Trwa ładowanie...

Popękane usta - przyczyny, leczenie, domowe sposoby, zapobieganie

 Kinga Olchowy
Kinga Olchowy 24.08.2021 15:14
Popękane usta zwykle są konsekwencją przebywania na mrozie lub silnym wietrze
Popękane usta zwykle są konsekwencją przebywania na mrozie lub silnym wietrze (AdobeStock)

Popękane usta zwykle są konsekwencją przebywania na mrozie lub silnym wietrze. Czasem mogą towarzyszyć przeziębieniu lub odwodnieniu, ale mogą być także objawem uczuleń, nietolerancji pokarmowych lub niektórych chorób. Jak sobie radzić z popękanymi ustami i jakie są na to domowe sposoby?

spis treści

1. Dlaczego pękają usta?

Najczęściej za popękane usta odpowiada zła pogoda. Mróz i silny wiatr mogą naruszać ochronną warstwę naskórka i sprawiać, że usta staja się czerwone, suche, a następnie pękają w kącikach lub na całej powierzchni.

Przyczyną tego może być także nawyk oblizywania ust. Wilgoć ze śliny przyczynia się do szybszego wysychania i pękania naskórka. Dodatkowo podczas oblizywania lub przygryzania ust usuwamy ochronną warstwę pomadki.

Zobacz film: "Nieudane wypełnianie ust"

1.1. Pękające usta a choroby i niedobory

Jeśli usta pękają nie tylko podczas kontaktu z mrozem czy silnym wiatrem, przyczyną tego mogą być niedobory witamin lub procesy chorobowe. Najczęściej popękane, spierzchnięte usta są objawem niedoboru witamin, w szczególności tych z grupy B oraz witaminy A.

Usta, które pękają w kącikach i przypominają nieco zajady** lub wskazywać na problemy z tarczycą, głównie na niedoczynność oraz chorobę Hashimoto. Takie pęknięcia mogą utrzymywać się czasem kilka tygodni.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Domowe sposoby na popękane usta

Często rozwiązaniem na popękane usta jest ich intensywne nawilżenie. Można sięgnąć po regenerującą pomadkę, maść z witaminą A (do kupienia we wszystkich aptekach), a w przypadku dużych pęknięć czy zajadów - można sięgnąć po maść z antybiotykiem o szerokim działaniu, np. po Tribiotic.

Na problem pękających ust sprawdzi się miód. Wystarczy smarować je 2-3 razy dziennie, w tym także na noc. Miód ma silne właściwości regenerujące, nawilżające oraz przeciwbakteryjne.

Pomocny może okazać się także świeżo ucięty liść aloesu. Jego miąższ głęboko nawilża i regeneruje podrażnienia. Przyspiesza także gojenie ran. Takie właściwości posiada także śmietana, oliwa z oliwek i niektóre owoce (np. banany i awokado.)

3. Jak pielęgnować usta?

O usta należy dbać nie tylko wtedy, kiedy zaczynają pękać lub pierzchnąć, ale każdego dnia przez cały rok. Dzięki temu będą miękkie i nawilżone, a odpowiednia pielęgnacja ochroni je przed działaniem zimna i mrozu.

Nie chodzi tylko o nawilżanie, ale także o szereg innych działań, których celem jest zabezpieczenie delikatnej skóry przed działaniem czynników zewnętrznych.

3.1. Nawilżanie

Skóra na ustach jest bardzo cienka, wręcz pergaminowa. To dlatego usta są czerwone - pod skórą przebijają naczynia krwionośne. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, stosowanie pomadki ochronnej jest niemal koniecznością, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Najlepszym sposobem na nawilżanie ust są pomadki ochronne, których skład opiera się na naturalnych olejach i ekstraktach roślinnych. Warto także sięgać po maści ochronne, które zabezpieczą skórę przed działaniem mrozu, wiatru i szkodliwych czynników zewnętrznych.

3.2. Ochrona UV

Przez to, że skóra na ustach jest bardzo cienka, jest też wyjątkowo narażona na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Z tego powodu przez cały rok warto zadbać choć o minimalną ochronę przed promieniami UV. Na rynku dostępne są pomadki, które posiadają filtr SPF o wartości ochrony od kilku do aż 50 (te są najczęściej opisane jako przeznaczone na zimowe wyjazdy).

3.3. Peeling ust

Samo nawilżanie to nie wszystko. Tak samo, jak w przypadku ciała czy twarzy, na ustach także gromadzi się martwy naskórek, który rogowacieje, co również może przyczynić się do pękania lub pierzchnięcia. Rozwiązaniem tego problemu jest regularne wykonywanie peelingów.

Można kupić gotowe pomadki ze złuszczającymi drobinkami, wykorzystać cukier, zmieloną kawę lub masować usta lekko zwilżoną szczoteczką do zębów o miękkim włosiu.

3.4. Dieta i nawadnianie

Skóra nigdy nie będzie wyglądać dobrze, jeśli nasza dieta będzie niezdrowa. Nadmierne spożywanie żywności przetworzonej, picie alkoholu i unikanie wody, a także palenie papierosów i zbyt mała ilość aktywności w ciągu dnia mogą przyczynić się do pogorszenia stanu cery oraz do pękania ust.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze