Trwa ładowanie...

Nie myjesz dłoni po wyjściu z toalety lub przed posiłkiem? Przez HFMD grozić ci może nawet zapalenie opon mózgowych lub cukrzyca!

Odnotowuje się coraz częstsze przypadki choroby dłoni, stóp i jamy ustnej, czyli HFMD. Zagrożone są nią głównie dzieci, lecz występuje także u dorosłych. Przenosi się ona drogą kropelkową oraz fekalno-oralną. Powikłania mogą prowadzić nawet do cukrzycy, zapalenia opon mózgowych lub mięśnia sercowego.

Zobacz film: "90% zakażeń wynika z niewłaściwej higieny rąk!"

Przebywanie w miejscach publicznych wiąże się z kontaktami z wieloma ludźmi. Jesteśmy narażeni wtedy na niebezpieczeństwa związane z przenoszeniem bakterii i wirusów. Jednym z takich zagrożeń jest choroba dłoni, stóp i jamy ustnej, w skrócie HFMD. Choroba ta, w ostatnim czasie coraz bardziej się rozprzestrzenia i odnotowywanych jest więcej ciężkich przypadków tej choroby.

Zobacz także:

HFMD zagraża głównie dzieciom, ale dosięga ona także dorosłych. Bardzo łatwo można się nią zarazić poprzez drogę kropelkową oraz korzystanie z publicznych urządzeń. Przebywanie z osobami zarażonymi, zapominanie o umyciu rąk po skorzystaniu z toalety lub przed posiłkiem, dzielenie się napojami, pożywieniem lub przedmiotami z innymi – to wszystko może prowadzić do zachorowania na HFMD.

Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD)
Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD) (123rf)

Specjaliści alarmują, że ten rok ma być rekordowy pod względem ilości zachorowań. Niepokoi także wzrost liczby przypadków, w których wystąpiły powikłania. Choroba objawia się początkowo wystąpieniem krostek i czerwonych plamek na twarzy, dłoniach i stopach. Dochodzi do tego gorączka i ogólne zmęczenie. HFMD zazwyczaj przebiega łagodnie, ale groźne mogą być powikłania, które występują coraz częściej.

HFMD
HFMD (123rf)

W poważnych przypadkach dochodzi do zapalenia opon mózgowych lub mięśnia sercowego oraz cukrzycy. Na początkowe fazy choroby nie ma sprecyzowanej formy leczenia. Należy przede wszystkim zwalczać objawy gorączki i zapobiegać odwodnieniu organizmu. Oczywiście w przypadku wystąpienia powikłań, potrzebne jest stosowanie metod leczenia odpowiednich dla danego przypadku.

Każdy z nas wie jak ważne jest utrzymywanie higieny osobistej. Pamiętajmy, że na chorobę szczególnie narażone są dzieci, które nie zdają sobie sprawy z zagrożeń. Uczmy je potrzeby częstego mycia rąk po zabawach, po wyjściu z toalety czy przed posiłkiem. Oczywiście nie jesteśmy w stanie uchronić je całkowicie, ale trzeba się starać, na ile to możliwe.

Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD)
Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD) (youtube.com)

Jeżeli zauważysz u swojego dziecka czerwone plamki na ciele, niezwłocznie zgłoś się do lekarza. To co wydaje nam się niepozorne, może okazać się czymś bardzo poważnym.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.