Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Mikrodermabrazja czy peeling glikolowy?

Avatar placeholder
23.05.2013 10:36
Mikrodermabrazja czy peeling glikolowy?
Mikrodermabrazja czy peeling glikolowy?

Jesteś zdecydowana jak najlepiej dbać o skórę, jednak czasami same kosmetyki nie wystarczą. Jeżeli naprawdę zależy ci na tym, aby zachować młodzieńczy wygląd na długo, niezbędne są dodatkowe metody pielęgnacyjne. Dość istotną rolę w spowalnianiu procesów starzenia odgrywa stymulowanie odnowy skóry poprzez jej złuszczanie. Tego rodzaju metod jest naprawdę wiele. Przykładowo efekt ten możemy uzyskać, wykonując mikrodermabrazję bądź peeling glikolowy. Co wybrać?

1. Jak działają peelingi?

Kwas glikolowy należy do grupy kwasów owocowych (AHA). Mogłoby się wydawać, że stosowanie takiego kwasu na skórę twarzy jest bardzo niebezpieczne, jednak ryzyko jakichkolwiek powikłań jest niewielkie, a kwas ten przynosi naszej skórze wiele dobrego. Cząsteczki kwasu wnikają w głąb wierzchnich warstw naskórka i rozluźniają istniejące tam połączenie między komórkami. W efekcie martwe komórki skóry znacznie szybciej odrywają się od powierzchni naskórka. W trakcie zabiegu możesz odczuwać delikatne mrowienie skóry. Mikrodermabrazja to zabieg wykorzystujący działanie specjalnej końcówki, która ściera głębokie warstwy naskórka. Zabieg ten nie wymaga znieczulenia, gdyż nie jest bolesny. Po jego wykonaniu skóra może być delikatnie podrażniona, ale dolegliwości te szybko ustępują.

Co daje skórze regularne złuszczania naskórka? Kwas glikolowy przyczynia się do poprawy ogólnego wyglądu skóry. Jeżeli masz problem z zaskórnikami, przebarwieniami skóry, bliznami potrądzikowymi lub nadmiernie łuszczącą się skórą, kwas glikolowy będzie doskonałą metodą, która umożliwi ci redukcję tych zmian skórnych. Na zmiany te skutecznie zadziała również mikrodermabrazja. Obie metody wymagają powtórzenia kilku serii zabiegów w celu osiągnięcia optymalnych rezultatów.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Czym różni się mikrodermabrazja od peelingu kwasem glikolowym?

Złuszczanie skóry za pomocą kwasu glikolowego trwa z reguły około 15-20 minut. W przypadku mikrodermabrazji, w zależności od wielkości powierzchni skóry poddawanej zabiegowi, trwa to około 30 minut. W przypadku obydwu metod zaleca się unikanie ekspozycji na słońce oraz stosowania preparatów zawierających retinol.

Wybór pomiędzy tymi dwiema metodami złuszczania skóry jest dosyć trudny ze względu na to, że korzyści i skutki, jakie przynoszą te zabiegi, są bardzo podobne. W przypadku mikrodermabrazji złuszczane są głębsze warstwy naskórka i niewątpliwie można wykonać mniej zabiegów niż w przypadku kwasu. Jednak przed wyborem odpowiedniej metody warto skonsultować się z dermatologiem, który dokładnie oceni stan skóry i dobierze peeling odpowiednio do wymagań pacjenta.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze