Trwa ładowanie...

Rozdwajające się końcówki włosów

Avatar placeholder
06.04.2023 18:02
Rozdwajające się końcówki włosów
Rozdwajające się końcówki włosów

Problem z rozdwajającymi się końcówkami to prawdziwa zmora dla wielu kobiet. Potrafią zniszczyć nawet najładniejszą fryzurę, a świadomość, że w ogóle są, pogarsza humor i sprawia, że kobieta czuje się mniej atrakcyjna. Przyczyn rozdwajania się końcówek jest wiele, a ich znajomość pozwoli uchronić się przed problemem, zanim się jeszcze pojawi. Jeśli jednak zauważymy u siebie rozdwojone końcówki, możemy podjąć pewne kroki w kierunku ich wyeliminowania. Na zniszczone końcówki skuteczna będzie odpowiednia pielęgnacja włosów.

spis treści

1. Przyczyny rozdwajania się włosów

Na rozdwajanie się końcówek włosów duży wpływ ma nieodpowiednia pielęgnacja włosów. Wszystko, co przesusza włosy, prowadzi do uszkodzenia ich struktury, utraty spójności włosa, a w konsekwencji również rozszczepienia. Włosy suche są bardziej podatne na rozdwajanie, ale można również do tego doprowadzić poprzez częste używanie suszarki, lokówki lub prostownicy, a także poddawanie włosów takim zabiegom, jak prostowanie, rozjaśnianie, farbowanie i trwała.

Niekorzystne są również: dieta niskotłuszczowa, kosmetyki do włosów zawierające alkohol, częste stosowanie żelów, pianek i lakierów oraz uszkodzenia mechaniczne przy używaniu ozdób do włosów. Do rozdwajania się końcówek może się także przyczynić:

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"
  • promieniowanie słoneczne, a szczególnie szkodliwe promieniowanie UVA i UVB;
  • silny wiatr;
  • klimatyzacja wysuszająca powietrze;
  • chlor zawarty w wodzie;
  • sól obecna w morskiej wodzie;
  • nieumiejętne, zbyt gwałtowne szczotkowanie włosów.

2. Jak zapobiegać rozdwajaniu się włosów?

Aby uniknąć rozdwojenia końcówek, należy wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji włosów. Trzeba myć włosy szamponem o niskim pH, a po umyciu nakładać na włosy odpowiednie odżywki bez spłukiwania na zniszczone końcówki. Podczas mycia warto masować skórę głowy, gdyż poprawi to ukrwienie cebulek, a co za tym idzie, także kondycję włosów. Wskazane jest również stosowanie innych kosmetyków regenerujących, na przykład maseczek do włosów.

Warto również pamiętać, aby nigdy nie czesać włosów, kiedy są mokre, gdyż bardzo się wtedy rozciągają i osłabiają swoją strukturę. Do czesania powinno się wybierać szczotki z naturalnych materiałów – plastik rozdziera łuski włosa. Dobrym rozwiązaniem będzie także unikanie gorąca. Nie należy również zbyt często czesać włosów.

3. Sposoby na rozdwajające się końcówki

Niestety, w momencie, gdy końcówki włosów się rozdwoją, nie ma innego wyjścia, jak tylko skrócenie włosów. Chociaż dla wielu kobiet wizja obcięcia zapuszczanych włosów wydaje się traumą, jest to konieczność, której nie należy odkładać. Pozostawienie rozdwojonych końcówek grozi dalszym rozdwajaniem włosów w kierunku ich nasady, a wtedy konieczne jest drastyczne skrócenie włosów. Wiąże się to z faktem, iż rozdwojone końcówki włosów należy odciąć na wysokości ok 2,5 cm ponad rozdwojeniem.

Rozdwajające się końcówki to znak, że czas na wizytę u fryzjera. Dobrze jest wybrać dobry salon fryzjerski, gdyż obcinanie włosów nieodpowiednimi nożyczkami może tylko pogorszyć sprawę i postrzępić końcówki włosów, które dalej będą się rozdwajać.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze