Trwa ładowanie...

Metody zamykania naczynek

Avatar placeholder
15.06.2023 13:22
Metody zamykania naczynek
Metody zamykania naczynek (Zdjęcie autorstwa: Thomas Wanhoff / CC BY-SA 2.0)

Współczesna kosmetologia oferuje różne metody zamykania naczynek. Pękające naczynka (pajęczaki, pajączki) są spowodowane najczęściej czynnikami genetycznymi. Zazwyczaj powstają u dziewcząt w okresie dojrzewania. Pajęczaki na twarzy są oznaką alergii bądź trądziku różowatego, natomiast te powstające na nogach są pierwszym objawem niewydolności żył i żylaków, które powinny skłonić do zmiany trybu życia. Jak się ich pozbyć?

spis treści

1. Sposoby na zamykanie naczynek

Jednym ze sposobów zamykania naczynek jest stosowanie różnych preparatów kosmetycznych – kremów z witaminą K, maści do cery naczynkowej, a także specjalnych tabletek. Jest to metoda mało inwazyjna, która pozwala na usuwanie niewielkich zmian skórnych. Stosowanie suplementów diety wzmacnia ponadto ścianki naczyń krwionośnych, uelastycznia je i zmniejsza wrażliwość skóry. Nie wszystkie pęknięte naczynka krwionośne da się jednak usunąć w ten sposób. Jeśli zmiany są duże, zaleca się wizytę w gabinecie kosmetycznym lub salonie medycyny estetycznej. Laserowe usuwanie popękanych naczynek najlepiej wykonać jesienią, gdy skóra nie jest narażona na intensywne działanie promieni słonecznych. Dodatkowo co najmniej przez miesiąc należy chronić ją specjalnymi kremami z wysokim filtrem, a przez kilka dni trzeba zrezygnować z masaży, gorących kąpieli oraz ćwiczeń. Zaleca się stosowanie łagodzących i kojących maseczek z wyciągami z alg i glinką kaolinową lub serum z wyciągiem z arniki albo witaminą K czy P (w ampułkach).

2. Metody zamykania naczynek na twarzy

Obecnie stosowane metody na pajączki na twarzy to:

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"
  • laser pulsujący barwnikowy – zabieg polega na zniszczeniu ścianek naczynia, które zostają wchłonięte przez organizm. Jego zaletą jest to, że nie uszkadza pozostałych tkanek, nie pozostawia żadnych śladów w postaci blizn, przebarwień czy odbarwień. Siniaki, które pozostają po zabiegu, znikają w ciągu kilku dni. Niewielkie naczynka można usunąć za jednym razem, większe wymagają kilku wizyt,
  • elektrokoagulacja – zamykanie naczynek tą metodą jest dużo mniej skuteczne niż zabieg laserowy, dlatego wykonuje się ją coraz rzadziej,
  • intensywna wiązka światła (IPL) – zabieg można wykonywać tylko u osób o bardzo jasnej cerze, ponieważ światło wchodzące w reakcję z melaniną (naturalnym barwnikiem) może powodować przebarwienia na ciemniejszej skórze.

Skleroterapia i wykorzystanie lasera pulsującego barwnikowego to metody zamykania naczynek, które powstają na łydkach, udach i pod kolanami. Często stosuje się oba sposoby w trakcie jednego zabiegu, żeby zintensyfikować jego efekty. Warto pamiętać, że rozszerzaniu naczynek sprzyjają określone pory roku – lato i zima. Pod wpływem wiatru, mrozu czy zimnego powietrza naczynia włosowate rozszerzają się i zwiększa się ich przepuszczalność, a ścianki stają się bardziej kruche.

Innymi czynnikami, które sprzyjają pękaniu naczynek, są:

  • czynniki genetyczne (pęknięte naczynka są aż w 80 proc. przypadków uwarunkowane dziedzicznie),
  • wrażliwość skóry,
  • zaburzenia hormonalne i krążeniowe,
  • schorzenia przewodu pokarmowego,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • siedzący tryb życia,
  • wielogodzinne stanie na wysokich obcasach.

Pajączki wyglądają niezbyt estetycznie, dlatego wiele osób szuka sposobów na zamykanie rozszerzonych naczynek. Na szczęście dostępne są różne metody ich usuwania, które przynoszą dobre rezultaty. Jednak warto uświadomić sobie, że skłonności do pojawiania się pajęczaków nie sposób w zupełności się pozbyć.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze