Maść konopna – właściwości, działanie i zastosowanie
Maść konopna to dermokosmetyk, który w swoim składzie zawiera przede wszystkim olej konopny o różnym poziomie stężenia oraz składniki o właściwościach nawilżających. Na tle innych surowców tego typu wyróżnia się dużą zawartością kwasów tłuszczowych w wysoce przyswajalnych proporcjach. Co warto o nim wiedzieć?
1. Co to jest maść konopna?
Maść konopna jest kosmetykiem uznawanym za uniwersalny preparat do zadań specjalnych. W jej składzie znajduje się olej konopny oraz inne cenne składniki, takie jak wyciągi z konopi siewnych, oleje pielęgnacyjne, masło shea czy olej kokosowy, a także olejki eteryczne. Dzięki temu maść doskonale sprawdza się w terapii problemów skórnych czy dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego. Można jej używać jako maść, krem do twarzy i balsamu do ciała. To lek i kosmetyk w jednym.
2. Właściwości oleju konopnego
Substancją czynną maści jest olej konopny tłoczony z nasion konopi, które były znane i cenione już w starożytności. Jego największym walorem jest wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, czyli NNKT, w tym między innymi kwasu linolowego. Równie ważną kwestia jest proporcja kwasów omega-6 do omega-3. Olej konopny wyróżnia się proporcją tych substancji w stosunku 3:1. Olej konopny to również źródło witamin (A, D, E, K) i minerałów (takich jak wapń, magnez, siarka, potas, fosfor, cynk i żelazo), przeciwutleniaczy, protein, aminokwasów, fitosteroli czy fosfolipidów.
Warto podkreślić, że konopie siewne, w odróżnieniu od konopii indyjskich, nie zawierają THC, czyli substancji, która jest odpowiedzialna za działanie psychoaktywne. Nie odurzają, są bezpieczne.
Olej konopny ma wiele cennych właściwości. Działa:
- immunostymulująco,
- przeciwzapalnie,
- przyśpiesza regenerację błon śluzowych,
- zmniejsza suchość skóry, reguluje produkcję sebum,
- zapobiega podrażnieniom, łagodzi świąd,
- chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, zabezpiecza ją przed mrozem, wiatrem i słońcem,
- poprawia kondycję skóry, wyrównuje koloryt cery, łagodzi podrażnienia i odżywia cerę.
3. Zastosowanie maści konopnej
Maść konopna ma właściwości regeneracyjne, łagodzi objawy chorób skórnych, likwiduje stany zapalne i zapobiegaj nadkażeniom. Ponadto wzmacnia warstwę ochronną skóry oraz stymuluje mechanizmy obronne. To dlatego preparat sprawdza się w pielęgnacji skóry:
- z egzemą, pieluszkowym zapaleniem skóry, łojotokowym czy atopowym zapaleniem skóry (AZS), alergią czy łuszczycą. Maść konopna na łuszczycę i inne dermatozy nawilża, łagodzi podrażnienia, pomaga w odbudowaniu tak zwanego płaszcza lipidowego, chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi, wspomaga usuwanie obumarłych komórek i poprawia przepływ krwi,
- problematycznej: suchej, odwodnionej, podrażnionej, trądzikowej, z przebarwieniami, zniszczonej, przetłuszczającej się,
- chorobowo zmienionej wskutek odmrożenia, odleżyn, odparzeń, blizn czy ukąszeń owadów,
- zmagającej się z grzybicą.
Maść konopna, oprócz zastosowania w medycynie naturalnej, doskonale sprawdzi się także w kosmetyce. Pomaga na popękane pięty, przesuszone łokcie czy kolana. Można jej używać także do pielęgnacji dłoni, paznokci oraz stóp. Maść konopną można dodawać do olejku do olejowania włosów, wcierać ją w skórę głowy w celu zniwelowania łupieżu czy świądu, przyspieszyć porost włosów.
Maść konopna łagodzi również dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego. Pomaga na stłuczenia czy kontuzje. Łagodzi ból, który pojawia się wskutek przeforsowania mięśni, ale i stawów, co jest typowe dla artretyzmu, reumatyzmu oraz stanów zapalnych. Sprawdzi się również przy hemoroidach i żylakach.
Zobacz również
4. Jaką maść konopną kupić?
Kupując maść konopną warto zwrócić uwagę, by nie zawierała: silikonów, PEG-ów, SLES i SLS, parabenów, sztucznych barwników i zapachów. Dla wegan i wegetarian bardzo ważne jest, by nie posiadała w składzie składników pochodzenia zwierzęcego i nie była testowana na zwierzętach. Warto zwrócić uwagę na produkty, do wytworzenia których użyte zostały surowce pozyskiwane z legalnych i licencjonowanych upraw, bez GMO, nawozów sztucznych, herbicydów, pestycydów czy innych zanieczyszczeń. Produkt można nabyć w aptekach, sklepach zielarskich i z dermokosmetykami. Dobra maść kopna najczęściej ma bardzo dobre opinie: od stonowanych po entuzjastyczne. Według wielu osób z problemami skórnymi to jedyny produkt, po którym widać poprawę. Niektórzy zauważają, że po stosowaniu maści dłuższy jest czas remisji choroby. Dla niektórych efekty były wprawdzie widoczne, ale oczekiwania - większe.