skóra twarzy jest najbardziej narażona na działanie zimna, wiatru i słońca, ponieważ nie chronią jej ubrania. Ekspozycja na te czynniki wpływa na rozpad włókien kolagenowych, czego skutkiem są zmarszczki, utrata jędrności i podrażnienia. Jesienią skóra często się łuszczy, staje się czerwona i przesuszona. Co radzą dermatolodzy? Niezbędne jest nawilżenie skóry. Recepta wydaje się prosta, ale wybór odpowiedniego kosmetyku już nie. Walka z przesuszeniem nie musi rozpoczynać się w drogerii. Dobre rozwiązania dostępne są w naszej... kuchni.
1. Naturalne emolienty
Zarodki pszenne są źródłem witamin A, D i E, które są antyoksydantami dobrze wpływającymi na stan skóry. Do pielęgnacji cery można wykorzystać olej z kiełków pszenicy, który przeciwdziała odwodnieniu, wygładza i uelastycznia naskórek. Olej można stosować bezpośrednio na skórę, wmasowując kilka kropel w twarz. Płatki pszenne można wykorzystać do zrobienia domowych kosmetyków. Pszenica jest naturalnym eksfoliantem, dlatego świetnie usuwa martwy, suchy naskórek. Ulgę suchej i podrażnionej skórze przyniosą płatki owsiane. Wystarczy je drobno zmielić (np. w młynku do kawy), zmieszać z wodą i nałożyć na twarz jak maseczkę. Jesienią cera staje się matowa i szara. Zdrowy blask pozwoli odzyskać witamina E, obecna np. w soi. Soja polecana jest dla osób z suchą skórą, ponieważ zawiera dużo lipidów.
2. Kosmetyki na jesień
Jeśli wyrób domowych kosmetyków wydaje ci się czasochłonny, na sklepowych półkach również znajdziesz kosmetyki odpowiednie na jesień. O czym pamiętać, wybierając gotowy krem do twarzy? Warto zwrócić szczególną uwagę na skład kosmetyku. W jesiennej pielęgnacji nie może zabraknąć składników o silnym działaniu nawilżającym i ochronnym. W drogerii zwróćmy uwagę, czy krem zawiera kwas hialuronowy, który wiąże wodę w skórze, nawilżając ją i zapobiegając odwodnieniu. Na podobnej zasadzie działają ceramidy. Kremy z ich dodatkiem koją skórę i nadają jej zdrowy blask. Jeśli chcesz nawilżyć skórę, a przy tym delikatnie usunąć martwy naskórek, szukaj produktów z mocznikiem. Ratunkiem dla przesuszonej skóry może okazać się gliceryna. Składnik ten nie tylko nawilża, ale też chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Pielęgnacja twarzy jesienią nie może ograniczyć się do używania kremu nawilżającego. Jeśli chcemy, by skóra była w dobrej formie, musimy dbać o nią kompleksowo. Co to oznacza? Na każdym etapie pielęgnacji musimy uwzględnić porę roku. Do oczyszczania twarzy lepiej w tym okresie wybrać bardziej odżywcze mleczka i balsamy, zamiast wysuszających żeli. Tonik matujący zamieńmy na jego nawilżający odpowiednik, a do demakijażu używajmy olejków. Wzmocnimy w ten sposób barierę lipidową skóry, dzięki czemu nie będzie tracić nawilżenia. Kilka razy w tygodniu nałóżmy na twarz silnie regenerującą maseczkę. W walce z przesuszeniem pomoże również serum. Aplikujemy je pod krem, dzięki czemu wzmacniamy jego działanie.
Jesienna pielęgnacja twarzy powinna opierać się na dwóch zasadach. Po pierwsze, staramy się nawilżyć skórę. Po drugie, chronimy ją przed działaniem zimna, wiatru i suchego powietrza w pomieszczeniach. Dzięki tym dwóm krokom przetrwamy trudny czas, ciesząc się piękną i zadbaną skórą.