Skąd biorą się włosy na brodzie u kobiet?
Czy zdarza ci się czasem spojrzeć w lustro i zauważyć długi ciemny włos na brodzie, który pojawił się nagle i jakby znikąd? Jeśli jeszcze nie słyszałaś wcześniej o takim kłopotliwym przypadku, wiedz, że włosy na brodzie u kobiet to dość powszechne zjawisko. Ale skąd nagle biorą się te kosmyki w niepożądanym miejscu?
1. Winne hormony?
– Włosy na podbródku pojawiają się w wyniku połączenia genetyki i hormonów – mówi Hadley King, certyfikowany dermatolog w nowojorskim gabinecie kosmetycznym SKINNEY Medspa. – To męskie hormony (androgeny), a także ogólna równowaga hormonalna są odpowiedzialne za wyrastanie włosów na brodzie – wyjaśnia. W zależności od tego, jak bardzo wrażliwe są mieszki włosowe na wspomniane hormony, ich liczba będzie różna. Wrażliwość mieszków oraz poziom hormonów są zwykle uwarunkowane genetycznie. Więc jeśli babcia ma włochaty podbródek, są spore szanse, że u ciebie też będą pojawiać się włosy na brodzie.
Włosy na podbródku mogą rosnąć w każdym wieku, ale większość kobiet zauważa, że ich liczba zwiększa się wraz z upływem lat, wskutek zmian hormonalnych. – Najszybsza metoda usunięcia niechcianych włosków to ręczne wyrwanie ich. Jeśli masz sporo włosów, możesz rozważyć depilację elektrolizą lub laserową, co da trwalsze rezultaty – komentuje King.
2. Oznaka choroby
Jeżeli stan twoich hormonów odbiega od normy, a w dodatku masz nieregularne miesiączki, nadmierne owłosienie twarzy i ciała, uporczywy trądzik, którego nie można się pozbyć, możesz cierpieć na zespół Stein-Leventhala (zespół policystycznych jajników). W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zwróć się do lekarza, aby ustalić, czy pojawiające się włosy na brodzie nie są symptomem tej przypadłości.
Bez względu na to, czy równowaga hormonalna jest zachowana czy też zaburzona przez zespół policystycznych jajników, leki, które wpływają na hormony, takie jak doustne środki antykoncepcyjne lub spironolakton, mogą stanowić remedium na nadmierny wzrost włosów na brodzie, a także na ogólne owłosienie twarzy.