Trwa ładowanie...

"Rubinki" na skórze. Gdy się pojawią, pędem do lekarza

Avatar placeholder
30.01.2024 12:51
"Rubinki" na skórze. Mogą świadczyć o chorej wątrobie
"Rubinki" na skórze. Mogą świadczyć o chorej wątrobie (Getty Images)

Lekarze od dawna przypominają o konieczności bacznej obserwacji skóry. Być może dostrzegłeś tajemnicze małe czerwone punkty na swoim ciele? Te subtelne zmiany na skórze, zwane potocznie rubinkami, często nie zwracają na siebie uwagi, chociaż nie zawsze powinny być ignorowane.

spis treści

1. Malutkie czerwone znamię na twojej skórze

Te drobne czerwone plamki, które zauważyłeś na swojej skórze, to tak naprawdę hemangiomas senile, czyli, mówiąc prościej, naczyniaki starcze. Mimo iż nazwa tego zjawiska może sugerować, że jest ono typowe dla osób starszych, rzeczywistość jest inna. Rubinki często zaczynają się pojawiać u kobiet już po 30. roku życia.

Chociaż te czerwone kropki na skórze nie są nowotworami złośliwymi i zazwyczaj nie przekształcają się w nie, to jednak są zmianami naczyniowymi, które nie powinny być lekceważone. Ta uwaga jest szczególnie istotna, jeżeli zaczynasz dostrzegać, że pojawia się ich coraz więcej w krótkim czasie.

Zobacz film: "4 domowe sposoby na obcierające się uda"

2. Rubinki - krótko o zjawisku i jego możliwym znaczeniu

Rubinki nie zawsze są powodem do niepokoju. Chociaż wizualnie mogą nie prezentować się efektownie, nie są same w sobie objawem choroby. Niemniej, jak wszystkie zmiany naczyniowe, zasługują na naszą uwagę. Powinniśmy obserwować je, zwłaszcza jeżeli rubinki występują w towarzystwie innych niepokojących objawów.

Zastanawiacie się, skąd pochodzą te małe, zazwyczaj czerwone punkciki na ciele? Rubinki to skutek nieprawidłowego rozszerzania się naczyń krwionośnych. Mogą pojawiać się u różnych grup wiekowych, jednak u kobiet po 40. roku życia, najczęściej związane są z aktywnością hormonów płciowych. Innym czynnikiem wpływającym na ich pojawianie się jest naturalny proces starzenia się ścian naczyń krwionośnych.

3. Kiedy rubinki powinny zaniepokoić?

Nie możemy ignorować znaczących zmian w naszym organizmie. Niewykluczone, że ich pojawienie to znak ostrzegawczy od organizmu, że dzieje się coś niepokojącego. Nagłe uderzenie licznych zmian szczególnie powinno zwrócić naszą uwagę, ponieważ może to być oznaka problemów zdrowotnych.

Specjaliści medycyny wyjaśniają, że liczne małe czerwone kropki, znane jako rubinki, mogą wskazywać na:

  • zaburzenia hormonalne, włączając w to schorzenia tarczycy,

  • problemy z wątrobą,

  • dysfunkcje układu pokarmowego,

  • nadciśnienie tętnicze,

  • nieprawidłowości w działaniu układu krążenia,

  • w niektórych przypadkach mogą oznaczać obecność nowotworów NET.

4. Czy to stanowczo dowód niepokoju?

Nie oznacza to, aby każda pojawiająca się rubinka była powodem do zmartwień. Powszechnie zauważa się, że rubinki nie są jedynym objawem choroby a inne objawy towarzyszące pojawią się zanim zauważymy czerwone kropki na ciele. Wizytę u lekarza warto poważnie rozważyć, jeśli czerwone kropki zaczynają pojawiać się gwałtownie i w dużych ilościach.

Gdy zauważasz inne niepokojące oznaki, prawie zawsze najlepszą decyzją jest skonsultować się z lekarzem. Możliwe, że warto zaplanować wizytę kontrolną i omówić pojawiające się zmiany na skórze. Specjalista prawdopodobnie zasugeruje badania, które pozwolą rozwiać wszelkie wątpliwości.

Skupmy się jednak na innym aspekcie - możliwych przyczyn pojawiania się rubinowych punktów na skórze. One bowiem mogą wynikać nie tylko z wieku, ale także mogą być powiązane ze stylem życia. Na przykład, stres, zmęczenie, przyjmowanie niektórych leków czy prowadzenie niewłaściwej diety to czynniki mogące wpływać na ich pojawianie się. Warto zwrócić uwagę również na przetrenowanie, które nie zawsze jest postrzegane jako czynnik mogący wpływać na wygląd skóry. Istnieje również prawdopodobieństwo, że predyspozycje do pojawiania się rubinowych punktów są związane z czynnikami genetycznymi.

Jeśli zauważyłeś na swoim ciele takie punkty i stanowią one dla Ciebie problem z punktu widzenia estetyki, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty - dermatologa. Leczenie takich zmian skórnych często odbywa się za pomocą lasera lub elektrokoagulacji. Niestety, nawet skuteczne usunięcie istniejących kropek, nie gwarantuje, że nie pojawią się one ponownie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze