"Kult ciała", czyli o drodze do pewności siebie!
Z jednej strony staramy się akceptować siebie takich, jakimi jesteśmy, z drugiej – nieustannie dążymy do ideału i walczymy z niedoskonałościami, które nas od niego oddalają. Wzorujemy się na aktualnych kanonach piękna i na przeróżne sposoby dbamy o wygląd. O tym czy w dzisiejszych czasach dominuje kult ciała opowiada specjalistka od piękna, założycielka i prezes kilkunastu Klinik La Perla – Kalina Ben Sira.
Kanony piękna zmieniające się na przestrzeni lat ukształtowały w nas przeświadczenie, że dążenie do ideału jest wartością samą w sobie. Tymczasem ma ono określony cel. – Otóż w zadbanym ciele czujemy się zwyczajnie lepiej – dodaje nam ono pewności siebie, a świadomość, że wygląda się jak milion dolarów, przekłada się na sukcesy w życiu prywatnym i zawodowym. Panujący jeszcze dekadę czy dwie temu kanon piękna zdezaktualizował się, a kult bardzo szczupłej sylwetki ustąpił miejsca szeroko pojętej młodości i wysportowanemu ciału – tłumaczy Kalina Ben Sira.
Dbałość o własny wygląd już nie ogranicza się do odchudzania oraz nakładania makijażu. – Coraz częściej bizneswoman chcą, aby media widziały je na kortach tenisowych, żaglach czy stoku narciarskim. Niezgrabne garsonki, jakie założyłyby jeszcze kilka czy kilkanaście lat wcześniej, zostały zastąpione przez modne dżinsy podkreślające ich piękną, wysportowaną sylwetkę, której nie powstydziłaby się żadna dwudziestolatka. To właśnie jest wynik dbania o siebie w szerokim tego słowa znaczeniu, a nie tylko stylu życia i trzymania się diety. W dzisiejszych czasach nie chcemy "starzec się z godnością" – mamy świadomość tego, że to w pełni od nas zależy jak będziemy się prezentować – dodaje.
1. W zdrowym ciele zdrowy duch
Zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna, ujędrnianie skóry domowymi sposobami – dokładnie w taki sposób staramy się dbać o swoje ciało, będąc pod wpływem sygnałów docierających do nas z otoczenia. Naszymi idolami nie są już nad wyraz szczupłe modelki, ale osoby, które za cel stawiają sobie dbanie o formę.
Dotyczy to również mężczyzn, którzy dbają o siebie z równym zaangażowaniem jak kobiety, choć ich starania przyjmują zwykle nieco inną formę. Dla nich ideałem jest wysportowana sylwetka, której uzyskaniu sprzyjają chociażby wizyty na siłowni. To tu, spotykając zadbanych rówieśników, zyskują motywację do dalszych starań, a także utwierdzają się w przekonaniu, że sport zbliży ich do upragnionego celu.
Kult ciała to wbrew pozorom nie tylko dbanie o linię, ponieważ jego przejawem jest właśnie moda na bycie fit, czyli aktywnym fizycznie. – To, jak czas wpływa na nasz wygląd, pokazuje, że nic nie jest nam dane raz na zawsze. Powtarzam, że do wszystkiego potrzeba systematycznej pracy. Tego nauczyły mnie treningi, które zresztą kontynuuję do dzisiaj. Ćwiczę spinning i biegam po 10 km dziennie, a z uwagi na branżę w której pracuję testuję nowe urządzenia, jakie pojawiają się w mojej klinice. Taka regularność w aktywności fizycznej i bycie na bieżąco z nowinkami technologicznymi nie tylko sprawia, że czuję się lepiej, ale po prostu daje mi to pewność siebie. Każda kobieta powinna zrobić coś dla siebie, zadbać o ciało po prostu żeby czuć się dobrze – przekonuje Kalina Ben Sira.
2. Ciało jak z okładki
Motywacja do pracy nad własnym ciałem nie bierze się znikąd. O wiele łatwiej nam zadbać o siebie, kiedy celem nie jest nienaturalnie szczupła sylwetka, a po prostu młody, zadbany wygląd. Coraz częściej wzorujemy się na celebrytach, którzy w kształtowaniu własnego wizerunku nie ograniczają się dzisiaj do tzw. zdjęć ze ścianek. – Fotografie z treningów czy gabinetów medycyny estetycznej docierają do nas każdego dnia dzięki serwisom społecznościowym, zmagania gwiazd z okładek magazynów o piękny wygląd możemy śledzić praktycznie na bieżąco. Nic więc dziwnego, że też chcemy wyglądać tak jak one, ale wiemy też jakiej pracy wymaga perfekcyjny look – mówi Kalina Ben Sira.
Takie zdjęcia docierają również do młodych mam, które zainspirowane osiągnięciami swoich idolek pragną jak najszybciej wrócić do formy sprzed porodu. – Przekonanie, że w ciąży można jeść za dwoje, odeszło w niepamięć. Wszak o wiele łatwiej zapobiegać niż leczyć, dlatego nie chcąc za dużo przytyć, o zrównoważoną dietę dba się nie tylko w okresie połogu, ale jeszcze w czasie oczekiwania na dziecko. Na pragnienia młodych mam odpowiadają także gabinety medycyny estetycznej, w których aby wrócić do formy po ciąży bez problemu możemy skorzystać z nieinwazyjnych zabiegów wyszczuplających lub ujędrniających – tłumaczy.
Czy kult ciała prowadzi nas zatem prosto do klinik medycyny estetycznej czy raczej wręcz odwrotnie – medycyna estetyczna wychodzi naprzeciw wszystkim, którzy chcą czuć się piękni bez sięgania po drastyczne środki?
3. Młodsi na dłużej
Kilkanaście, a być może i jeszcze kilka lat temu, panowało wśród nas przekonanie, że zabiegi estetyczne zarezerwowane są dla wybranych. – Dziś bezpieczne sposoby modelowania sylwetki i ujędrniania skóry znajdują się w zasięgu wielu kobiet. Dostępne są one w różnych przedziałach cenowych, jednak odkładanie pieniędzy na zabiegi, które kosztują nieco więcej, coraz częściej traktujemy jako inwestycję w siebie – podkreśla Kalina Ben Sira. Wiotka skóra w różnych obszarach ciała, zmarszczki na czole, podwójny podbródek, mało jędrne piersi czy pośladki – to problemy, które w sposób nieinwazyjny jesteśmy w stanie rozwiązać dzięki innowacyjnym technologiom stosowanym w medycynie estetycznej.
– Często niepotrzebnie godzimy się z tym, że nasze ciało wraz z wiekiem się zmienia. Owszem, pewnych procesów, jak zanikania włókien kolagenowych w naszej skórze, nie da się uniknąć, ale usunąć ich efekty – już jak najbardziej tak. Efekt liftingu, czyli odmłodzenia o nawet 10 lat, możemy dziś uzyskać także bez skalpela, dlatego tłumaczenie się strachem przed operacją jest niczym nieuzasadnione. W tej chwili medycyna estetyczna daje nam ogromne możliwości, a regularność w dbaniu o siebie (nawet w postaci drobnych zabiegów), tak jak w przypadku sportu, nie wymaga podejmowania ryzyka – twierdzi Kalina Ben Sira.
Czy zdjęcia celebrytów to jedyna rzecz, która wykreowała wśród nas kult ciała? Nic bardziej mylnego. W epoce starzejącego się społeczeństwa swój wygląd pragniemy zachować jak najdłużej. – Wiąże się to również z dłuższą karierą zawodową, w której o sukcesy raczej ciężko bez pewności siebie. Tu właśnie pomaga nam zadbany wygląd, który z jednej strony ułatwia osiągnięcie sukcesu, a z drugiej – już sam w sobie jest z nim utożsamiany – podkreśla ekspertka. Atrakcyjny wygląd niewątpliwie pomaga w życiu, a kto by nie chciał, żeby było mu po prostu łatwej?
Kalina Ben Sira – założycielka i Prezes Klinik La Perla. Świetnie zna potrzeby i marzenia Kobiet i Mężczyzn, dzięki czemu z pasją i z oddaniem, już od kilkunastu lat, realizuje misję pomocy wszystkim tym, którzy pragną zachwycać urodą i klasą, niezależnie od wieku.