Nie myjesz dłoni po wyjściu z toalety lub przed posiłkiem? Przez HFMD grozić ci może nawet zapalenie opon mózgowych lub cukrzyca!
Odnotowuje się coraz częstsze przypadki choroby dłoni, stóp i jamy ustnej, czyli HFMD. Zagrożone są nią głównie dzieci, lecz występuje także u dorosłych. Przenosi się ona drogą kropelkową oraz fekalno-oralną. Powikłania mogą prowadzić nawet do cukrzycy, zapalenia opon mózgowych lub mięśnia sercowego.
Przebywanie w miejscach publicznych wiąże się z kontaktami z wieloma ludźmi. Jesteśmy narażeni wtedy na niebezpieczeństwa związane z przenoszeniem bakterii i wirusów. Jednym z takich zagrożeń jest choroba dłoni, stóp i jamy ustnej, w skrócie HFMD. Choroba ta, w ostatnim czasie coraz bardziej się rozprzestrzenia i odnotowywanych jest więcej ciężkich przypadków tej choroby.
Zobacz także:
HFMD zagraża głównie dzieciom, ale dosięga ona także dorosłych. Bardzo łatwo można się nią zarazić poprzez drogę kropelkową oraz korzystanie z publicznych urządzeń. Przebywanie z osobami zarażonymi, zapominanie o umyciu rąk po skorzystaniu z toalety lub przed posiłkiem, dzielenie się napojami, pożywieniem lub przedmiotami z innymi – to wszystko może prowadzić do zachorowania na HFMD.
Specjaliści alarmują, że ten rok ma być rekordowy pod względem ilości zachorowań. Niepokoi także wzrost liczby przypadków, w których wystąpiły powikłania. Choroba objawia się początkowo wystąpieniem krostek i czerwonych plamek na twarzy, dłoniach i stopach. Dochodzi do tego gorączka i ogólne zmęczenie. HFMD zazwyczaj przebiega łagodnie, ale groźne mogą być powikłania, które występują coraz częściej.
W poważnych przypadkach dochodzi do zapalenia opon mózgowych lub mięśnia sercowego oraz cukrzycy. Na początkowe fazy choroby nie ma sprecyzowanej formy leczenia. Należy przede wszystkim zwalczać objawy gorączki i zapobiegać odwodnieniu organizmu. Oczywiście w przypadku wystąpienia powikłań, potrzebne jest stosowanie metod leczenia odpowiednich dla danego przypadku.
Każdy z nas wie jak ważne jest utrzymywanie higieny osobistej. Pamiętajmy, że na chorobę szczególnie narażone są dzieci, które nie zdają sobie sprawy z zagrożeń. Uczmy je potrzeby częstego mycia rąk po zabawach, po wyjściu z toalety czy przed posiłkiem. Oczywiście nie jesteśmy w stanie uchronić je całkowicie, ale trzeba się starać, na ile to możliwe.
Jeżeli zauważysz u swojego dziecka czerwone plamki na ciele, niezwłocznie zgłoś się do lekarza. To co wydaje nam się niepozorne, może okazać się czymś bardzo poważnym.