Maseczka z drożdży na twarz i na włosy - przepisy i działanie
Drożdże nie tylko doskonale sprawdzają się w kuchni. Można je zastosować także w kosmetykach. Maseczka z drożdży świetnie sprawdzi się w walce z trądzikiem oraz zredukuje zmarszczki.
1. Wartości zdrowotne maseczki z drożdży
Maseczka z drożdży jest bogata w witaminy i mikroelementy. Drożdże zawierają witaminy z grupy B, białko, żelazo, selen, chrom, kwasy nukleinowe oraz węglowodany. Drożdże zawierają także witaminę D3, biotynę i siarkę.
2. Drożdże na twarz
Ekstrakty z drożdży są skuteczne w pielęgnacji cery tłustej, mieszanej i trądzikowej. Ze względu na swoje właściwości maseczka z drożdży była już stosowana przez nasze babcie. Dobrą informacją jest to, że maseczka z drożdży jest tania i do jej przygotowania potrzebujemy tylko dwóch składników.
2.1. Przepis na maseczkę
Jak przygotować maseczkę z drożdży na trądzik? Potrzebujemy ¼ kostki świeżych drożdży i 1 łyżkę ciepłego mleka. Z tych dwóch produktów przygotowujemy jednolitą papkę. Przygotowaną mieszankę nakładamy grubą warstwą na twarz i pozostawiamy na 20 minut. Następnie maseczkę z drożdży trzeba zmyć ciepłą wodą.
W zależności od rodzaju cery można dodać do maseczki oliwę z oliwek (jeżeli skóra jest przesuszona), albo sok z cytryny (jeżeli mamy na twarzy brzydkie przebarwienia).
2.2. Jak działa maseczka?
Maseczka z drożdży łagodzi podrażnienia i stan zapalny spowodowany przez trądzik. Ma także właściwości osuszające i zmiękczające. Maseczka z drożdży oczyszcza skórę z zanieczyszczeń. Skóra jest wygładzona.
Maseczka z drożdży na cerę trądzikową powinna być stosowana raz w tygodniu. Przy regularnym stosowaniu maseczki z drożdży można zauważyć widoczne zmiany w wyglądzie skóry.
Efekty stosowania maseczki z drożdży są naprawdę imponujące, ale to jeszcze nie wszystko. Cera jest wygładzona, w lepszej kondycji, ale co najważniejsze składniki maseczki z drożdży nie uczulają. Drożdże normalizują wydzielanie sebum przez skórę. Wadą maseczki z drożdży jest zapach, który pozostaje na skórze.
3. Drożdże na włosy
Maseczka z drożdży może być stosowana także na włosy. Jest idealna do włosów suchych i łamliwych. Maseczka z drożdży jest zalecana w celu stymulacji porostu włosów. Domowa maseczka z drożdży może być nałożona na same włosy, ale także można ją stosować na skórę głowy. Maseczka z drożdży powinna być stosowana 1-2 razy w tygodniu.
3.1. Jak przygotować maseczkę?
Do przygotowania maseczki z drożdży na włosy potrzebujemy następujących składników:
- 1 kostka świeżych drożdży
- 3 łyżki ciepłego mleka lub wody
- 2 łyżki oliwy lub olejku rycynowego
- szczypta cynamonu
Do przygotowania maseczki z drożdży musimy przygotować papkę. W tym celu rozkruszamy drożdże i zalewamy je ciepłym mlekiem lub wodą. Dodajemy oliwę i cynamon. Dokładnie mieszamy powstałą papkę.
Maseczkę nakładamy na całe włosy. Aby wzmocnić efekt wnikania składników odżywczych w strukturę włosa, można owinąć włosy folią spożywczą lub czepkiem. Następnie głowę można owinąć ręcznikiem. Pomoże to w utrzymaniu odpowiedniej temperatury. Maseczkę z drożdży pozostawiamy na włosach przez 30 minut. Po upływie tego czasu spłukujemy włosy ciepłą wodą i myjemy je szamponem.