Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Krzysztof Jach

Moda na nos w stylu Kate Middleton, czyli co warto wiedzieć o rhinoplastyce?

Avatar placeholder
23.09.2024 14:39
Moda na nos w stylu Kate Middleton, czyli co warto wiedzieć o rhinoplastyce?
Moda na nos w stylu Kate Middleton, czyli co warto wiedzieć o rhinoplastyce? (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

W pogoni za pięknym wyglądem poddajemy się licznym zabiegom, które mogłyby chociaż w pewnym stopniu poprawić mankamenty urody. Wielu kobietom nie podoba się kształt nosa i za wszelką cenę chcą się upodobnić do gwiazd z pierwszych stron gazet... Trzeba być jednak świadomym, że mało kto rodzi się z idealnym nosem i w większości przypadków twarze, jakie widzimy na okładkach są efektem pracy grafika, a nie chirurga plastycznego. Co zatem warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na profesjonalną korektę nosa?

spis treści

1. Idealny nos, czyli jaki?

W starożytnej Grecji i Rzymie dominowały kobiety z dużym i orlim nosem, który symbolizował mądrość oraz odwagę. W dzisiejszych czasach taki kształt przyprawia wiele pań o kompleksy. Ideałem jest obecnie drobny, wąski nos charakterystyczny dla Azjatek. Zdaniem wielu, powinien on być lekko zadarty - jego szczęśliwymi posiadaczkami są m.in.: Scarlett Johansson, Kate Middleton oraz Jessica Biel. Jeżeli kąt nosa wynosi mniej niż 90 stopni, może to zaburzać proporcje twarzy i nie wpływać pozytywnie na jej wygląd.

Obrzęk nosa po korekcie, z zatarciem jego kształtu może trwać do 5 miesięcy i schodzi stopniowo. Rzadziej pojawiają się przebarwienia skóry nosa, zaczerwienienie lub zmiany naczyniakowate. Kłopotliwym powikłaniem jest zwężenie wejścia do nosa - wewnątrz dziurek. Po zabiegu mogą pozostać niewielkie nierówności kostne, czasem nawet wymagające reoperacji.

Zobacz film: "Jak operować, aby zmniejszyć ból pooperacyjny?"

Badania dotyczące idealnych proporcji twarzy przeprowadzili także specjaliści z uczelni w Kalifornii oraz Toronto. Uczestnikom pokazano przeróbki komputerowe tego samego portretu kobiety, a następnie mieli oni wskazać, która jest według nich najbardziej atrakcyjna. Ostatecznie większość badanych wskazała na obraz, w którym odległość od ust do oczu wynosiła 36 proc. wysokości twarzy, a między źrenicami 46 proc. jej szerokości.

Do gabinetów chirurgicznych coraz częściej zgłaszają się pacjentki, które chcą mieć nos jak księżna Kate
Do gabinetów chirurgicznych coraz częściej zgłaszają się pacjentki, które chcą mieć nos jak księżna Kate

Nic dziwi więc fakt, że coraz więcej kobiet udaje się do gabinetów chirurgicznych, aby spełnić swoje marzenie o idealnej twarzy. W ostatnim czasie chirurdzy zauważyli modę na „nos księżnej Kate”. Pacjentki są w stanie wydać mnóstwo pieniędzy, aby uzyskać wymarzony efekt. Według nich ma on doskonałe wymiary, dzięki czemu może pasować do każdego kształtu twarzy.

2. Piękno spod skalpela

Czy zastanawiałaś się kiedykolwiek, dlaczego większość tytułów miss trafia w ręce mieszkanek Ameryki Południowej? Przykładowo w Wenezueli zabieg chirurgicznej korekty nosa jest tak popularny, jak w Polsce wizyta u fryzjera czy dentysty. Mimo że Wenezuela nie należy do krajów bogatych, to wielu jej mieszkańców nie widzi problemu w inwestowaniu wszystkich swoich oszczędności w zabiegi poprawiające urodę.

Dziewczęta od najmłodszych lat trafiają do tzw. fabryk miss, gdzie przygotowuje się je do zdobywania tytułów piękności. Z okazji piętnastych urodzin rodzice fundują swoim dzieciom m.in. korektę nosa lub operację powiększania piersi. Kobiety w Wenezueli nie wstydzą się mówić otwarcie o tym, co poprawiały w swoim wyglądzie. Każdego dnia poddają się różnym zabiegom  z zakresu medycyny estetycznej, wierząc, że taka inwestycja da im szansę na lepszą przyszłość. Śladem Wenezuelek zaczęły podążać kobiety z innych państw, dokonując coraz śmielszych zmian w swoim wyglądzie.

3. Dlaczego chcemy mieć piękny nos?

Pacjenci decydują się poddać zabiegowi z różnych powodów. Kobiety ślepo podążają za aktualnymi trendami, chcąc wyglądać jak modelki z pierwszych stron gazet. Kształt nosa może być dla niektórych źródłem kompleksów i powodować dyskomfort psychiczny oraz zmniejszenie poczucia pewności siebie. Czasami wykonanie zabiegu jest konieczne ze względów medycznych, np. w przypadku skrzywionej przegrody nosowej, która może utrudniać swobodne oddychanie i tym samym wpływać niekorzystnie na codzienną aktywność. Jeżeli decydujemy się na operację z powodów estetycznych, to ważne, aby decyzja była dokładnie przemyślana. Nos to centralna część twarzy. Zmiana jego kształtu czy wielkości może wpłynąć na cały jej wygląd.

Czasami pacjenci liczą na spektakularną zmianę po zabiegu. Może się jednak zdarzyć, że nikt poza nimi jej nie zauważy. Często bowiem wszelkie niedoskonałości w wyglądzie, które są źródłem naszych kompleksów, dla innych mogą być zupełnie niezauważalne. Zdarza się również, że nawet po operacji pacjenci w dalszym ciągu nie są zadowoleni ze swojego wyglądu. Później wydają kolejne sumy na dalsze poprawki, co tylko zwiększa ich frustrację i wpływa negatywnie na samopoczucie.

Chirurg dokłada wszelkich starań, aby nos po zabiegu nie zaburzał proporcji twarzy
Chirurg dokłada wszelkich starań, aby nos po zabiegu nie zaburzał proporcji twarzy

Czasami do gabinetów zgłaszają się pacjentki, które już mają dokładnie nakreśloną wizję swojego nowego nosa w stylu konkretnej gwiazdy. Z kolei chirurg plastyczny zawsze stara się dopasować go do kształtu twarzy, aby nie zaburzyć proporcji. Dlatego musisz pamiętać o tym, że mały, zadarty nos w stylu księżnej Kate niekoniecznie musi pasować również do twojej urody. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o poddaniu się korekcji, warto zapoznać się dokładnie ze wszystkimi za i przeciw, przebiegiem operacji oraz możliwymi powikłaniami. Zabieg najlepiej wykonać u doświadczonego specjalisty, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się komplikacji.

Te gwiazdy poddały się operacjom plastycznym
Te gwiazdy poddały się operacjom plastycznym [8 zdjęć]

Madonna przeszła chyba jeden z najlepszych liftingów twarzy w Hollywood. Legenda muzyki pop zdaje się

zobacz galerię

4. Kto może poddać się chirurgicznej korekcie nosa?

Rhinoplastyka może być wykonana za zgodą rodziców już w wieku 16 lat. Jednak zdaniem wielu specjalistów warto się wstrzymać z poddaniem się zabiegowi aż do ukończenia 18 roku życia. Po pierwsze, dlatego że do tego czasu twarz jest jeszcze w fazie wzrostu, po drugie wiąże się to z uzyskaniem większej dojrzałości psychicznej. Decyzja dotycząca korekcji to musi być świadomy wybór, a nie chwilowy impuls czy zachcianka. Z tego powodu zdarzają się lekarze, którzy odmawiają wykonania zabiegu u osób niepełnoletnich.

Nie ma określonej górnej granicy wieku, do którego można poddać się operacji plastycznej nosa, jeżeli osoba cieszy się dobrym stanem zdrowia i nie ma innych przeciwwskazań. Zazwyczaj dojrzała osoba jest już przyzwyczajona do swojego wyglądu, i jeżeli decyduje się na zabieg, to zazwyczaj są to niewielkie poprawki, a nie zupełna zmiana kształtu czy wielkości nosa. Czasami nawet niewielka modyfikacja może wpłynąć na rysy twarzy i nadać jej nowego charakteru.

5. Przebieg zabiegu krok po kroku

Przed przystąpieniem do zabiegu konieczne jest wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych. Dopiero na ich podstawie lekarz może podjąć decyzję o przeprowadzeniu zabiegu. Przeciwwskazaniem do jego wykonania jest również wystąpienie miesiączki oraz takie choroby, jak: niedokrwistość, cukrzyca, skaza krwotoczna lub ropne zapalenie zatok. W czasie wstępnej konsultacji chirurgicznej lekarz dokonuje analizy kształtu nosa oraz proporcji twarzy. Podczas rozmowy przedstawia pacjentowi wstępną wizualizację efektu, czyli to jak będzie się prezentował po wykonaniu korekty.

Operacje plastyczne bywają skomplikowane, w związku z czym odbywają się w warunkach szpitalnych, gdzie pacjent ma zapewnioną stałą kontrolę i opiekę medyczną. Korekta nosa może być wykonana w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. W czasie operacji można zmniejszyć lub skrócić czubek organu oraz zmienić kąt między nosem a górną wargą. Możliwe jest również usunięcie garbu oraz poprawa wyglądu skrzydełek.

Usunięcie garbu na nosie może wpłynąć pozytywnie na wygląd całej twarzy
Usunięcie garbu na nosie może wpłynąć pozytywnie na wygląd całej twarzy

Istnieją dwie metody operacji: zamknięta oraz otwarta. W przypadku pierwszej nacięcia są przeprowadzane wewnątrz nosa bez wyraźnych blizn. W trakcie zabiegu metodą otwartą nacięcia przebiegają na zewnątrz, w związku z czym po zabiegu mogą pojawić się niewielkie blizny. Następnie chirurg odpowiednio modeluje poszczególne części organu w celu uzyskania zamierzonego efektu. W miejscu nacięć stosuje się szwy rozpuszczalne, które nie wymagają zdejmowania. Na zakończenie zakładany jest sztywny opatrunek, a do przewodów nosowych wkłada się specjalne setony. Zabieg w znieczuleniu ogólnym trwa około 2 godzin. Po nim jest wymagana minimum jednodniowa hospitalizacja.

6. Postępowanie po zabiegu

W pierwszych dniach po zabiegu pojawia się dyskomfort związany z obrzękiem i zasinieniem policzków oraz okolic oczu. Mogą wystąpić także inne powikłania, np. silny ból głowy oraz krwawienie. Przez dwa tygodnie pacjent może mieć problemy ze swobodnym oddychaniem. W zależności od rodzaju zabiegu, w niektórych przypadkach mogą pojawić się trudności z szybkim gojeniem się ran pooperacyjnych. Po dwóch dniach z przewodów nosowych usuwane są setony, z kolei po tygodniu zdejmuje się opatrunek gipsowy.

Po operacji należy stosować się do wszystkich zaleceń lekarza. Przede wszystkim należy unikać aktywności fizycznej przez minimum miesiąc. Przez pierwsze dwa miesiące pacjent musi zachować szczególną ostrożność, bowiem nos jest w tym czasie bardzo wrażliwy na dotyk oraz zmiany temperatury. Przez pół roku trzeba zatem zrezygnować z ekspozycji skóry na słońce oraz wizyt w solarium. Miesiąc po zabiegu, a następnie co trzy miesiące, są wskazane również wizyty kontrolne. Ostateczny, zamierzony kształt nosa widoczny jest dopiero po 6 miesiącach.

7. Korekta nosa bez użycia skalpela – czy to możliwe?

Wiele osób z obawy przed operacją i możliwymi powikłaniami na zawsze rezygnuje z marzenia o pięknym nosie. W przypadku niektórych rozwiązaniem może okazać się tzw. rhinoplastyka niechirurgiczna. Oznacza ona poprawienie kształtu narządu bez użycia skalpela. Zamiast niego stosuje się popularny kwas hialuronowy. Za jego pomocą można delikatnie zmienić kształt nosa, np. unosząc jego czubek lub wypełniając wybrane zagłębienia. Zabieg ten nie wymaga pobytu w szpitalu ani długiej rekonwalescencji.

Istnieje również możliwość modelowania czubka nosa przy użyciu specjalnych nici liftingujących, które są wprowadzane pod skórę w znieczuleniu miejscowym. W tym przypadku pacjent nie musi obawiać się blizn. Trzeba jednak pamiętać, że obie metody mogą być stosowane tylko w niektórych sytuacjach i mogą przynieść niewielkie rezultaty. Poza tym ich działanie utrzymuje się krótko, jeżeli zależy nam więc na uzyskaniu trwałego efektu, bez interwencji chirurga niestety się nie obejdzie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze