Trwa ładowanie...

Stres – przyczyny, skutki dla urody, zapobieganie. Jakie kosmetyki sprawdzają się w walce ze stresem?

 Katarzyna Kurek
05.05.2023 15:48
Stres może być jedną z przyczyn obgryzania paznokci
Stres może być jedną z przyczyn obgryzania paznokci (Adobe Stock)

Stres to zjawisko, które towarzyszy każdemu z nas. Jeśli jest krótkotrwały, może być pozytywny i mobilizować do działania. Jednak często ma charakter przewlekły, co prowadzi do wyczerpania organizmu. Długotrwały stres działa niekorzystnie nie tylko na zdrowie i psychikę, ale jest też jedną z głównych przyczyn problemów z urodą. Jak stres wpływa na wygląd?

spis treści

1. Czym jest stres?

Stres jest reakcją organizmu na różnego rodzaju czynniki, wywołujące niepokój lub napięcie psychiczne, czy fizyczne. Wyzwala się najczęściej w niemożliwych do opanowania i kontrolowania sytuacjach.

Stres można podzielić na pozytywny (eustres) i negatywny (dystres). O ile pierwszy działa jak siła napędowa, o tyle przewlekły, negatywny stres jest niekorzystny zarówno dla zdrowia, jak i urody. Może prowadzić do wycieńczenia psychicznego i fizycznego.

2. Skutki stresu dla urody

2.1. Stres a skóra

Jaka jest zależność między stresem a cerą? Otóż w sytuacjach stresowych organizm wydziela hormon stresu, czyli kortyzol. Podwyższony poziom kortyzolu obniża zdolność skóry do regeneracji i zatrzymywania wody. Wpływa też negatywnie na naturalną barierę ochronną skóry, co może powodować suchość, świąd i problemy skórne. Długotrwały stres może także nasilać stany zapalne w organizmie, co powoduje zaostrzenie trądziku, łuszczycy, czy egzemy.

Zobacz film: "Tak Lewandowska rozładowuje stres. Nagranie niesie się po sieci"

Istnieje także zależność między stresem a starzeniem się skóry. Podwyższony poziom kortyzolu prowadzi do zmniejszenia ilości głównego budulca skóry, kolagenu. Co skutkuje utratą jej elastyczności oraz wzrostem ilości drobnych zmarszczek.

2.2. Stres a włosy

Stres może mieć negatywny wpływ na cykl wzrostu mieszków włosowych i być powiązany z telogenowym wypadaniem włosów. Może także wzmagać niektóre rodzaje łysienia (łysienie androgenowe i łysienie plackowate).

2.3. Stres a paznokcie

Przewlekły stres wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Dlatego też jego objawy można zauważyć także na paznokciach. Płytka staje się bardziej krucha i łamliwa. Stres może być także jedną z przyczyn nawykowego obgryzania paznokci.

2.4. Stres a waga

Stres może być także jednym z czynników sprzyjających powstawaniu nadwagi i otyłości. Wiele osób pod wpływem stresu sięga po jedzenie. Podjadanie jest bowiem jednym z szybszych i łatwiejszych sposobów radzenia sobie z odczuwanym napięciem. Przewlekły stres bywa także przyczyną zaburzeń snu, które z kolei prowadzą do zwolnienia metabolizmu i mniejszego zużywania energii.

Z drugiej strony chroniczny stres może powodować ucisk w żołądku i zmniejszać odczuwanie głodu. W niektórych przypadkach mogą nawet pojawić się mdłości i jadłowstręt.

3. Jak radzić sobie ze stresem?

Jak radzić sobie ze stresem, który wpływa na urodę? W redukcji napięcia pomóc mogą:

  • techniki oddychania,
  • aktywność fizyczna, sport, spacery,
  • ćwiczenia pomagające uwolnić napięcie i emocje (np. ćwiczenia według metody Lowena),
  • słuchanie relaksującej muzyki,
  • kontakt z naturą,
  • techniki medytacyjne,
  • prace manualne, hobby,
  • odprężające rytuały (kąpiele, aromatoterapia, domowe SPA),
  • odpowiednia ilość snu,
  • zdrowa dieta.

Stres może być też sygnałem, że warto przebudować niektóre aspekty życia i zaopiekować się sobą w tych obszarach. Dlatego dobrze jest zidentyfikować jego źródła i w miarę możliwości ograniczać je w przyszłości (np. brak kontaktu z osobami, które drenują emocjonalnie, czy ograniczenie wchodzenia w sytuacje konfliktowe). W zarządzaniu stresem pomocne może być też bardziej świadome budowanie życiowej przestrzeni i asertywne stawianie granic.

Stres a dieta

Na nastrój i kondycję skóry ogromny wpływ ma także dieta. Jak dieta wpływa na skórę? W czasie stresu zostają osłabione jej funkcje regeneracyjne i ochronne. Dlatego też warto zadbać, by menu było bogate w antyoksydanty, których rolą jest zwalczanie wolnych rodników i wzmocnienie funkcji obronnych skóry.

Najlepsze źródło naturalnych przeciwutleniaczy to warzywa i owoce. W sytuacjach stresowych warto zadbać, by w menu znalazły się też produkty bogate w aminokwasy, witaminy z grupy B, magnez, wapń, cynk, kwasy tłuszczowe omega-3.

Istotną rolę odgrywa też odpowiednie nawodnienie. Pomocne mogą być również napary ziołowe, np. melisa, czy zielona herbata.

4. Kosmetyki w walce ze stresem

Objawy stresu na skórze, włosach, czy paznokciach można ograniczać także przy pomocy niektórych kosmetyków. Jakie produkty kosmetyczne łagodzą skutki stresu dla urody? Są to m.in.:

  • odżywcze maski do twarzy,
  • serum antyoksydacyjne, antyoksydacyjno-rozświetlające,
  • kremy anti-stress,
  • olejki do ciała i masażu (odstresowujące, relaksujące, regenerujące),
  • bogate maski do włosów,
  • wzmacniające boostery do skóry głowy,
  • serum do paznokci.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze