Trwa ładowanie...

Maść konopna – właściwości, działanie i zastosowanie

Avatar placeholder
16.04.2021 15:03
Maść konopna to dermokosmetyk, który w swoim składzie zawiera przede wszystkim olej konopny o różnym poziomie stężenia oraz składniki o właściwościach nawilżających.
Maść konopna to dermokosmetyk, który w swoim składzie zawiera przede wszystkim olej konopny o różnym poziomie stężenia oraz składniki o właściwościach nawilżających. (Pixabay)

Maść konopna to dermokosmetyk, który w swoim składzie zawiera przede wszystkim olej konopny o różnym poziomie stężenia oraz składniki o właściwościach nawilżających. Na tle innych surowców tego typu wyróżnia się dużą zawartością kwasów tłuszczowych w wysoce przyswajalnych proporcjach. Co warto o nim wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest maść konopna?

Maść konopna jest kosmetykiem uznawanym za uniwersalny preparat do zadań specjalnych. W jej składzie znajduje się olej konopny oraz inne cenne składniki, takie jak wyciągi z konopi siewnych, oleje pielęgnacyjne, masło shea czy olej kokosowy, a także olejki eteryczne. Dzięki temu maść doskonale sprawdza się w terapii problemów skórnych czy dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego. Można jej używać jako maść, krem do twarzy i balsamu do ciała. To lek i kosmetyk w jednym.

2. Właściwości oleju konopnego

Substancją czynną maści jest olej konopny tłoczony z nasion konopi, które były znane i cenione już w starożytności. Jego największym walorem jest wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, czyli NNKT, w tym między innymi kwasu linolowego. Równie ważną kwestia jest proporcja kwasów omega-6 do omega-3. Olej konopny wyróżnia się proporcją tych substancji w stosunku 3:1. Olej konopny to również źródło witamin (A, D, E, K) i minerałów (takich jak wapń, magnez, siarka, potas, fosfor, cynk i żelazo), przeciwutleniaczy, protein, aminokwasów, fitosteroli czy fosfolipidów.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Warto podkreślić, że konopie siewne, w odróżnieniu od konopii indyjskich, nie zawierają THC, czyli substancji, która jest odpowiedzialna za działanie psychoaktywne. Nie odurzają, są bezpieczne.

Olej konopny ma wiele cennych właściwości. Działa:

  • immunostymulująco,
  • przeciwzapalnie,
  • przyśpiesza regenerację błon śluzowych,
  • zmniejsza suchość skóry, reguluje produkcję sebum,
  • zapobiega podrażnieniom, łagodzi świąd,
  • chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, zabezpiecza ją przed mrozem, wiatrem i słońcem,
  • poprawia kondycję skóry, wyrównuje koloryt cery, łagodzi podrażnienia i odżywia cerę.
Czy prawidłowo nakładasz krem na twarz?
Czy prawidłowo nakładasz krem na twarz? [8 zdjęć]

Sposób, w jaki nakłada się krem na twarz, nie jest być może najczęściej zadawanym pytaniem dotyczącym

zobacz galerię

3. Zastosowanie maści konopnej

Maść konopna ma właściwości regeneracyjne, łagodzi objawy chorób skórnych, likwiduje stany zapalne i zapobiegaj nadkażeniom. Ponadto wzmacnia warstwę ochronną skóry oraz stymuluje mechanizmy obronne. To dlatego preparat sprawdza się w pielęgnacji skóry:

  • z egzemą, pieluszkowym zapaleniem skóry, łojotokowym czy atopowym zapaleniem skóry (AZS), alergią czy łuszczycą. Maść konopna na łuszczycę i inne dermatozy nawilża, łagodzi podrażnienia, pomaga w odbudowaniu tak zwanego płaszcza lipidowego, chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi, wspomaga usuwanie obumarłych komórek i poprawia przepływ krwi,
  • problematycznej: suchej, odwodnionej, podrażnionej, trądzikowej, z przebarwieniami, zniszczonej, przetłuszczającej się,
  • chorobowo zmienionej wskutek odmrożenia, odleżyn, odparzeń, blizn czy ukąszeń owadów,
  • zmagającej się z grzybicą.

Maść konopna, oprócz zastosowania w medycynie naturalnej, doskonale sprawdzi się także w kosmetyce. Pomaga na popękane pięty, przesuszone łokcie czy kolana. Można jej używać także do pielęgnacji dłoni, paznokci oraz stóp. Maść konopną można dodawać do olejku do olejowania włosów, wcierać ją w skórę głowy w celu zniwelowania łupieżu czy świądu, przyspieszyć porost włosów.

Maść konopna łagodzi również dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego. Pomaga na stłuczenia czy kontuzje. Łagodzi ból, który pojawia się wskutek przeforsowania mięśni, ale i stawów, co jest typowe dla artretyzmu, reumatyzmu oraz stanów zapalnych. Sprawdzi się również przy hemoroidach i żylakach.

Zobacz również

4. Jaką maść konopną kupić?

Kupując maść konopną warto zwrócić uwagę, by nie zawierała: silikonów, PEG-ów, SLES i SLS, parabenów, sztucznych barwników i zapachów. Dla wegan i wegetarian bardzo ważne jest, by nie posiadała w składzie składników pochodzenia zwierzęcego i nie była testowana na zwierzętach. Warto zwrócić uwagę na produkty, do wytworzenia których użyte zostały surowce pozyskiwane z legalnych i licencjonowanych upraw, bez GMO, nawozów sztucznych, herbicydów, pestycydów czy innych zanieczyszczeń. Produkt można nabyć w aptekach, sklepach zielarskich i z dermokosmetykami. Dobra maść kopna najczęściej ma bardzo dobre opinie: od stonowanych po entuzjastyczne. Według wielu osób z problemami skórnymi to jedyny produkt, po którym widać poprawę. Niektórzy zauważają, że po stosowaniu maści dłuższy jest czas remisji choroby. Dla niektórych efekty były wprawdzie widoczne, ale oczekiwania - większe.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze