Przeciwwskazania do masażu gorącymi kamieniami
Masaż gorącymi kamieniami to odmiana masażu klasycznego, znana od czasów starożytnych. Sesja masażu polega na położeniu podgrzanych, płaskich kamieni na kluczowe partie ciała. Niekiedy masażysta dodatkowo masuje ciało kamieniami. Masaż gorącymi kamieniami ma na celu zrelaksowanie i wyciszenie. Jest on pomocny w przypadku bólu pleców, słabego krążenia, zapalenia stawów i kości, stresu, bezsenności oraz depresji. Niestety, nie każdy może skorzystać z leczniczych właściwości gorących kamieni.
1. Kto nie powinien korzystać z masażu gorącymi kamieniami?
Mimo pozytywnego wpływu masażu gorącymi kamieniami na organizm, istnieją przeciwwskazania do jego stosowania. Osoby, które są dotknięte zakaźną chorobą skóry, mają wysypkę lub otwarte rany, nie powinny korzystać z tej formy masażu. Niewskazane jest także poddawanie się zabiegom z użyciem gorących kamieni w okresie tuż po operacji, chemioterapii lub radioterapii. Również osoby podatne na tworzenie się skrzepów krwi powinny zrezygnować z masażu ze względu na ryzyko przemieszczenia się skrzepów. Jeśli chorujesz na serce, przed podjęciem decyzji o masażu gorącymi kamieniami koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Przeciwwskazaniem do wykonania masażu może być także ciąża. Ciężarne kobiety powinny korzystać z masażu wyłącznie wtedy, gdy masażysta ma uprawnienia do masowania kobiet spodziewających się dziecka. Masaż gorącymi kamieniami nie powinien być wykonywany na skórze, na której widoczne są siniaki, stany zapalne skóry oraz niezagojone rany. Także okolice niedawnych złamań kości są nieodpowiednie na masaż, podobnie jak skóra nad guzami oraz przepukliną brzuszną.
2. Jak działa masaż gorącymi kamieniami?
Kamienie stosowane do masażu są zwykle wykonane z bazaltu, który zawiera dużo żelaza, dzięki czemu zatrzymuje na długo wysoką temperaturę. Najczęściej stosowane są kamienie z rzeki, ponieważ mają gładką powierzchnię. Wielkością przypominają spłaszczone jaja kurze. Kamienie są zanurzane w wodzie i podgrzewane, aż osiągną odpowiednią temperaturę. Następnie masażysta sprawdza, jak gorące są kamienie i kładzie je na konkretnych punktach na plecach, w dłoniach lub pomiędzy palcami u stóp. Ciepło z kamieni ogrzewa i rozluźnia mięśnie. Masażysta może wówczas zacząć uciskanie ciała. Wysoka temperatura poprawia krążenie i uspokaja układ nerwowy. Niektórzy masażyści dodatkowo umieszczają kamienie na punktach, które uchodzą za centra energii w ciele, by przywrócić równowagę ciała i umysłu.
Masaż gorącymi kamieniami pozwala zrelaksować się i odpocząć, ale nie każdy może tego doświadczyć. Nawet niewielkie problemy zdrowotne i urazy są poważnym przeciwwskazaniem do odbycia takiego masażu.