Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Mezoterapia włosów

Avatar placeholder
22.12.2022 10:47
Mezoterapia włosów
Mezoterapia włosów

Mezoterapia jest obecnie znana jako metoda niechirurgicznego usuwania tłuszczu i konturowania ciała. Jednak jeszcze mało kto wie, że zabieg ten może być wykorzystywany z powodzeniem do leczenia nadmiernej utraty włosów i nie tylko.

spis treści

1. Czym jest mezoterapia?

Po raz pierwszy zabieg mezoterapii został opracowany we Francji w 1952 roku do leczenia układu chłonnego i naczyniowego. Jednak szybko się okazało, że w zależności od zastosowania różnych substancji – różne może być przeznaczenie zabiegu. Mezoterapię z powodzeniem stosuje się w przypadku leczenia przewlekłego bólu, zmarszczek, a nawet w przypadku uporczywego wypadania włosów.

Niedawno, wraz z odkryciem, że tłuszcz może być zredukowany wraz z wniesieniem pewnych substancji, mezoterapia odnalazła zastosowanie w leczeniu cellulitu, modelowaniu sylwetki oraz w redukcji nadmiernej wagi z uciążliwych okolic ciała.

Technika ta polega na wstrzyknięciu za pomocą bardzo cienkiej igły specjalnie skomponowanych substancji pod warstwę podskórną. Połączenie wstrzykiwanych substancji w zupełności zależy od lekarza oraz oczekiwań pacjenta. Mogą one zawierać niewielkie ilości substancji pochodzenia roślinnego, enzymy, witaminy, substancje odżywcze, hormony oraz leki takie jak środki rozszerzające naczynia oraz niesteroidowe środki przeciwzapalne.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Mezoterapia a wypadanie włosów

W przypadku leczenia nadmiernego wypadania włosów za pomocą mezoterapii wykorzystuje się bardzo cienką igłę. Często lekarze wspomagają się specjalnym urządzeniem zwanym dermarollerem, które tworzy w obrębie skóry drobnej wielkości kanaliki, które ułatwiają przedostawanie się substancji aktywnych w głąb skóry, a nawet w okolice tkanki podskórnej.

W przypadku leczenia łysienia lekarz ostrzykuje skórę finasterydem bądź też minoxidilem. Ilość leku jest bardzo mała i wstrzykuje się go w odległości co 1 cm w całym obszarze łysej powierzchni skóry głowy. W mezoterapii skóry głowy stosuje się często również substancje takie jak witamina B6, pirydoksyna oraz cynk.

Substancje aktywne docierają do mieszków włosowych, gdzie stymulują dopływ krwi do cebulki włosa. Mikroskopijne uszkodzenia skóry wywołane działaniem dermarollera powodują uwalnianie czynników wzrostu, które stymulują produkcję nowego kolagenu i elastyny. W efekcie zabiegu włosy stają się silniejsze. Co więcej, w obrębie łysego obszaru skóry znowu pojawia się upragnione owłosienie. Jedynym mankamentem tej metody jest to, że należy ją powtarzać co jakiś czas, a jest to dosyć kosztowne. W przypadku przerwania sesji zabiegów znikają jej pozytywne efekty.

Baby hair – jak wyglądają i co robić, by je ujarzmić i zapuścić?
Baby hair – jak wyglądają i co robić, by je ujarzmić i zapuścić?

Baby hair to małe, nowe, zdrowe włosy. Pojawiają się, gdy organizm jest zaopatrywany w optymalne ilości

przeczytaj artykuł

Mezoterapia to nadzieja dla osób, które borykają się z problemem nadmiernej utraty owłosienia skóry głowy. Zabieg stosunkowo szybko przynosi widoczne rezultaty, jednak wymaga regularności oraz dosyć dużych nakładów finansowych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze