Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Jesienne porządki ze skórą, czyli czas na złuszczanie

Jesienne porządki ze skórą, czyli czas na złuszczanie
Jesienne porządki ze skórą, czyli czas na złuszczanie

Wakacje pozwalają nam psychicznie i fizycznie odpocząć, oraz sprawiają, że odzyskujemy energię do działania. Jednak nasza skóra odczuwa to zupełnie inaczej. Słońce, woda i przyjemny letni wiatr pozostawiają na niej poważne zmiany. Sucha, pozbawiona blasku, zniszczona przez słońce, z licznymi przebarwieniami, często o brzydkiej ziemistej barwie traci swoją elastyczność i nie wygląda estetycznie. Na szczęście dobrodziejstwa medycyny estetycznej i odpowiednio dobrane kosmetyki pozwalają na rewitalizacyjną pielęgnację, przywracającą jej jędrność i zdrowy wygląd.

spis treści

1. Jak rozpocząć złuszczanie skóry

Przebarwienia, zaskórniki, poszarzała skóra. Już nie musisz się nimi zamartwiać i zastanawiać, w jaki sposób je ukryć. Pomoże ci medyczny peeling chemiczny, jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej, którego możliwości są naprawdę imponujące.

Peelingi zyskały uznanie na całym świecie. Korzystają z nich największe sławy showbiznesu i hollywoodzkie gwiazdy. Nic dziwnego, bo peelingi chemiczne to prawdziwy eliksir piękna i młodości dla skóry całego ciała. Efekty ich działania są naprawdę spektakularne i co najważniejsze mało inwazyjne.

Zobacz film: "Skóra po zabiegach kosmetycznych"

Peeling to inaczej złuszczanie, a więc usunięcie defektów kosmetycznych lub zmian chorobowych zlokalizowanych w obrębie naskórka oraz skóry właściwej. Co ważne zabieg ten jest bezbolesny i w większości wykonywany w porze lunchu Odpowiednie mieszaniny kwasów aplikuje się na różne głębokości skóry. Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Im głębiej dociera peeling, tym więcej uszkodzeń ma szansę zlikwidować.

2. Dla kogo i po co?

Peeling jest w zasadzie dla każdego, kto nie jest zadowolony z wyglądu swojej skóry. Jeżeli twoim atutem nie jest idealna, świetlista cera, rozwiązaniem są peelingi chemiczne, które pomogą w usunięciu przebarwień potrądzikowych i likwidacji blizn.

Jeśli masz skórę zanieczyszczoną, czyli niedoleczony trądzik, to właśnie peeling chemiczny przyjdzie ci z pomocą. Nie tylko usunie problem, ale również zapobiegnie nawrotom choroby.

Kwasy mają zdolność wnikania do ujść gruczołów łojowych, przez co pozwalają na usunięcie złuszczonych komórek, które się w nich znajdują. Dzięki temu pory stają się odblokowane, a przy częstym stosowaniu peelingów chemicznych, możemy na stałe pozbyć się problemu rozszerzonych porów. Zabiegi takie polecane są głównie posiadaczkom cery łojotokowej.

Sprawdzone przepisy na domowy peeling
Sprawdzone przepisy na domowy peeling [10 zdjęć]

Cukier posiada właściwości, z których mało kto z nas zdaje sobie sprawę. Składnik ten ma działanie antybakteryjne

zobacz galerię

Peelingi chemiczne mają również doskonałe działanie odmładzające oraz upiększające. Odpowiednio dobrane stężenie kwasów może uelastycznić skórę i zredukować powstałe w okolicach twarzy, szyi i dekoltu zmarszczki.

Najczęściej wykonywane peelingi to :

Peeling Azelainowy – poprawia stan skóry naczyniowej i skóry z objawami trądziku różowatego i stanami zapalnymi. Działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, redukując krostki i wyciszając skórę. Reguluje proces rogowacenia naskórka oraz łagodzi rumień. Może być stosowany przez cały rok. Po peelingu czasem pojawia się niewielkie złuszczanie naskórka. Zabiegi powtarzamy w odstępach od 7 do 10 dni, do momentu uzyskania oczekiwanego efektu.

Rekomendowane przez naszych ekspertów:

Peeling Ferulac – peeling z wykorzystaniem nanotechnologii, dociera do głębszych warstw skóry, dostarczając aktywne składniki przenoszone przez liposomy. Znajduje zastosowanie w leczeniu łojotoku, wiotkości skóry, nadmiernego rogowacenia, a także zmian pigmentacyjnych. Zabieg ten rozjaśnia przebarwienia, poprawia koloryt skóry, odmładza ją i chroni przed promieniowaniem UVA i UVB, ma również działanie przeciwzapalne.

Jego efekty są widoczne bardzo szybko. Skóra staje się dobrze napięta, poprawia się jej sprężystość i elastyczność. Po peelingu może być delikatnie podrażniona, co objawia się jej zaróżowieniem, po dwóch, trzech dniach naskórek zaczyna się złuszczać, co trwa przez kolejne dwa, trzy dni. Przez ten czas należy intensywnie nawilżać skórę, ponieważ jest bardzo wrażliwa. Peeling ferulac zaleca się w usuwaniu różnego rodzaju przebarwień i fotostarzenia się skóry.

Peeling Glikolowy – uznawany jest za średnio głęboki, złuszcza wszystkie warstwy naskórka, usuwając z powierzchni skóry to, co zbędne. Jego podstawowym składnikiem jest otrzymywany z trzciny cukrowej kwas glikolowy, należący do grupy kwasów owocowych. Reguluje rogowacenie i wzmacnia kruche ściany naczyń krwionośnych. Jego działanie polega też na stymulowaniu powstawania zdrowych komórek. Stosujemy go w serii zabiegów co 7–10 dni. Powtarzamy do uzyskania oczekiwanego efektu, który zależy od wybranego stężenia kwasu glikolowego (może się ono wahać od 20 do 70%). Im większe stężenie zastosowanej substancji, tym mocniejsze jest jej działanie.

Usuwanie zmian pigmentacyjnych wymaga silniejszego preparatu. Po zabiegu pojawia się delikatny rumień, a naskórek naszej twarzy lekko się złuszcza. Pamiętaj – peeling glikolowy może być nakładany tylko przez lekarza. Zabieg ten stosuje się do usuwania wszelkich rodzajów przebarwień, między innymi piegów, ostudy, plam soczewicowatych. Sprawdza się także w wypadku zmarszczek, utraty jędrności skóry, blizny i suchej skóry.

Peeling Kojowy – redukuje zmiany pigmentacyjne znacznie skuteczniej od kremów, nie podrażniając przy tym skóry i nie wywołując reakcji alergicznej. Intensywnie rozjaśnia przebarwienia, hamując aktywność tyrozynazy, czyli enzymu, który odgrywa bardzo ważną rolę w procesie powstawania melaniny odpowiedzialnej za odcień skóry.

Oprócz własności depigmentacyjnych kwas kojowy ma również działanie przeciwzmarszczkowe, nawilża skórę i opóźnia efekty jej starzenia się. Zapobiega powstawaniu wolnych rodników i wykazuje właściwości antybakteryjne. Wzmacnia też kruche naczynia krwionośne. Działa antybakteryjnie, nawilża i łagodzi stany zapalne. Po jego zastosowaniu Twoja skóra stanie się gładsza. Kwas kojowy pozyskiwany jest z grzybów gatunku Aspergillus, które rosną w Japonii na ziarnach kukurydzy. Zabieg należy powtarzać co 7–10 dni. Zaleca się serię 10 peelingów. Stosuje się go do usuwania plam pigmentacyjnych, śladów po zmianach trądzikowych, plam posłonecznych i starczych, a także w celu nawilżenia, wygładzenia i zrewitalizowania skóry oraz poprawienia jej kolorytu.

Peeling Lactabionowy – ma działanie regenerujące, łagodzi podrażnienia i stany zapalne oraz wzmacnia barierę ochronną skóry. Nawilża ją i ujędrnia, pobudzając wytwarzanie kolagenu i elastyny, co wpływa pozytywnie na naczynka, delikatnie złuszcza naskórek i dodatkowo łagodzi stany zapalne. Zaleca się serię 10 zabiegów wykonywanych co 7–10 dni.

Peeling Migdałowy – jest bakteriobójczy i bakteriostatyczny. Działa delikatnie i powierzchniowo, poprawiając kondycję skóry i regulując pracę gruczołów łojowych. Łagodzi stan zapalny skóry. Jego zaletą jest to, że po zabiegu złuszczanie jest prawie niewidoczne. Nie uwrażliwia skóry na promienie UVA i UVB. Ten delikatny peeling pobudza mikrokrążenie i reguluje proces rogowacenia skóry. Zazwyczaj polecam pacjentom serię złożoną z 10 zabiegów, z tygodniową lub nieco dłuższą przerwą pomiędzy każdym z nich.

Peeling Pirogronowy – ma właściwości przeciwzaskórnikowe, przeciwłojotokowe i przeciwbakteryjne. Jest bardzo skuteczny. Stosuję go zarówno w przypadkach aktywnego trądziku młodzieńczego, jak i jako terapię podtrzymującą w trądziku dorosłych.

Peeling Salicylowy – dobrze sprawdza się w leczeniu trądziku zaskórnikowego, kiedy występują pojedyncze zmiany zapalne, a także w terapii podtrzymującej leczenie trądziku dorosłych. Ma również działanie rozjaśniające.

Peeling TCA – moim zdaniem jest on najskuteczniejszą bronią w walce z trądzikiem, a zwłaszcza z będącymi jego następstwem bliznami. Najważniejszą zaletą tego peelingu są szybkie efekty estetyczne, tak bardzo cenione przeze mnie i przez moich zadowolonych pacjentów. Niekiedy łączę ten zabieg z mikrodermabrazją, dzięki czemu jest on jeszcze skuteczniejszy.

Zazwyczaj stosuję go do leczenia objawów trądziku grudkowo-krostkowego, blizn potrądzikowych, świeżych blizn pourazowych, rogowacenia starczego, plam soczewicowatych, a także do spłycania zmarszczek i przeciwdziałania wiotkości skóry. Zabieg ten polega na nałożeniu kilku warstw preparatu na bazie kwasu trójchlorooctowego. Jego stężenie jest dobierane do głębokości złuszczenia, określanego przez lekarza w zależności od umiejscowienia zmian (stosuje się roztwory od 10 do 50%). Blizny, zwłaszcza potrądzikowe, trądzik, przebarwienia skóry i jej odmłodzenie wymagają preparatu o silnym stężeniu kwasu. Powierzchniowo stosuje się go do uzyskania lepszego napięcia skóry.

Charakterystycznym efektem tego peelingu jest tak zwany odczyn frost, czyli zbielenie naskórka przypominające szron. Podczas zabiegu możesz odczuwać pieczenie lub palenie skóry, a po nim powstaje intensywny rumień, dlatego nakłada się na twarz preparat neutralizujący, który łagodzi nieprzyjemne doznania. Po dwóch, trzech dniach od zabiegu naskórek zaczyna się złuszczać, co trwa zazwyczaj od trzech do czterech dni, a w przypadku mocniejszych peelingów nieco dłużej.

Peeling Vi Peel – wzmacnia naczynia krwionośne oraz pobudza skórę do produkcji kolagenu i elastyny. Łagodzi stany zapalne. Efekty jego działania szybko dają się zauważyć. Peeling ten stanowi połączenie TCA, fenolu, kwasu salicylowego, kwasu tretoinowego, witaminy C i minerałów, które powodują delikatne złuszczanie naskórka, działając intensywnie na poziomie komórkowym.

Niewielkie złuszczanie zaczyna się trzy dni po zabiegu i trwa około trzech dni. Już jednorazowe zastosowanie Vi Peel może przynieść zamierzoną poprawę. Na ogół zaleca się jednak stosowanie go raz w miesiącu aż do uzyskania oczekiwanych rezultatów. Aby je utrzymać, wskazane są dwa–cztery zabiegi w roku.

Peeling Yellow peel – bardzo skuteczna i zarazem bezpieczna mieszanka kilku kwasów: azelainowego, fitynowego, glikolowego, retinowego, salicylowego oraz bisabololu (wyciągu z rumianku), rezorcyny i witaminy C. To jeden z najbezpieczniejszych peelingów chemicznych. Ze względu na swój bogaty skład działa wielofazowo, zarówno na naskórek, jak na i głębsze warstwy skóry. Stymuluje produkcję kolagenu oraz elastyny. Pobudza do odnowy i oczyszcza z martwych warstw naskórka, a dodatkowo przyczynia się do powstania nowych naczyń krwionośnych. Intensywnie złuszcza i rozjaśnia przebarwienia, usuwając martwe komórki.

Yellow peel należy powtarzać co 30 dni aż do uzyskania pożądanego efektu. Po zabiegu skóra może nabrać żółtawego kolorytu, zaczerwienić się i mieć delikatny obrzęk. Po mniej więcej trzech dniach zaczyna się delikatnie złuszczać.

Pamiętaj możesz zawsze czuć się bosko w swojej skórze jeśli odpowiednio o nią zadbasz !

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze