Trwa ładowanie...

Regeneracja paznokci - domowe sposoby, zabiegi, kosmetyki i dieta

Avatar placeholder
21.09.2022 13:46
Regeneracja paznokci poprawia ich kondycję i wygląd.
Regeneracja paznokci poprawia ich kondycję i wygląd. (adobestock)

Regeneracja paznokci jest konieczna, gdy te stają się matowe, kruche, cienkie, a przy tym łatwo się łamią i rozdwajają. Co robić, a czego unikać, by poprawić wygląd i kondycję płytki paznokciowej? Podstawą są odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne, domowe sposoby i suplementacja.

spis treści

1. Regeneracja paznokci – zabiegi

Regeneracja paznokci po hybrydzie, obgryzaniu, źle wykonanym manicure, długotrwałym malowaniu płytek lakierem kiepskiej jakości, stosowaniu szkodliwych detergentów, a także przy niedoborach witaminowych i chorobach jest bardzo ważna.

Matowe, cienkie, łamliwe i rozdwajające się paznokcie nie tylko nie dodają uroku, ale mogą także wywoływać dyskomfort oraz sprawiać ból. Wymagają wsparcia: właściwej pielęgnacji i specjalnego traktowania. Co robić, a czego unikać? O czym pamiętać?

Zobacz film: "Zniszczone po hybrydzie paznokcie? Pomoże domowa odżywka"

By paznokcie mogły się zregenerować, ważne jest zrobienie kilkutygodniowej przerwy od nakładania na nie lakieru. Usunięcie starego manicure to podstawa.

Do zmycia lakieru trzeba wykorzystać zmywacz pozbawiony acetonu, a płytkę opiłowywać pilnikiem papierowym lub szklanym.

Nie bez znaczenia jest technika wykonywania manicure: bezpieczniejsze jest piłowanie paznokci wyłącznie w jedną stronę.

Paznokcie, które są w kiepskiej formie, najlepiej przyciąć lub przypiłować dość krótko, wówczas regenerują się znacznie łatwiej. Oznacza to bowiem mniejsze szanse na mechaniczne uszkodzenia, pęknięcia czy pogłębienie rozdwajania.

Dobrym pomysłem jest manicure japoński, który polega na wcieraniu w płytkę paznokcia regenerującej pasty, która zawiera witaminę A, witaminę E oraz keratynę i wosk pszczeli.

Należy także pamiętać o ochronie dłoni przez szkodliwymi warunkami i czynnikami. Najważniejsze jest wykonywanie takich czynności jak szorowanie wanny czy garnków przy użyciu rękawiczek.

2. Regeneracja paznokci – kosmetyki pielęgnacyjne

Paznokcie są tkanką martwą, co oznacza, że możliwości ich regeneracji są ograniczone. By je wzmocnić, można sięgać po odżywki regenerujące do paznokci, które można kupić w aptekach i drogeriach. Te występują w formie lakieru, serum, oliwki, maseczki czy żelu.

Dobry produkt powinien zawierać keratynę, podstawowy budulec płytki paznokciowej. Zawarte w nim substancje powinny wnikać między komórki płytki uzupełniając jej ubytki, a także działać wzmacniające spoiwo.

Pomocne są także intensywnie nawilżające i regenerujące kremy do rąk i paznokci.
Regeneracja płytki paznokcia trwa minimum dwa tygodnie. Gdy paznokcie będą już w lepsze kondycji, można je pomalować, pamiętając, by przed nałożeniem lakieru pokryć paznokcie odżywką, a i stosować lakiery dobrej jakości, pozbawione szkodliwych substancji typu toluen czy formaldehyd.

3. Regeneracja paznokci - domowe sposoby

W celu regeneracji paznokci można sięgać po domowe sposoby. Sprawdzi się:

  • olej rycynowy, który trzeba regularnie, najlepiej codziennie, wcierać w uszkodzoną płytkę paznokcia,
  • moczenie paznokci w lekko podgrzanym oleju (np. kokosowym, awokado, migdałowym czy oliwie z oliwek, można dodać odrobinę soku z cytryny). Olej odżywi i natłuści płytkę paznokcia, uelastyczni ją i wzmocni. Zabieg powinien trwać około 10 minut, a po jego zakończeniu wskazane jest nałożenie na noc bawełnianych rękawiczek,
  • wzmacniające serum na bazie olejku migdałowego, rozmarynowego i cytrynowego,
  • krem z czosnku i olejku arganowego. Wystarczy połączyć starty ząbek czosnku z olejkiem arganowym, a mieszankę wetrzeć w paznokcie,
  • moczenie paznokci w przestudzonej żelatynie rozpuszczonej w gorącej wodzie. Zabieg powtarza się codziennie przez dwa tygodnie, potem przez jakiś czas co najmniej dwa razy w tygodniu.

4. Regeneracja paznokci – suplementy i dieta

Nawilżanie, wzmacnianie i ochrona paznokci to nie wszystko. Najlepsza regeneracja paznokci to działania kompleksowe, obejmujące tak działanie od zewnątrz, jak i od wewnątrz.

Oznacza to, że należy zadbać o podaż różnych substancji odżywczych zawartych zarówno w produktach spożywczych, jak i suplementach diety. To:

  • witaminy, takie jak biotyna (witamina B7) i inne witaminy z grupy B, witamina A i E,
  • minerały, takir jak krzem, wapń, cynk, żelazo, magnez i miedź,
  • kwasy omega-3,
  • kolagen, który wzmacnia i przyśpiesza wzrost paznokci.

W diecie nie może zabraknąć takich produktów jak orzechy, sery, ryby oraz oleje roślinne, a także warzywa i owoce): pomidory, marchew, dynia, pomarańcze, owoce cytrusowe, czarna porzeczka, szpinak, pietruszka czy sałata. Ważne są także kiełki pszenicy, otręby pszenne, nasiona roślin strączkowych i płatki owsiane.

Dobrze także pić napar ze skrzypu czy siemię lniane. Niezbędnym elementem diety na zdrowe paznokcie jest także odpowiednie nawodnienie. Należy przyjmować minimum 1,5 litra płynów dziennie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze