Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Negatywny wpływ stresu na twoją urodę

Avatar placeholder
05.05.2023 15:59
Negatywny wpływ stresu na twoją urodę
Negatywny wpływ stresu na twoją urodę

Powszechnie wiadomo, że stres oraz towarzyszące mu silne napięcie psychiczne, ma destrukcyjny wpływ na organizm człowieka. Może on przyczynić się do wystąpienia wielu chorób układowych. Co więcej, ma on również bardzo niekorzystny wpływ na wygląd i kondycję skóry.

1. Wpływ stresu na urodę

spis treści

Stres ma negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie psychiczne człowieka. Często przyczynia się on do wystąpienia problemów z sercem, choroby wrzodowej, otyłości, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych oraz seksualnych. Czynnik ten jednocześnie niekorzystnie wpływa na piękno człowieka. Nie chodzi tu tylko o nieatrakcyjny wyraz twarzy, uwidaczniający przygnębienie czy zdenerwowanie, ale również o zmiany fizjologiczne w obrębie skóry oraz jej przydatków, takich jak włosy czy paznokcie.

Silny stres może doprowadzić do nadmiernego wypadania włosów oraz łamliwości paznokci. Co więcej, spowalnia on procesy odnowy komórkowej w obrębie skóry, a tym samym wydłuża czas procesu gojenia uszkodzeń i zranień. Na skutek działania tego czynnika przyśpieszone zostają również procesy starzenia.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Z powodu stresu osłabieniu ulega system immunologiczny organizmu, co z kolei zwiększa podatność skóry na podrażnienia i alergie. Wysoki poziom hormonów stresu we krwi niekorzystnie wpływa także na procesy trawienne, co uniemożliwia wchłanianie witamin oraz minerałów niezbędnych dla prawidłowego wzrostu włosów czy funkcjonowania skóry. Cera osoby zestresowanej często wykazuje oznaki zmęczenia oraz ma niezdrowy, szarawy koloryt. Na skutek silnego stresu może nawet dojść do wystąpienia w jej obrębie trądziku.

2. W jaki sposób poradzić sobie ze stresem?

Pierwszym ważnym elementem jest rozpoznanie czynników wyzwalających stres. Warto zapisać sobie na kartce przyczyny odpowiedzialne za nasze zmartwienia czy zdenerwowanie. Dopiero wtedy możliwe jest opracowanie planu działania, który pozwoli na rozwiązanie problemów i ograniczenie czynników stresogennych.

Warto również mieć na uwadze to, że nie ma takiej możliwości, aby wszystko kontrolować i czasami nie ma sensu martwić się rzeczami, na które nie mamy żadnego wpływu.

Techniki relaksacyjne, które mogą znieść napięcie związane ze stresem, polegają na:

  • wykonywaniu ćwiczeń oddechowych,
  • regulacji oddechu poprzez śpiew,
  • aktywności fizycznej,
  • która umożliwia wyrzucenie z siebie negatywnych emocji,
  • skupieniu uwagi na przyjemnych rzeczach oraz zainteresowaniach (np. słuchaniu ulubionej muzyki),
  • pracy społecznej, która odwróci uwagę od drobnych problemów indywidualnych, gdyż uświadamia nam obecność na świecie osób, które mają poważne kłopoty (np. ze zdrowiem czy brakiem mieszkania).

Warto podjąć walkę ze stresem i poznać sposoby radzenia sobie z tą dynamiczną reakcją wyzwalającą się w naszym organizmie na skutek działania czynników stresogennych. Dzięki temu można uniknąć wielu komplikacji zdrowotnych oraz negatywnego wpływu stresu na urodę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze