Trwa ładowanie...

Joga w biurze - pozwól sobie na chwilę relaksu

Avatar placeholder
28.07.2014 13:24
Joga w biurze - pozwól sobie na chwilę relaksu
Joga w biurze - pozwól sobie na chwilę relaksu

Współczesność wymusza na nas bardzo często siedzący tryb życia, który nie wpływa korzystnie na kondycję kręgosłupa. Nieprawidłowa postawa ciała, którą utrzymuje się przez większość dnia, a często nawet i nocy może być przyczyną wielu schorzeń i złego samopoczucia. Choć „zasiedzenia” trudno jest uniknąć, w trosce o zdrowie warto zadbać o ruch i relaks rozluźniający napięte mięśnie nawet przez kilka minut podczas przerwy w pracy. Kręgosłup to podstawa naszego zdrowia i to dosłownie – mówi Janusz Dąbrowski dyplomowany nauczyciel jogi, fizjoterapeuta z 20 letnim doświadczeniem.

spis treści

1. Zdrowie kręgosłupa

Problemy z kręgosłupem mogą dotkliwie dawać się we znaki w postaci różnych dolegliwości. Przy pracy siedzącej bardzo często pojawia się dyskomfort w dolnej części pleców, którego ciężko pozbyć się nawet przy regularnych masażach. Oprócz podjęcia próby utrzymywania prawidłowej postawy ciała przez cały dzień, istotne jest regularne rozluźnianie partii ciała, z którą mamy problem. Poprzez systematyczną pracę możemy wzmocnić także mięśnie pleców, nóg i brzucha, które ulżą obciążonemu kręgosłupowi. Warto zwrócić także uwagę na sposób w jaki siedzisz przy biurku, czy krzesło ma odpowiednią dla ciebie wysokość, czy nie siedzisz przypadkiem przez większą część dnia z „nogą na nodze”? Pracując przy komputerze zaobserwuj, czy nie musisz zbyt często pochylać głowy, nadwyrężać wzroku i przygarbiać pleców?

2. Uwolnienie napięć szyja-barki

Ciągła pozycja siedząca, jednostronne użycie ramion i nadmierny wysiłek umysłowy stwarzają idealne warunki dla powstawania napięcia w okolicy szyi i barków. Ponieważ problem ten często utrzymuje się latami, może prowadzić do poważnych dysfunkcji kręgosłupa szyjnego, drętwienia kończyn górnych oraz migren. Aby uwolnić te partie od napięć niezbędne jest odprężenie całego organizmu, w szczególności zaś układu nerwowego, którego przemęczenie w odczuwalny sposób rzutuje na dyspozycyjność psycho-ruchową. Poprzez asany można dotrzeć do miejsc gromadzących najwięcej napięć i stopniowo je rozluźniać, uwalniając ciało od męczącego bólu i dyskomfortu.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

3. Relaks w krótkim czasie

Jak dbać o odpowiednią dawkę ruchu na co dzień nie mając na to zbyt wiele czasu? Trudno wyobrazić sobie jogging w czasie pracy, ale kilka niepozornych na pierwszy rzut oka asan, brzmi już całkiem realnie. Do prostego i skutecznego relaksu nieocenione może okazać się zwykłe krzesło biurowe i kawałek przestrzeni umożliwiający swobodę ruchu. Jak zacząć? Jest wiele sposobów i okazji do rozpoczęcia praktyki. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, szkoły jogi organizują zajęcia o różnych porach dnia oraz kursy wyjazdowe.
Aby zregenerować siły i naładować akumulatory najłatwiej jest zabrać swój kręgosłup na wakacje z jogą dla kręgosłupa, podczas których będzie okazja nie tylko, aby odpocząć nad morzem, w górach lub nad jeziorem, ale przede wszystkim wyciszyć umysł i nauczyć się świadomej pracy z ciałem.

Autor: Wiktor Morgulec - współorganizator II Górskiego Maratonu Jogi w Wierchomli (30-31.08.2014), dyplomowany nauczyciel jogi wg B.K.S. Iyengara. Autor pierwszego w Polsce multimedialnego podręcznika do nauki jogi na DVD: "Joga dla początkujących START". Prekursor zajęć jogi dla dzieci w szkole i przedszkolach Montessori w Warszawie. Od 2005 roku prowadzi w ramach Akademii Asan wakacyjne i weekendowe kursy jogi. Założyciel Akademii Asan, portalu Joga-Joga.pl oraz Żoliborz w Warszawie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze