Trwa ładowanie...

Kotlina Kłodzka – uzdrowiska, atrakcje turystyczne, trasa wycieczki

Kotlina Kłodzka od wielu lat jest uważana za bardzo atrakcyjnie miejsce pod względem turystycznym, jak i wypoczynkowym. Ponadto to miejsce, w którym powstały liczne uzdrowiska i szlaki turystyczne, ponieważ region Kotliny Kłodzkiej charakteryzuje się urokliwymi górskimi widokami i czystym powietrzem.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

spis treści

1. Uzdrowiska na terenie Kotliny Kłodzkiej

Na terenie Kotliny Kłodzkiej znajduje się 5 uzdrowisk, a w nich zlokalizowane jest 26 sanatoriów i kilka szpitali rehabilitacyjno-uzdrowiskowych.

Uzdrowisko Duszniki Zdrój to miejsce gdzie znajdują się cztery źródła wód zmineralizowanych, które zawierają duże ilości wapnia i sodu, a także żelaza.

W tym ośrodku leczy się schorzenia kardiologiczne, np. miażdżycę, stany po zawale serca i choroby serca, pulmonologiczne np. alergie i schorzenia dróg oddechowych, gastrologiczne, m.in. wrzody żołądka i dwunastnicy, choroby jelit i wątroby. Leczone są tu również schodzenia ginekologiczne, np. bezpłodność i choroby narządu ruch, a także osteoporozę.

Drugi znane uzdrowisko znajdujące się w Kotlinie Kłodzkiej, to Kudowa Zdrój. Jest to miasto uzdrowiskowe o charakterze podgórskim. Podstawą leczenia jest aż 8 znajdujących się tam źródeł wód mineralnych, a także lasy świerkowe, sosnowe i bukowe. Leczone są to choroby układ krwiotwórczego, choroby ortopedyczne i pourazowe, chodzenia układu krążenia, np. nadciśnienie.

Uzdrowisko przyjmuje także osoby z problemami reumatoidalnymi, dolegliwościami związanymi z układem pokarmowym (celiakia) , a także otyłością i nadczynnością tarczycy.

Kolejne uzdrowisko znajdujące się w Kotlinie Kłodzkiej, to miejscowość Polanica Zdrój, gdzie leczy się głównie choroby kardiologiczne gastrologiczne i dolegliwości związane z narządami ruchu.

Lądek Zdrój, to uzdrowisko w Kotlinie Kłodzkiej, które posiada status uzdrowiska górskiego, a także najstarszego uzdrowiska w Polsce. Największą zaletą tego miejsca jest bogactwo w naturalne wody mineralne: termalne, siarczkowo-siarko-wodorkowe, fluorkowe i radoczynne. W tym miejscu leczy się choroby reumatologiczne, choroby skóry, górnych dróg oddechowych, dolegliwości ortopedyczno-urazowe, choroby kobiece i endokrynologiczne, a także choroby układu nerwowego i cukrzycę.

Ostatnie uzdrowisko na terenie Kotliny Kłodzkiej to Długopole Zdrój, które położone jest w okolicy Bystrzycy Kłodzkiej i specjalizuje się w leczeniu chorób wątroby. Zajmuje się również terapiami chorób przewodu pokarmowego i zaburzeniami funkcji dróg żółciowych, pęcherzyka żółciowego i trzustki.

2. Atrakcje turystyczne Kotliny Kłodzkiej

Zwiedzając Kotlinę Kłodzką koniecznie musimy wypróbować swoich sił i zmierzyć się z wejściem na najwyższą w tym rejonie górę Śnieżnik i symboliczną górę Igliczną. Wyjątkowe miejsce, które trzeba zobaczyć to Jaskinia Niedźwiedzia, gdzie można oglądać stalagmity i stalaktyty, a także ogród Bajek w Międzygórzu, który przeniesie osoby w każdym wieku do dziecięcych lat. Nie sposób przejść również obojętnie obok bardzo dużego wodospad Wilczki. Będąc w Kotlinie Kołodziej warto także zwiedzić sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej na Iglicznej.

3. Propozycja trasy wycieczki

Będąc w Kotlinie Kołodziej można skorzystać z trasy wycieczki o nazwie „Tysięcznik Ziemi Kłodzkiej” . Początek trasy to centrum Zieleńca. Na początku podąża się zielonym Szlakiem na Orlicę (1084 m) , czyli najwyższy szczyt Gór Orlickich. Następnie ścieżką graniczną turyści udają się na Zielony Garb (1026m) . Kolejny punkt to trasa czerwonym czeskim szlakiem wzdłuż granicy. Na koniec schodzi wraca się do centrum Zieleńca, a po krótkiej przerwie można udać się na wieże widokową na Torfowisku pod Zieleńcem (756 m).

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.