Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Agnieszka Laskus

Na problemy z sercem może pomóc dentysta!

Na problemy z sercem może pomóc dentysta!
Na problemy z sercem może pomóc dentysta!

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak poważne skutki dla naszego zdrowia mogą mieć choroby jamy ustnej. Na przykład parodontoza zwiększa prawdopodobieństwo występowania chorób sercowo-naczyniowych czy zawałów serca. Pośrednio może także spowodować udar mózgu.

spis treści
6 zasad higieny jamy ustnej
6 zasad higieny jamy ustnej [7 zdjęć]

Aby sposoby pielęgnacji jamy ustnej były skuteczne, należy przeprowadzać je we właściwy sposób. Przedstawiamy

zobacz galerię

1. Skutki parodontozy

Choroba przyzębia, zwana popularnie parodontozą, może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Niebezpieczna dla naszego zdrowia jest także próchnica. Na skutek obu chorób w jamie ustnej wytwarzają się bakterie, które wywołują poważne dolegliwości i powikłania.

W przypadku parodontozy mamy do czynienia z groźnym oddziaływaniem bakterii powstałych z powodu złogów nazębnych, na tkanki otaczające zęby. W wyniku transportu bakterii przez naczynia krwionośne parodontoza może uruchomić procesy skutkujące schorzeniami innych, odległych narządów. Jedną z poważnych jej konsekwencji są problemy z sercem. W badaniach prowadzonych w ostatnich latach w Anglii i USA zauważono, że u pacjentów z chorobą przyzębia hospitalizacja z powodów sercowych czy zawały serca zdarzają się dwukrotnie częściej niż u osób zdrowych.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

W jaki sposób zdrowie naszego serca, mające pozornie niewiele wspólnego z jamą ustną, może być zagrożone na skutek choroby przyzębia? Bakterie odpowiedzialne za parodontozę mają na swojej powierzchni proteinę współdziałającą w zlepianiu się płytek krwi, co może prowadzić do mikrozakrzepów płytkowych w naczyniach krwionośnych. W rezultacie powstają ogniska miażdżycowe, następuje zamykanie naczyń, co powoduje z kolei niedokrwienie obszaru mięśnia sercowego i objawia się bólami wieńcowymi lub zawałem serca.

Możliwy jest również inny scenariusz. Obecność bakterii w kieszonkach dziąsłowych uwalnia cytokiny (małe cząstki białkowe o właściwościach stymulujących reakcje zapalne), które przedostają się do krwiobiegu. Powodują one wykrzepianie w naczyniach krwionośnych lub pobudzają wątrobę do produkcji białek surowicy krwi, których stężenie rośnie w odpowiedzi na stan zapalny. Wpływa to na utratę elastyczności ścianek naczyń i ich zwężanie – powstawanie tzw. blaszek miażdżycowych – co prowadzi do gorszego ukrwienia mięśnia sercowego i grozi wystąpieniem zawału.

2. Parodontoza w ciąży

Parodontoza może być niebezpieczna także dla kobiet ciężarnych. Bakterie powstające w jamie ustnej na skutek choroby przyzębia mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu i wpłynąć na niską wagę urodzeniową dziecka. Amerykanie podają, że aż w 18 proc. przypadków przedwczesnych porodów czynnikiem decydującym jest parodontoza. Wynika to z faktu utrzymującej się infekcji Gram-ujemnymi bakteriami i odpowiedzi zapalnej oraz immunologicznej organizmu przyszłej matki. Na tym samym podłożu bakteryjnym zaawansowana parodontoza może powodować bóle głowy, a w następstwie udar mózgu. Choroba przyzębia to jednak nie jedyna dolegliwość jamy ustnej, która wpływa negatywnie na nasze zdrowie ogólne.

3. Skutki zdrowotne próchnicy

Drugą, najczęściej wskazywaną, jest próchnica. Jej skutki mogą objawiać się w chorobie odogniskowej: ognisko zapalne wywołane infekcją próchniczą wpływa na wystąpienie chorób w odległych narządach. U dzieci w fazie rozwoju, bakterie rozwijające się pod wpływem próchnicy mogą wywołać problemy układu pokarmowego i oddechowego, choroby skóry oraz narządu wzroku. Dzieje się to za sprawą bakterii próchniczych, znajdujących się w kanałach korzeniowych zębów (najczęściej paciorkowce), które przenoszą się drogą naczyń krwionośnych i chłonnych do odległych narządów, oddziałując na cały organizm pacjenta.

Na skutek występowania w jamie ustnej źródeł infekcji możliwe jest też nabycie alergii. Wszystko to z powodu białek, które działają jak antygeny wyzwalające mechanizmy uczulające. Wiedząc jak poważne mogą być konsekwencje chorób jamy ustnej dla całego organizmu, powinniśmy dbać o kompleksowe leczenie zarówno zębów, jak i tkanek je otaczających. Przede wszystkim jednak należy robić wszystko, by nie dopuścić, by leczenie było konieczne. W wielu przypadkach wystarczy zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz profesjonalne zabiegi (stomatologia estetyczna). O profesjonalny instruktaż w tym zakresie powinniśmy poprosić w gabinecie dentystycznym. Specjalista doradzi nam w wyborze odpowiedniej szczoteczki i technik mycia. Kluczem do sukcesu jest wdrożenie przekazanej nam wiedzy w życie.

Dr n. med. Agnieszka Laskus

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze