Trwa ładowanie...

Operacja plastyczna krocza i pochwy – wskazania, przebieg i cena

Avatar placeholder
23.03.2022 17:07
Operacja plastyczna krocza i pochwy pozwala odtworzyć kształt i ciągłość błony dziewiczej
Operacja plastyczna krocza i pochwy pozwala odtworzyć kształt i ciągłość błony dziewiczej (Adobe Stock)

Operacja plastyczna krocza i pochwy to procedura medyczna korygująca zmiany w obrębie narządu rodnego, które najczęściej są następstwem porodu, ciężkiej pracy fizycznej i starzenia się organizmu. Zabieg poprawia wygląd i funkcjonalność narządu płciowego, ale także samopoczucie oraz jakość życia seksualnego kobiety. Jakie są do niego wskazania? Jak przebiega operacja? Ile kosztuje?

spis treści

1. Co to jest operacja plastyczna krocza i pochwy?

Operacja plastyczna krocza i pochwy (waginoplastyka) to najpopularniejsze zabiegi z zakresu ginekologii plastycznej, która zajmuje się leczeniem dolegliwości intymnych. Ich celem jest rekonstrukcja prawidłowego, anatomicznego położenia i poprawa estetyki krocza, a także korekcja pochwy i jej szerokości, to jest dopasowanie jej rozmiarów do wielkości, jaką kobieta uznaje za optymalną. Podczas korekcji chirurgicznej możliwe jest również odtworzenie prawidłowego kształtu i ciągłości błony dziewiczej.

Istotą operacji plastycznej krocza i pochwy jest korekta deformacji estetycznych w obrębie okolic intymnych, w tym zwężenie pochwy i przywrócenie jej odpowiedniego nawilżenia. Jest to możliwe poprzez odpowiednie podniesienie tkanki łącznej i mięśni, podszyciu mięśni krocza czy usunięcia nadmiaru śluzówki pochwy.

Zobacz film: "Choroby warg sromowych [Specjalista radzi]"

Ponieważ plastyka pochwy i krocza poprawia zarówno wygląd, jak i funkcje narządów płciowych kobiety, zabieg niweluje dyskomfort w życiu codziennym, ale i podczas stosunków seksualnych. Często także pozwala pozbyć się kompleksów, poprawia samoocenę i samopoczucie.

2. Wskazania do operacji plastycznej krocza i pochwy

Na wygląd i niepożądane zmiany w obrębie kobiecych narządów płciowych wpływają głównie ciężkie bądź częste porody, ale także ciężka praca fizyczna czy wiek. Nie bez znaczenia są wady anatomiczne, często wiążące się z chorobami genetycznymi.

Operacja plastyczna krocza i pochwy przeprowadzana jest najczęściej u kobiet, które doznały pęknięcia lub obniżenia krocza, rozciągnięcia mięśni okrężnych pochwy czy mięśni dna miednicy i krocza, a także powiększenia przedsionka i wejścia do pochwy.

Wskazaniem do operacyjnej plastyki pochwy i krocza jest odczuwany przez kobietę dyskomfort fizyczny i psychiczny, w tym poczucie obniżenia jakości pożycia seksualnego oraz niezadowolenie z wyglądu narządów płciowych.

Plastyka pochwy i krocza jest wskazana w przypadku:

  • obniżenia ścian pochwy: poporodowe u wieloródek i kobiet po ciężkich porodach siłami natury, ale i pojawiające się wskutek wrodzonych predyspozycji bądź wad anatomicznych,
  • zaburzeń statyki narządów rodnych będących skutkiem pracy fizycznej związanej z dźwiganiem ciężkich przedmiotów czy przewlekłych chorób układu oddechowego, w przebiegu których pojawia się uporczywy kaszel,
  • osłabienia tkanki łącznej krocza oraz zmniejszenia napięcia mięśniowego w wyniku zachodzących w organizmie procesów starzenia,
  • przerostu warg sromowych mniejszych,
  • zmian w obrębie pochwy będących konsekwencją terapii hormonalnej lub onkologicznej,
  • poprzecznej lub podłużnej przegrody utrudniającej współżycie w przypadku wrodzonych wad rozwojowych,
  • wysiłkowego nietrzymania moczu,
  • suchości bądź odczuwania luzu pochwy,
  • blizn i zrostów powstałych po nacięciu krocza.

Operacje plastyczne krocza najczęściej wykonuje się u kobiet pomiędzy 30 a 60 rokiem życia. Nie ma jednak ani górnej, ani dolnej granicy wiekowej dla przeprowadzania plastyki pochwy i krocza.

3. Jak przebiega operacja plastyczna krocza?

Operacja narządów intymnych dotyczy zarówno śluzówki, jak i mięśniówki pochwy oraz krocza. Zwykle trwa 60-90 minut. Plastyczna korekcja pochwy i krocza przeprowadzana jest w warunkach sali operacyjnej, w znieczuleniu ogólnym.

Ponieważ stosowane są szwy wchłanialne, nie wymagają późniejszego usuwania. Po zabiegu bardzo ważne jest, by przestrzegać zasad higieny miejsc intymnych, takich jak codzienne, delikatne podmywanie i osuszanie papierowym ręcznikiem. Należy także zrezygnować ze współżycia seksualnego przez okres minimum sześciu tygodni.

Zabieg powinien być wykonany dopiero wtedy, gdy pacjentka nie planuje kolejnych ciąż. Ma to związek z tym, że poród fizjologiczny po operacji może zniwelować jej efekty.

4. Plastyka pochwy – cena

Operacje plastyczne krocza służą przywróceniu prawidłowego wyglądu i poprawieniu funkcji zarówno powierzchownych, jak i głębokich tkanek tworzących krocze. Często są niezbędne, niestety kosztowne.

Cena operacji plastycznej plastyki pochwy i krocza zależy od kilku czynników, takich jak rozległości zabiegu, ale i miasto, renoma kliniki czy specjalisty. Można przyjąć, że średni koszt jej wykonania wynosi około 5 000 zł (od 3 000 do 9 000 zł).

Plastyka krocza NFZ – czy to możliwe?

Jeżeli kobieta zmaga się z nietrzymaniem moczu czy widocznym obniżeniem ścian pochwy, operację może sfinansować Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach ubezpieczenia w NFZ. Jeśli jednak jest to wyłącznie kwestia niewielkiej estetyki, taka możliwość nie istnieje.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze