Piercing brwi (kolczyk w brwi) - charakterystyka, style, proces przekłuwania, możliwe ryzyka i komplikacje
Piercing brwi od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Kolczyk w brwi typu eyebrow piercing, to kolczyk umieszczany pionowo. O czym warto pamiętać, zanim zdecydujemy się na wykonanie procedury przekłuwania linii brwi? Jak dbać o higienę przekłutego miejsca?
1. Co to jest piercing brwi?
Piercing brwi (ang. eyebrow piercing) to cieszący się sporą popularnością zabieg przekłuwania skóry w obrębie partii twarzy. Brew może zostać przebita w dowolnym miejscu, wzdłuż jej linii. Tego rodzaju zabieg powinien być wykonywany przez doświadczonego i wykwalifikowanego piercera w idealnie sterylnych warunkach.
Osoba, która decyduje się na przekłucie brwi powinna zwrócić szczególną uwagę na warunki panujące w gabinecie. Ważne, by osoba przeprowadzająca zabieg miała na sobie gumowe rękawiczki ochronne. Również skóra na łuku brwiowym powinna zostać starannie zdezynfekowana.
Czy przekłuwanie brwi boli? Niektórzy twierdzą, że procedura przekłuwania brwi jest równie bolesna co wykonywanie niewielkiego tatuażu. Inni z kolei są zdania, że zabieg jest zdecydowanie mniej bolesny od procedury przekłuwania sutków. Warto nadmienić, że przed zabiegiem piercingu brwi nie trzeba usuwać włosków.
Inne niezwykle popularne zabiegi przekłuwania ciała to: piercing języka, piercing szyi, piercing wargi, piercing nosa, * piercing policzka.
2. Jakie są różne style i rodzaje kolczyków do brwi?
Piercing brwi dla wielu osób oznacza coś innego. Istnieją bowiem różne style przekłuwania okolicy oka. Najpopularniejszą metodą przekłuwania brwi jest standard eyebrow. Horizontal eyebrow jest poziomym kolczykiem umieszczanym wzdłuż linii brwi. Anti–eyebrow również jest poziomym kolczykiem, ale umieszczanym pod okiem (w obrębie linii mięśnia okrężnego oka).
3. Jak przebiega proces przekłuwania brwi i jakie są po nim zalecenia pielęgnacyjne?
Zabieg piercingu brwi jest popularną formą ozdabiania ciała, ale wymaga odpowiedniej uwagi i profesjonalnego podejścia, aby zapobiec ewentualnym komplikacjom. Procedura ta polega na nakłuciu i przebiciu danej partii skóry w taki sposób, aby później można było w tej okolicy umieścić ozdobę, jaką jest tytanowy kolczyk. Tytan używany do produkcji wyrobów jubilerskich cechuje się biokompatybilnością. Ponadto jest niezwykle wytrzymały. Kolczyki do piercingu z tego materiału są w szczególności polecane do świeżego przekłucia.
Do dokładnym oczyszczeniu skóry, specjalista powinien zamocować w okolicy brwi specjalny zacisk. Narzędzie to pozwala regulować głębokość, na którą wejdzie igła. Osoby zajmujące się na co dzień piercingiem powinny sięgać wyłącznie po sterylne narzędzia. Upewnij się, że igła zostaje rozpakowana przed tobą, aby mieć pewność, że jest ona nowa i niezanieczyszczona. Po wykonaniu nakłucia igła powinna zostać usunięta. Jej miejsce powinien wówczas zastąpić kolczyk. Po zabiegu musisz bardzo szczegółowo dbać o partie okolicy brwi.
O czym powinna pamiętać osoba, która zdecyduje się na piercing w brwi? O dbaniu o skórę w obrębie świeżego przekłucia. Miejsca, które zostało przebite nie należy pod żadnym pozorem dotykać nieumytymi dłońmi. Wskazane jest regularne przemywanie skóry solą fizjologiczną, szarym mydłem i wodą lub specjalnym produktem zakupionym w salonie piercingu. Przez kolejne dwa miesięce należy również unikać gorących kąpieli. Pod żadnym pozorem nie powinno się korzystać ze zbiorników wodnych i basenów, w których mogą znajdować się chorobotwórcze patogeny.
4. Jakie są możliwe ryzyka i komplikacje związane z przekłuwaniem brwi?
Piercing brwi niesie ze sobą pewne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o tym zabiegu. Przekłucie łuku brwiowego wiąże się bowiem z powstaniem otwartej rany, która może stanowić wrota zakażenia chorobotwórczymi drobnoustrojami. Jeśli procedura przekłuwania brwi nie zostanie przeprowadzona w warunkach sterylnych, istnieje ryzyko transmisji chorób zakaźnych, takich jak:
Może dojść również do zakażenia gronkowcem złocistym bądź wirusem HIV. Ponadto jeżeli materiały używane podczas piercingu zawierają substancje, na które pacjent jest uczulony, może dojść do wystąpienia reakcji alergicznych, takich jak zaczerwienienie, świąd, obrzęk lub wysypka.
5. Piercing brwi – cena
Z jakimi kosztami musi liczyć się osoba, która chce zrobić sobie kolczyk w brwi? Obecnie koszt przekłucia brwi wynosi około 130-150 złotych. Koszty mogą różnić się w zależności od miasta czy renomy salonu.