Manicure może powodować raka skóry
Częste korzystanie z usług salonu kosmetycznego może wiązać się z poważnym niebezpieczeństwem. Dermatolodzy odkryli związek pomiędzy wykonywaniem manicure a rakiem skóry. Jednocześnie podpowiadają, jak zmniejszyć ryzyko infekcji i rozwoju choroby nowotworowej.
1. Niebezpieczny manicure
Dłonie są wizytówką kobiety tak, jak jej twarz. Z tego względu panie często odwiedzają salony kosmetyczne, byzafundować sobie zabiegi pielęgnacyjne i pomalować paznokcie. W ostatnich latach na popularności zyskał manicure żelowy, który wymaga spiłowania płytki paznokciowej i wykorzystania promieniowania UV. Ten zabieg może przyczynić się do rozwoju infekcji, a nawet spowodować powstanie nowotworu skóry.
Kobiety, które często wykonują manicure w salonie kosmetycznym, są narażone na przedwczesne starzenie się dłoni i rozwój raka skóry z powodu dodatkowej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Co prawda, jest ona niska, jednak w przypadku osób, które na co dzień są narażona na działanie promieni UV, dodatkowy kontakt może być szkodliwy (lampy używane w salonach różnią się ich nasileniem).
Nie tylko manicure żelowy jest niebezpieczny dla zdrowia i życia kobiet. Tradycyjny też niesie ze sobą ryzyko. Do rozwoju infekcji wywołanej przez bakterie mogą przyczynić się nieprawidłowo zdezynfekowane narzędzia służące do wycinania skórek wokół paznokci.
2. Jak uniknąć zagrożenia?
Dermatolodzy, Marie Jhin i Jackie Dosal radzą, w jaki sposób uniknąć zagrożenia w trakcie wizyty w salonie kosmetycznym. Jeżeli mimo wszystko nie chcemy rezygnować z pielęgnacji paznokci u profesjonalisty, powinniśmy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad.
Jeśli wybieramy się do salonu na manicure żelowy, możemy założyć rękawiczki bez palców lub posmarować wcześniej dłonie kremem z wysokim filtrem ochronnym.
- Nawet jeśli ten produkt jedynie zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry, sądzę że warto rozważyć jego zastosowanie — twierdzi dr Dosal.
Skórki wokół paznokci chronią przed czynnikami zewnętrznymi. Ich wycinanie otwiera drogę bakteriom i grzybom. Dermatolodzy nie polecają tego zabiegu. Dr Jhin i Dosal twierdzą, że w swojej pracy zawodowej spotkały się z wieloma przypadkami zakażeń grzybiczych i bakteryjnych wywołanymi właśnie wycięciem skórek. Najlepiej jedynie delikatnie odsunąć je od płytki paznokcia.
Zobacz także:
Powinniśmy też zwrócić uwagę na to, czy kosmetyczka dezynfekuje narzędzia przed ich zastosowaniem. Idealnie byłoby, gdyby używała tych nowych, czego gwarantem jest fakt, że wyjmuje je na naszych oczach z zapieczętowanego opakowania.