Trwa ładowanie...

Lukrecja na włosy – czy warto ją stosować?

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
29.07.2022 18:55
Lukrecja na włosy – czy warto ją stosować?
Lukrecja na włosy – czy warto ją stosować? (Pexels)

Lukrecja na włosy – czy warto ją stosować? Okazuje się, że tak. Korzeń z lukrecji od tysięcy lat wykorzystywany jest jako naturalny środek hamujący wypadanie włosów. Roślina zwalcza także problemy skórne, przeciwdziała problemom układu oddechowego, a także przyspiesza gojenie się ran. Skuteczność tego surowca zielarskiego została potwierdzona licznymi badaniami. Co jeszcze warto wiedzieć o lukrecji?

spis treści

1. Co to jest lukrecja?

Lukrecja (Glycyrrhiza glabra) to popularna na całym świecie roślina lecznicza, która pochodzi z rejonów Azji Mniejszej oraz Morza Śródziemnego. Kraje prowadzące uprawy lukrecji to przede wszystkim Hiszpania, Turcja, Irak, Japonia oraz Rosja. Glycyrrhiza glabra od czasów starożytynych wykorzystywana jest do zwalczania owrzodzeń jamy ustnej, kaszlu, problemów układu pokarmowego, infekcji górnych dróg oddechowych. Ponadto, bylina dodawana była w formie środka aromatyzującego do żywności oraz lekarstw.

Lukrecja może osiągać nawet 150 – 180 centymetrów wysokości. Jej cechą charakterystyczną są ciemnozielone, pierzaste i nieowłosione liście oraz jasnoliliowe, fioletowe bądź niebieskawe kwiaty, przypominające kwiaty grochu. Kwiaty zebrane w gronach w kątach liści zakwitają na początku sierpnia i w połowie września.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Ta wieloletnia bylina doskonale czuje się na stanowiskach dobrze nasłonecznionych. Preferuje gleby żyzne, wilgotne, wapienne.

2. Jakie prozdrowotne składniki zawiera lukrecja?

Lukrecja, a konkretnie korzeń lukrecji zawiera szereg prozdrowotnych składników. Znajdziemy w nim m.in. saponiny triterpenowe, w tym glicyryzynę, silnie nawilżający naturalny humektant, który wykazuje zdolność do wiązania wody w skórze (przeciwdziała jej utracie ze skóry). Korzeń lukrecji stanowi również źródło związków flanowonowych, olejku eterycznego, polisacharydów, witamin z grupy B, białka, oraz wolnych aminokwasów.

3. Przepisy na domowe kosmetyki z lukrecją

3.1. Wcierka do włosów z korzenia lukrecji

Wcierka do włosów z korzenia lukrecji wspiera kondycję włosów, przeciwdziała łupieżowi i wykazuje działanie przeciwzapalne. Do jej przyrządzenia potrzebne są następujące składniki:

  • dwieście pięćdziesiąt mililitrów zimnej wody
  • jedna łyżka zmielonego korzenia lukrecji.

W niedużym garnku gotujemy wodę, a następnie dodajemy do niej korzeń lukrecji. Miksturę należy gotować przez dziesięć minut na wolnym ogniu. Po ostudzeniu wcierkę trzeba odcedzić, a następnie nałożyć na skalp głowy. Napar może posłużyć także jako domowy tonik na trądzik. Warto zaznaczyć, że ekstrakt z lukrecji na przebarwienia działa równie skutecznie co na wypryski.

4. Maseczka z lukrecji hamująca wypadanie włosów

Przygotowanie maseczki hamującej wypadanie włosów jest niezwykle proste. Wystarczy zmielić dwie łyżeczki ususzonego korzenia lukrecji z połową łyżeczki szafranu oraz mlekiem. Po dokładnym wymieszaniu mikstury, preparat należy wmasować w skórę głowy. Maskę trzeba pozostawić na kwadrans. Po tym czasie domowy kosmetyk należy zmyć przy użyciu ciepłej wody. Stosowanie domowej maski hamuje wypadanie włosów, stymuluje wzrost nowych włosków, a także działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze