Trwa ładowanie...

Chmiel na włosy - co to jest, składniki aktywne, dlaczego warto stosować chmiel na włosy?

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
19.07.2022 19:07
Chmiel na włosy to doskonałe lekarstwo na łupież i swędzenie głowy.
Chmiel na włosy to doskonałe lekarstwo na łupież i swędzenie głowy. (Adobe Stock)

Chmiel na włosy to popularna metoda, która skradła serca zarówno polskich, jak i zagranicznych włosomaniaczek. Szyszki chmielu, stanowiące składnik płukanek lub odżywek, skutecznie wzmacniają, odżywiają, a także przyspieszają porost włosów. Oprócz tego, przeciwdziałają wielu problemom skóry głowy takim jak łupież, swędzenie czy zaczerwienienie skalpu.

spis treści

1. Co to jest chmiel?

Chmiel zwyczajny jest gatunkiem byliny z rodziny konopiowatych. Co ciekawe, bylina ta jest dwupienna. Dwupienność, określana również mianem dioecji w przypadku roślin oznacza, że kwiatostany żeńskie i męskie występują na różnych roślinach.

Wyrastające z podziemnych kłączy pędy rośliny mogą osiągać spore rozmiary, nawet do dziewięciu metrów wysokości. Pokryte włoskami liście posiadają ząbkowane brzegi.

Surowcem leczniczym są szyszki chmielu, zazwyczaj całe wysuszone kwiatostany rodzaju żeńskiego. Wyciąg z szyszek chmielu przeciwdziała wypadaniu włosów, działa przeciwgrzybiczo oraz przeciwłupieżowo.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Jakie składniki aktywne występują w chmielu?

Chmiel zawiera w swoim składzie substancje odżywcze, które wspierają kondycję włosów. Zarówno w szyszkach, jak i w lupulinie, występują takie składniki jak: olejki eteryczne, związki flawonowe, garbniki, terpeny i seskwiterpeny, kamferol, ksantohumnol, goryczki takie jak humulon i lupulon, choina, wosk. Oprócz tego, w roślinie znaleźć można substancję przynależącą do grupy monoterpenów – mircen oraz składniki z grupy seskwiterpenów – humulen i farnezen.

3. Dlaczego warto stosować chmiel na włosy?

Szyszki chmielowe, czyli owocostany chmielu wykazują szereg prozdrowotnych właściwości. Charakteryzują się działaniem uspokajającym, przeciwgrzybiczym, estrogennym, przeciwwirusowym oraz przeciwbakteryjnym. Ekstrakt z szyszek chmielu stanowi doskonały składnik preparatów pielęgnacyjnych do włosów np. wcierek, odżywek czy płukanek, ponieważ skutecznie zwalcza łupież, przeciwdziała wypadaniu włosów, eliminuje zaczerwienienie i świąd skóry głowy, przyspiesza porost nowych włosów, działa regenerująco oraz odżywczo. Szampon na bazie chmielu doskonale radzi sobie z włosami przetłuszczającymi się. Stosowanie tego rodzaju kosmetyku powoduje, że skóra jest dogłębnie oczyszczona, a włosy stają się mocne, lśniące i bardziej odżywione.

Zawarte w szyszkach chmielu goryczki takie jak humulon i lupulon wykazują silne działanie przeciwbakteryjne, podobnie jak związek flawonowy o nazwie ksantohumol. Ten drugi charakteryzuje się także działaniem przeciwwirusowym, antygrzybiczym oraz antybakteryjnym.

4. Jak stosować chmiel na włosy?

Apteki, sklepy zielarskie, sklepy ze zdrową żywnością oraz kosmetykami naturalnymi mają w swojej ofercie szyszki chmielu. Stanowią one surowiec, z którego można samodzielnie przyrządzić kosmetyk do pielęgnacji włosów. Wcierka do włosów na bazie chmielu polecana jest wszystkim tym, dla których problemem jest nadmierne wypadanie włosów, nadmierne wydzielanie sebum przez skórę głowy, łupież, swędzenie skalpu. Domowa wcierka jest niezwykle prosta w przyrządzeniu. Jak ją zrobić?

Garść szyszek chmielu należy zagotować w trzystu pięćdziesięciu mililitrach wody. Czas gotowania powinien wynosić około pół godziny. Po tym czasie miksturę należy odstawić, aby przestygła. Po przestudzeniu wcieramy kosmetyk w skórę głowy. Po piętnastu minutach wcierkę spłukujemy.

Istnieje jeszcze jeden sposób stosowania szyszek chmielu na włosy. Zmielone szyszki można połączyć z dwiema łyżkami oleju (doskonałym wyborem jest oliwa z oliwek bądź olej sezamowy). Kosmetyk należy wetrzeć w skalp, a następnie okryć głowę folią spożywczą oraz ręcznikiem. Po dwudziestu minutach chmiel należy spłukać ciepłą wodą.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze