Płyn na wrastające paznokcie
Zdrowe i mocne paznokcie to wizytówka każdej zadbanej kobiety. Niestety, czasami bywa tak, że nie są one powodem do dumy, lecz przyczyną niepokoju i bólu. Jednym z dość często pojawiających się problemów są wrastające paznokcie. W przypadku tej choroby paznokci brzeg płytki wbija się pod otaczającą tkankę, powodując silny ból i nieestetyczny wygląd. Najlepszy sposób na wrastające paznokcie to udanie się na wizytę do lekarza. Wcześniej możemy wypróbować między innymi specjalny płyn na wrastające paznokcie, który łagodzi bolesne objawy.
1. Przyczyny wrastających paznokci Problem najczęściej dotyczy palców u stóp i może się pojawiać u każdego bez względu na wiek. Najczęstszymi przyczynami takiej dolegliwości paznokci są:
- zła technika obcinania (nadmierne zaokrąglanie płytki paznokcia),
- wkładanie niewygodnego i ciasnego obuwia,
- wrodzone zniekształcenia płytki paznokciowej,
- zbyt duże obciążenie stóp,
- otyłość,
- urazy przy wycinaniu skórek,
- mechaniczne urazy płytki paznokciowej,
- częste infekcje grzybicze. Zauważono, że
wrastające paznokcie znacznie częściej występują u osób obciążonych genetycznie, a także u cierpiących na płaskostopie czy wady postawy.
2. Leczenie wrastających paznokci Wrastające paznokcie to bolesna dolegliwość, która nie powinna być zaniedbana. Ból nasila się, zwłaszcza gdy osoba przez dłuższy czas nie zdejmuje obuwia. Potem pojawia się także zaczerwienienie, a czasem nawet obrzęk. Jeśli cierpiący zlekceważy problem, może dojść do zakażenia bakteryjnego, większego nasilenia bólu, zaczerwienienia i obrzęku. Dobry sposób na wrastające paznokcie to zastosowanie płynu. Preparat nakłada się na płytkę i skórę wokół niej, zazwyczaj jeden lub dwa razy dziennie. Płyn na wrastające paznokcie powoduje zmiękczenie skóry i płytki, dzięki czemu dolegliwość powinna ustąpić. Obrzęk i ból skutecznie zmniejszają domowe zabiegi, takie jak okłady z aloesu czy też
moczenie stóp w rivanolu.
Czasami obserwuje się nasilenie dolegliwości, a po naciśnięciu chorego miejsca może wydostawać się mętna wydzielina. Jeśli doszło to takiego stanu, konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza, gdyż są to objawy zakażenia, które może objąć cały palec. Warto unikać takiej sytuacji i natychmiast po zauważeniu pierwszych symptomów rozpocząć leczenie wrastających paznokci, na przykład za pomocą takich preparatów jak zmiękczający płyn na paznokcie. Jeśli leczenie zostało odpowiednio szybko wdrożone, pacjent unika poważnych komplikacji i innych form leczenia, np. całkowitego usunięcia płytki paznokcia z zastosowaniem znieczulenia miejscowego czy tzw. klinowego wycięcia paznokcia. Wrastające paznokcie leczy się także w gabinetach kosmetycznych. Wówczas zakłada się na paznokcia specjalną klamrę, która formuje prawidłowy kształt płytki paznokciowej.
Paznokcie stóp i rąk pełnią bardzo ważną funkcję – zapewniają skuteczną ochronę palców przed urazami mechanicznymi. Ponadto ich wygląd stanowi wizytówkę każdego człowieka. Dlatego należy zawsze pamiętać o prawidłowej ich pielęgnacji i szybkiej reakcji w sytuacji, gdy pojawiają się jakieś niepokojące dolegliwości.