Trwa ładowanie...

Kajal (kohl) - co to jest, jak powstaje, właściwości, makijaż, cena

 Paula Jakubasik
16.04.2021 14:57
Kajal to produkt, który może zastąpić cień do powiek, kredkę lub eyeliner.
Kajal to produkt, który może zastąpić cień do powiek, kredkę lub eyeliner. (gettyimages)

Kajal, inaczej zwany kohlem, to kosmetyk popularny w Indiach i na Bliskim Wschodzie. Może być zamiennikiem cienia do powiek, kredki lub eyelinera, jednocześnie ma pozytywny wpływ na kondycję oczu. Kajal jest trwały, wodoodporny i łatwo rozetrzeć go za pomocą palców. Co warto wiedzieć o kajalu?

spis treści

1. Co to jest kajal?

Kajal to nazwa kosmetyku, konkretnie czarnego proszku do malowania oczu. W języku hindi najpopularniejsze określenie to kajal, natomiast w języku arabskim - kohl. W Europie powstało rozróżnienie ze względu na formułę, proszek nosi nazwę kohl, natomiast produkt w formie kredki - kajal. Często zdarza się jednak sytuacja, kiedy marki używają obu określeń zamiennie.

2. Jak powstaje kajal?

Dawniej kajal był produkowany z metalu o nazwie antymon. Obecnie jest mieszanką substancji, takich jak olej ze słodkich migdałów, olej rycynowy, olej z drzewa sandałowego oraz masło klarowane.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Tradycyjny produkt nie zawiera konserwantów ani składników chemicznych, jest jednym z najbezpieczniejszych kosmetyków. Istnieje wiele metod pozyskiwanie kajalu, ale najpopularniejsza wymaga użycia proszku sandałowego oraz lampy oliwnej.

Muślinowa ściereczka jest namaczana w proszku rozrobionym z wodą i odłożona do wyschnięcia. Następnie zostaje skręcona i umieszczona w lampce, napełnionej olejem rycynowym.

Kolejnym krokiem jest podpalenie brzegu ściereczki i przyłożenie do lampki talerza z gliny lub metalu. Na naczyniu zaczynają wytwarzać się sadze, które po zdrapaniu łączy się z olejem ze słodkich migdałów lub z ghee.

Ostatnim etapem jest przetworzenie produktu w odpowiednią formułę - pastę, sztyft lub płyn, a także umieszczenie go w sterylnym pojemniku. Kajal ma odcień głębokiej czerni, ale możliwe jest uzyskanie również innych kolorów.

3. Jakie właściwości ma kajal?

Kajal jest znany od starożytnego Egiptu, początkowo był używany jedynie do leczenia chorób oczu, takich jak zapalenie spojówek, alergia, jęczmień lub jaglica. Do tej pory właściwości lecznicze produktu są cenione w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Wiele osób zachwyca się makijażem kobiet w krajach arabskich, które używają kohlu, rozcierając go palcami na górnej i dolnej powiece. Kajal wpływa na wyostrzenie koloru oczu i rozjaśnienie białka (zwęża naczynia krwionośne w kilka minut).

Produkt jest hipoalergiczny, bardzo trwały i wodoodporny. Ma dobroczynny wpływ na oczy, jedynie po jego nałożeniu może wystąpić krótkotrwałe łzawienie i mrowienie (jest to naturalna reakcja organizmu, mająca na celu oczyszczenie oczu).

4. Jak zrobić makijaż kajalem?

Kohl może być wykorzystywany na różne sposoby. Kajal jako cień do powiek wystarczy nałożyć za pomocą wacika, pędzelka lub palca, ważne jest jednak dokładne roztarcie granic. Kajal jako eyeliner najlepiej zaaplikować skośnym pędzelkiem, zaczynając od zewnętrznego kącika oka.

Nadmiar w łatwy sposób można usunąć za pomocą patyczka kosmetycznego. Warto nałożyć produkt również na linię wodną, ponieważ kolor nie zmyje się z tego miejsca, a spojrzenie stanie się bardzo wyraziste.

Kajal do smoky eyes to świetny wybór na wielogodzinne imprezy. Kluczem do sukcesu jak kilkukrotne rysowanie kreski i jej rozcieranie w kierunku zewnętrznego kącika. Po uzyskaniu preferowanego nasycenia koloru wystarczy nałożyć na powiekę błyszczący cień.

Kajal można wykorzystać również do makijażu na Halloween lub karnawał, bez obaw można nim pokryć nawet całą twarz. W połączeniu z odpowiednim przebraniem można uzyskać fantastyczny wygląd.

5. Gdzie kupić kajal?

Kajal to trudno dostępny kosmetyk. Jest popularny głównie w arabskich sklepach i jedynie w niektórych drogeriach internetowych. Cena kohlu to 10-20 złotych, ale w internecie można trafić na podróbki, zawierające ołów w składzie. Kajal jest dostępny w podłużnych słoiczkach z aplikatorem w zestawie lub w formie grubych kredek.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze