Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Medycyna estetyczna - mity, jakie zabiegi wybierają mężczyźni?

Avatar placeholder
30.08.2021 14:51
Medycyna estetyczna to zabiegi, z których coraz częściej korzystają mężczyźni.
Medycyna estetyczna to zabiegi, z których coraz częściej korzystają mężczyźni. (123rf)

Medycyna estetyczna to zabiegi przeznaczone zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Czasy, w których mężczyźni nie przywiązywali większej wagi do dbania o swój wygląd, powoli odchodzą w zapomnienie. Panowie coraz częściej prowadzą zdrowy tryb życia – mają odpowiednio zbilansowaną dietę, regularnie ćwiczą i stosują kosmetyki pielęgnacyjne, zwykle są to kremy nawilżające i przeciwzmarszczkowe, ale popularność wśród mężczyzn zyskuje także medycyna estetyczna.

spis treści

1. Obalamy mity związane z medycyną estetyczną

Istnieje cała masa mitów dotyczących medycyny estetycznej
Istnieje cała masa mitów dotyczących medycyny estetycznej

Wina jak zawsze leży gdzieś pośrodku. Z jednej strony media kreują mylny obraz tego zjawiska, używając nieprawdziwych określeń typu "powiększanie ust botoksem", "lifting osoczem" czy "spektakularne efekty mezoterapii". Z drugiej zaś brak nam rzetelnych informacji, bez intencji reklamowych i autopromocyjnych.

Do niedawna próżno było szukać odpowiedzi na pytania: kto? kiedy? i dlaczego? korzysta z usług lekarzy medycyny estetycznej. Dziś już wiemy, że można na nie odpowiedzieć, nie snując rozważań przy kawiarnianym stoliku czy opierając się jedynie na przypuszczeniach "medycznych celebrytów".

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Od września tego roku dysponujemy wynikami badań, w których udział wzięło 450-ciu dyplomowanych specjalistów. Oznacza to, że po raz pierwszy w Polsce mamy sprawdzone i obiektywne dane na temat medycyny estetycznej, które – przyznaję – pod wieloma względami mnie także zaskoczyły.

Według lekarzy aż 75 proc. osób korzystających z ich usług niewiele wie o medycynie estetycznej. Często głównym celem zabiegu jest poprawienie nie tyle wyglądu, co samooceny. Pierwsze pytania po przekroczeniu drzwi gabinetu dotyczą zazwyczaj kwestii nienaturalnego efektu końcowego, bólu i powikłań po zabiegach.

Ponad 2/3 pacjentów korzysta z usług gabinetów medycyny estetycznej nawet kilka razy do roku. Co najczęściej "poprawiają" sobie Polki i Polacy? Przede wszystkim twarz, a dokładniej: czoło, okolice oczu oraz usta. Tak, tak – usta!

Po odpowiednim zabiegu wykonanym przez profesjonalistę zamiast być "przerysowane" i "sztuczne" dodają naturalnego uroku. A dodatkowo – opóźnia się ich starzenie. Co więcej, często osoby nawet z najbliższego otoczenia pacjenta nie są świadome, że taki zabieg miał miejsce! Dobrze wykonany nie jest widoczny, a jego efekty mówią same za siebie.

Na pytanie o najczęściej wykonywany zabieg na twarz odpowiedź lekarzy była zgodna – toksyna botulinowa. Chwileczkę... czyżbym wspomniał właśnie o BOTOKSIE? (I nie mówię tu o ostatnim filmie Patryka Vegi). Raz na zawsze należy obalić mit o "sztucznym" działaniu botoksu.

Ci, którzy trafią w dobre, lekarskie ręce i uzyskają po jego zastosowaniu naturalny i odmłodzony wygląd twarzy, chcą zabieg powtarzać. Dodam tylko, że toksyna botulinowa, czyli tzw. botoks, to w pełni bezpieczny lek, którego działanie utrzymuje się przez kilka miesięcy.

Jeśli chodzi o zabiegi "na ciało", prym wiedzie mezoterapia, a także depilacja laserowa oraz lipoliza, czyli usuwanie tkanki tłuszczowej. Dopiero dalej w rankingu uplasowały się zabiegi, przy których wykorzystuje się fale radiowe jak np. HIFU (tzw. lifting bez skalpela) i inne.

A teraz niemałe (dla mnie) zdziwienie. Najczęściej poddawane zabiegowi części ciała to szyja, dekolt oraz dłonie. Dlaczego? Otóż to one najbardziej zdradzają nasz wiek i warto o nie zadbać wcześniej.

Daje się zauważyć również zależność, że im człowiek starszy, tym chętniej korzysta z usług lekarzy medycyny estetycznej. Najliczniejszą grupą pacjentów są ci w przedziale wiekowym 40-50, a następnie 30-40, czyli wtedy, gdy już pojawiły się trudne do zaakceptowania zmiany w wyglądzie.

Z doświadczenia wiem, że gdy zauważamy w lustrze niedoskonałości i ich nie akceptujemy, powinniśmy udać się po poradę do dobrego specjalisty. Zbyt późna reakcja na zmiany może skutkować tym, że nie będzie można ich odwrócić.

Wniosek z analizy ostatnich badań jest jeden – medycyna estetyczna w Polsce cieszy się dużą popularnością, jednak cały czas walczy ze stereotypami i uproszczeniami. Grunt to odpowiednie i potwierdzone formalnie kwalifikacje lekarza, do którego chcemy udać się na zabieg.

2. Zabiegi medycyny estetycznej wybierane przez mężczyzn

2.1. Korekta zmarszczek za pomocą botoksu

Jednym z zabiegów, na który często decydują się mężczyźni, jest korekta zmarszczek. Panowie usuwają m.in. lwią zmarszczkę, zmarszczki palacza czy kurze łapki. Zabieg ten polega na wstrzyknięciu toksyny botulinowej, która powoduje rozluźnienie mięśni, co skutkuje wygładzeniem skóry i zyskaniem młodszego wyglądu twarzy. Poza tym mężczyźni wybierają botoks w przypadku leczenia nadmiernej potliwości – m.in. pach i dłoni.

2.2. Korekta zmarszczek kwasem hialuronowym

Wśród panów dużą popularnością cieszą się również zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego. Mężczyźni zazwyczaj decydują się na wypełnienie zmarszczek w okolicach czoła, oczu oraz nosa. Zabieg polega na wstrzykiwaniu kwasu hialuronowego, który wypełnia zmarszczki i przywraca twarzy młodszy wygląd.

2.3. Mezoterapia igłowa

Panowie niekiedy borykają się z problemem wypadania włosów. Z tego względu decydują się na zabieg mezoterapii igłowej. Polega on na wstrzykiwaniu w skórę niewielkich dawek leczniczej substancji. Na skutek tego poprawia się krążenie krwi w skórze głowy i zostaje pobudzony wzrost włosów.

Połączenie zatrzymania wypadania włosów oraz wzrostu nowych cebulek daje satysfakcjonujące rezultaty.

2.4. Laserowe usuwanie trądziku

Niedoskonałości w postaci grudek i krostek mogą towarzyszyć nam niezależnie od wieku. Z problemem trądziku borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Coraz częściej panowie korzystają z medycyny estetycznej i decydują się na laserowy zabieg likwidacji trądziku.

Po nałożeniu na skórę chłodzącego żelu, wykonywana jest seria strzałów światłem lasera. Powoduje to usunięcie stanów zapalnych i zlikwidowanie bakterii zlokalizowanych głęboko w skórze. Takie rozwiązanie zapobiega również pojawianiu się nowych niedoskonałości.

2.5. Peeling medyczny

Do zabiegów medycyny estetycznej, popularnych wśród mężczyzn, zalicza się również peeling medyczny. Umożliwia on usunięcie niedoskonałości w postaci grudek, zaskórników i krostek. Likwiduje blizny i przebarwienia, a także pomaga w redukcji drobnych zmarszczek. Przed zabiegiem skóra jest dokładnie oczyszczana i odtłuszczana. Następnie aplikuje się na nią substancję aktywną, która zapewnia poprawę kondycji skóry.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze