Trwa ładowanie...

Są modne i wygodne, ale lepiej zrezygnuj. "Fala przypadków dopiero nadejdzie za 5-10 lat"

Avatar placeholder
Anna Tłustochowicz 27.04.2022 17:43
Długie paznokcie są idealnym siedliskiem bakterii i grzybów. Naukowcy ostrzegają
Długie paznokcie są idealnym siedliskiem bakterii i grzybów. Naukowcy ostrzegają (Getty Images)

Długie i sztuczne paznokcie znów są modne, ale czy bezpieczne dla naszego zdrowia? Zdaniem amerykańskiego biologa są one siedliskiem niebezpiecznych bakterii i grzybów. Podobnego zdania jest kosmetolog Katarzyna Kucharska, według której sztuczne paznokcie nie mają nic wspólnego ze zdrowiem ani z estetyką.

spis treści

1. Długie paznokcie siedliskiem bakterii i grzybów. Dlaczego?

Przedłużanie paznokci za pomocą żelu, akrylu i akrylożelu cieszy się ogromną popularnością, szczególnie wśród tych kobiet, które nie mogą zapuścić ich samodzielnie. Kobiety uwielbiają długie i sztuczne paznokcie, bo są nie tylko modne, ale i wygodne - przynajmniej dlatego, że nie trzeba przejmować się zdartym lakierem. Ekstremalnie długie paznokcie są też popularne wśród gwiazd, noszą je np. Cardi B czy Billie Eilish.

Taki manicure może jednak osłabić płytkę paznokcia, jeśli jest nieumiejętnie wykonany. Biolog dr Jeffrey Kaplan z uczelni badawczej American University w Waszyngtonie w Stanach Zjednoczonych zwrócił uwagę na inny aspekt. Według niego długie paznokcie są siedliskiem wielu drobnoustrojów.

Zobacz film: "Dostał sepsy, bo obgryzał paznokcie"

Codziennie dotykamy różnych powierzchni i przedmiotów, na których są zarazki, takich jak klamki, automaty biletowe, urządzenia mobilne (m.in. telefon komórkowy, laptop). Za rozwój zakażenia grzybiczego w obrębie płytki paznokci rąk odpowiadają przede wszystkim dermatofity antropofilne: Trichophyton rubrum i Trichophyton mentagrophytes var granulosu - tzw. gatunki mikroorganizmów wywołujące choroby u ludzi. Do zakażenia mogą przyczynić się także drożdżaki.

- Najnowsze badania wykazały, że pod paznokciami żyją 32 bakterie oraz 28 grzybów - powiedział dr Jeffrey Kaplan w rozmowie z portalem "USA Today". Dodał, że długie paznokcie, zarówno naturalne, jak i sztuczne przyczyniają się do gromadzenia niebezpiecznych mikroorganizmów.

Jak zaznaczył ekspert, obgryzanie paznokci też zwiększa ryzyko przeziębienia i złapania infekcji, czyli sami ułatwiamy zarazkom z dłoni i spod paznokci wniknięcie do organizmu. Dochodzi wtedy do zakażenia paznokci rąk wywołane mieszaną infekcją bakteriami. W niektórych przypadkach nieleczone może powodować onycholiozę paznokci (tzw. bezbolesne, częściowe oddzielnie się płytki paznokcia od jego łożyska) lub ich odklejenie się.

2. "Długie paznokcie nie mają nic wspólnego ze zdrowiem"

W podobnym tonie wypowiada się kosmetolog Katarzyna Kucharska z Gabinetu Kosmetyki Profesjonalnej i Medycyny Estetycznej w Nowym Sączu.

- Długie i sztuczne paznokcie są idealnym siedliskiem bakterii i grzybów, w tym drożdżaków. Dlatego, że sztuczne paznokcie wykonane są z materiału, który jest polaryzowany, tak samo, jak sprzęt typu telefon komórkowy, laptop, telewizor. Materiał żelowy ma tendencję do przyciągania kurzu i brudu. Do tego wewnętrzna strona materiału nie jest gładka, przez co przyciąga mnóstwo bakterii - wyjaśnia w rozmowie dla portalu WP abcZdrowie.

Ekspertka ostrzega, że przytrzaśnięcie lub uszkodzenie długiego paznokcia może poważnie naruszyć płytkę paznokciową.

- Długie paznokcie zaburzają również integrację sensoryczną, na przykład nieprawidłowe pisanie na klawiaturze może przyczynić się do drobnych urazów i przeciążeń stawów. Fala takich przypadków dopiero nadejdzie, może za pięć, dziesięć lat – zaznacza.

Zobacz także: Domowe sposoby na ładne paznokcie - osłabione paznokcie, pielęgnacja

3. Bardzo ważna jest higiena rąk

Zdaniem Katarzyny Kucharskiej, długie, sztuczne paznokcie nie mają nic wspólnego ze zdrowiem ani z estetyką.

- Paznokcie lekko wystające za opuszek, prawidłowo wypiłowane i pomalowane delikatnym, pastelowym kolorem, prezentują się zdecydowanie ładniej, niż te długie i sztuczne - uważa.

Aby uniknąć chorób paznokci u rąk, należy dbać odpowiednio o higienę dłoni, m.in. regularne myć ręce, unikać obgryzania paznokci i skórek, czy dezynfekować przybory do manicure.

Poza tym coraz częściej eksperci ostrzegają, że promieniowanie ultrafioletowe emitowane przez lampy UV do paznokci może przyczynić się do przyspieszenia fotostarzenia się skóry. Jak wyjaśniła dermatolog dr Chris G. Adigun z Północnej Karoliny w USA, jest ono co najmniej cztery razy silniejsze niż promieniowanie słoneczne UVA. Na razie nie ma dowodów na to, czy lampy do manicure powodują raka skóry. Ekspertka jednak zaznacza, że schorzenie jest związane z ekspozycją na promieniowanie UVA.

Anna Tłustochowicz, dziennikarka Wirtualnej Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze