Trwa ładowanie...

Fluor w profilaktyce chorób jamy ustnej

Próchnica z uwagi na częstotliwość występowania jest chorobą społeczną. Właściwa higiena jamy ustnej może przyczynić się do zmniejszenia dolegliwości powstałych z powodu chorób zębów spowodowanych próchnicą. Fluor jest jednym z mikroelementów poprawiających szkliwo zębów; pomaga w zapobieganiu rozwoju próchnicy.

spis treści

1. Fluoryzacja

Fluorki (związki fluoru) w małych ilościach mają pozytywne działanie. Ich nadmiar jest toksyczny. Występują w krabach, rybach morskich, serach, mięsie i herbacie. Nadmiar fluoru może prowadzić do fluorozy, osteoporozy, przewapnienia stawów i ścięgien.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Profilaktyka chorób jamy ustnej obejmuje fluoryzację. Może być endogenna i egzogenna. Fluoryzacja endogenna jest działaniem ogólnoustrojowym – dawki fluoru przyjmuje się z wodą pitną, z pożywieniem, w formie tabletek, w postaci kropli. Fluoryzacja egzogenna, kontaktowa, polega na wcieraniu w zęby roztworu fluorku sodu poprzez lakierowanie zębów i przez pasty do zębów.

Rodzice powinni zadbać by już u niemowląt zacząć kurację. To właśnie wtedy (w początkowym okresie życia) fluoryzacja ma największe znaczenie. Jony wapnia, magnezu, glinu mogą utrudniać wchłanianie fluorków. Dlatego w czasie fluoryzacji nie powinno się pić mleka i przetworów mlecznych oraz zażywać leków zobojętniających np. zgagę.

Wszyscy wiemy jak ważna jest codzienna pielęgnacja jamy ustnej. Najlepiej to robić pastą z fluorem. Zadbajmy o to, by u małych dzieci wyrobić odruch codziennego szorowania ząbków. Istnieją pasty z fluorem przeznaczone specjalnie dla dzieci. Pasty używa się tylko odrobinę. Po wszystkim jama ustna musi zostać dokładnie wypłukana. Działanie fluoru zapobiega próchnicy, wspomaga mineralizację zębów, wzmacnia szkliwo, chroni przed szkodliwym działaniem kwasów organicznych.

2. Dawkowanie fluoru

  • dla dzieci i młodzieży – 0,25-2,0 mg na dobę,
  • dla dorosłych – 1,5-4 mg na dobę.

Pamiętajmy, by nie przekroczyć górnej granicy zalecanej dawki. Jeżeli używasz soli kuchennej fluorkowanej lub pijesz wodę z jonami fluorkowymi nie używaj preparatów fluorkowych.

Przedawkowanie fluoru objawia się:

W razie wystąpienia następujących dolegliwości należy czym prędzej sprowokować wymioty, wypić dużą ilość mleka i skontaktować się z lekarzem. Przedawkowanie u dorosłego mężczyzny następuje gdy jednorazowo zażyje się ponad 100 tabletek składających się z 1 mg fluoru. U dziecka – połknięcie 100 – 200 tabletek zawierających po 0,25 mg fluoru.

Konsekwencją spożycia zbyt dużej ilości fluoru są:

Niedobór fluoru przyczynia się do osłabienia szkliwa zębów. Wówczas choroby zębów to kwestia czasu i może pojawić się konieczność skorzystania z bogatej oferty, jaką ma stomatologia estetyczna.

Lek. dent. Konrad Rutkowski
Następny artykuł: Higiena jamy ustnej
Fluor w profilaktyce chorób jamy ustnej
Fluor w profilaktyce chorób jamy ustnej
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.