Trwa ładowanie...

Kofeina. Recepta na łysienie?

Kofeina. Recepta na łysienie?
Kofeina. Recepta na łysienie? (123RF)

Dwóch na trzech mężczyzn w Polsce cierpi z powodu łysienia. Mimo, że utrata włosów to powszechny problem, niewielu panów decyduje się podjąć jakiekolwiek działania, by mu przeciwdziałać.

Ten fakt może dziwić, bo z przeprowadzonych badań wynika, że blisko 75 proc. mężczyzn uważa, że utrata łysienie negatywnie wpływa na ich samoocenę.

1. Wypadanie włosów a samoocena

W ankiecie, przepropwadzonej przez GfK Polonia, dotyczącej przyczyn wypadania włosów, w której wzięło udział 1012 mężczyzn w wieku powyżej 18 lat, aż 89 proc. respondentów przyznało, że wygląd zewnętrzny jest dla nich ważny lub bardzo ważny.

Podobnie sytuacja przedstawia się, jeśli chodzi o ich stosunek do własnych włosów. Panowie uważają bowiem, że jest to dla nich istotna sprawa, która w znaczący sposób wpływ na ich życie i postrzeganie samych siebie.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Polacy uważają również, że zdrowe włosy zawsze podnoszą samoocenę oraz przykuwają uwagę kobiet. Niemal połowa uznała także, że atrakcyjność ma wpływ na postrzeganie przez partnera.

Mężczyźni byliby zdolni do bardzo dużych poświęceń, aby zatrzymać proces łysienia. Blisko 40 proc. badanych przyznało, że zrezygnowałoby na rok z picia alkoholu na rzecz zdrowych włosów. 10 proc. wybrałoby brak możliwości korzystania z telefonu komórkowego.

Natomiast 7 proc. respondentów wpłaciłoby równowartość swojej rocznej pensji na cele charytatywne. Taka sama liczba badanych wolałaby żyć o rok krócej, ale za to nie mieć problemów z łysieniem. Inni na rok zrezygnowaliby z Internetu lub z seksu w zamian za piękne włosy.

2. Przyczyny utraty włosów

Najwięcej badanych, bo aż 40 proc. uważa, że główną przyczyną wypadania włosów są uwarunkowania genetyczne. Nie bez znaczenia pozostają też takie czynniki jak stres, poziom testosteronu czy niewłaściwa dieta.

Dziedziczna utrata włosów, znana jako łysienie androgenowe, jest najczęstszą przyczyną wypadania włosów u mężczyzn, ze względu na działanie dihydrotestosteronu (DHT) na genetycznie predysponowane mieszki włosowe.

Mimo że proces androgenetycznej utraty włosów jest identyczny dla wszystkich osób, istnieje jednak zmienna, która decyduje, że może być dodatkowo wzmocniony innymi przyczynami prowadzącymi do szybszej utraty włosów w młodszym wieku.

Zalicza się do nich stres, gwałtowną utratę wagi, niektóre leki (w tym sterydy), niedobór witaminy D.

3. Kofeina zapobiega wypadaniu włosów

Pocieszający jest jednak fakt, że istnieje skuteczny sposób na walkę z wypadaniem włosów i nie chodzi tu wcale o przeszczep.

Receptą na problemy z łysieniem może być... kofeina. W raporcie opublikowanym przez "International Journal of Dermatology" specjaliści z Uniwersytetu w Jenie (Niemcy) wskazują, że ta zawarta w kawie substancja pobudza wzrost włosa, ponieważ blokuje efekty działania DHT.

Dzięki kofeinie, cebulki włosów dostają odpowiednią dawkę energii do wzrostu, pomimo osłabienia przez testosteron. Kofeina również hamuje ich wypadanie.

Nie chodzi jednak o to, by codziennie pić kilka filiżanek kawy i w ten sposób rozprawić się z łysieniem. Kofeina zadziała na włosy tylko wtedy, gdy będzie aplikowana bezpośrednio na skórę głowy.

Na rynku dostępnych jest wiele produktów do pielęgnacji włosów (szamponów, odżywek, specjalnych płynów), które w swoim składzie ja zawierają.

Należy jednak pamiętać, że aby kuracja była skuteczna, trzeba ją zacząć stosować już w momencie, kiedy zauważymy problem. Stosowanie szamponu kofeinowego od młodzieńczych lat wspomaga bowiem aktywność cebulek włosów. Niestety kofeina nie pomoże w poroście nowych włosów na łysej już głowie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze