Trwa ładowanie...

Łagów

Avatar placeholder
20.12.2018 10:06
Łagów – historia, symbole, przyroda, zabytki
Łagów – historia, symbole, przyroda, zabytki

Łagów to niewielka wieś na prawach miejskich położona w województwie lubuskim. Łagów znany jest przede wszystkim z malowniczych krajobrazów jezior, a także z zamku Joannitów. Na terenie gminy znajduje się Świętokrzyski Park Narodowy oraz parki krajobrazowe. Łagów jest bogaty w atrakcje zarówno te przyrodnicze, jak i kulturalne.

spis treści

1. Łagów – historia

W połowie XIII wieku Łagów należał do templariuszy, następnie należał do jednostki administracyjnej tegoż zakonu. Z początkiem XIV wieku malowniczą osadę przejęli panowie brandenburscy i tego samego roku odsprzedali ją Albertowi von Klepitz. W latach późniejszych wieś stała się własnością zakonu joannitów. Joannici zdecydowali się na wybudowanie na wzgórzu zamku, który od tamtej pory stał się najbardziej rozpoznawalną budowlą Łagowa.

W 1640 roku Łagów zdobyli Szwedzi. W 1727 Łagów przyjął prawa miejskie. Ostatnim rządzącym Łagowem był Fryderyk von Hessen-Philippsthal. Następnie zamek miał należeć do pewnej rodziny o nazwisku Zastrow. Rok 1932 spowodował utratę przez Łagów praw miejskich. W roku 1945 wygnano wszystkich niemieckich mieszkańców i przyłączono wieś do Polski.

Zobacz film: "Rekordowe wyniki hoteli w Polsce"

2. Łagów – symbole

Łagów bardzo często określany jest Perłą Ziemi Lubuskiej, dzięki tej dewizie Łagów stał się rozpoznawalny i chętnie odwiedzany przez turystów. Herb wsi Łagów związany jest z działalnością zakonu joannitów i przedstawia czerwoną tarczę, a na niej biały maltański krzyż. Natomiast flaga Łagowa, to czerwona tarcza z białym krzyżem maltańskim na białym tle. Zarówno flagę, jak i herb można zobaczyć na zamku joannitów.

Co zwiedzić w górach, gdy pada?
Co zwiedzić w górach, gdy pada? [9 zdjęć]

Mylą się ci, którzy myślą, że górskie miejscowości oprócz wspaniałych szlaków i widoków nie mają nic

zobacz galerię

3. Łagów – przyroda

Łagów od lat uznawany jest za miejscowość uzdrowiskowo-wypoczynkowa. Klimat Łagowa jest bardzo korzystny, ponieważ jest najłagodniejszy w Polsce. Łagów otoczony jest przede wszystkim drzewami sosny, które tworzą bardzo korzystny fitoklimat. Łagów jest wsią, która wyniesiona jest lekko w górę, dlatego częściej występują tu opady. Na terenie Łagowa znajdują się dwa jeziora: jezioro Trześniowskie i Jezioro Łagowskie.

4. Łagów – zabytki

Łagów jest bogaty w zabytki. Wybierając się do Łagowa, można nastawić się na długie godziny zwiedzania i podziwiania. Do najchętniej odwiedzanych zabytków Łagowa można zaliczyć:

  • zamek joannitów – wybudowany w stylu gotyckim, na planie czworokąta, posiada 35-metrową wieżę, która stanowi punkt widokowy;
  • Kościół św. Jana Chrzciciela – wybudowany w XVIII wieku jako świątyni protestancka, a w 1945 uznano go za kościół rzymskokatolicki;
  • brama Marchijska – była drugą bramą obronną wsi, powstałą na przełomie XVI i XVII wieku;
  • brama Polska – również służyła jako brama obronna;
  • amfiteatr.

W amfiteatrze łagowskim co roku odbywają się pokazy filmowe – Lubuskie Lato Filmowe. Na początku XX wieku rozpoczęto budowę kolei z Toporowa do Międzyrzecza. Budowa kolei stanowiła duży problem, dlatego dzisiaj kolej funkcjonuje niezwykle rzadko. W Łagowie pozostał piękny wiadukt, który wznosi się aż na 25 metrów.

Warto wybrać się do Łagowa w celach rekreacyjnych. Z całą pewnością odpoczniemy, pobędziemy razem z naturą, a także pozwiedzamy bardzo ciekawe punkty zabytkowe.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze