Trwa ładowanie...

Snorkeling - zalety, sprzęt do snorkelingu, oddychanie w masce

 Paula Komendarczuk
Paula Komendarczuk 16.04.2021 14:56
Snorkeling umożliwia podziwianie raf koralowych, ryb i wodnych stworzeń.
Snorkeling umożliwia podziwianie raf koralowych, ryb i wodnych stworzeń. (gettyimages)

Snorkeling to unoszenie się na niewielkiej głębokości wody, co umożliwia podziwianie raf koralowych, ryb i innych stworzeń wodnych. Przed rozpoczęciem przygody ze snorkelingiem wystarczy jedynie zaopatrzyć się w maskę, rurkę oraz płetwy. Co warto wiedzieć o snorkelingu?

spis treści

1. Czym jest snorkeling?

Snorkeling to unoszenie się pod powierzchnią wody lub pływanie na niewielkiej głębokości, po to by obserwować podwodny świat. Do snorkelingu nie jest wymagany specjalny ekwipunek, poza maską, rurką i płetwami.

Maska ze szkła pozwala na wyraźne widzenie, rurka na swobodne oddychanie, a płetwy ułatwiają przemieszczanie się na duże odległości. Snorkeling jest samodzielną dyscypliną, ale dla wielu osób okazuje się wstępem do nurkowania z butlą.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Zalety snorkelingu

Dużym plusem snorkelingu jest fakt, że może go wypróbować każdy, bez względu na wiek. Unoszenie się pod wodą nie wymaga nawet zaawansowanych umiejętności w pływaniu, a nawet z takiej perspektywy można podziwiać wspaniałe widoki.

Wyposażenie do snorkelingu nie jest drogie, koszt całego zestawu wynosi około 200 złotych. Zanurzenie się w wodzie i podziwianie nieznanego dotąd świata to niezapomniana przygoda. Specjalna maska z okularami pozwala na widzenie podobne do tego na powierzchni, kolory są intensywne, a kształty nad wyraz wyraźne.

Sprzęt nie jest ciężki i nie zajmuje wiele miejsca w walizce. Snorkeling można uprawiać samodzielnie, bez konieczności zapisywania się na wyjazdy nurkowe czy lekcje z instruktorem. Wystarczy wybrać zagraniczne wakacje w Grecji, Chorwacji, Egipcie, Turcji czy Tajlandii.

3. Sprzęt do snorkelingu

Podstawowy ekwipunek powinien składać się z maski, fajki (rurki) i płetw. W późniejszym czasie można zdecydowac się na zakup kombinezonu piankowego, by móc zacząć nurkować głębiej.

3.1. Maska do snorkelingu

Maskę najlepiej kupować w sklepie stacjonarnym, ponieważ musi dokładnie przylegać do głowy. Najlepiej przycisnąć maskę do twarzy bez zakładania paska, tak by się przyssała. Następnie należy pochylić się do przodu i sprawdzić czy okulary przez chwilę trzymają się twarzy.

Po założeniu paska warto zwrócić uwagę, czy kołnierz okala twarz ze wszystkich stron, a także czy czubek nosa nie dotyka tworzywa. Maski do snorkelingu zwykle są produkowane ze szkła hartowanego, odpornego na uszkodzenia oraz kołnierza z silikonu.

Najpopularniejsze są przezroczyste kołnierze, ponieważ nie ograniczają widzenia. Na czarny kołnierz zwykle decydują się operatorzy kamery i fotografowie. Maski mogą mieć jeden kawałek szyby lub dwa, podobnie jak w okularach. Coraz bardziej powszechna jest też wersja panoramiczna z dodatkowymi szybami po bokach do poszerzenia pola widzenia.

3.2. Rurka do snorkelingu

Fajka (rurka) to najważniejszy element, ponieważ umożliwia swobodne oddychanie pod wodą. Zwykle znajduje się po lewej stronie maski, ma 2 centymetry średnicy i około 35 centymetrów długości.

Zapinka pozwala na regulowane mocowanie, ponieważ po założeniu maski fajka nie powinna wystawać nad głowę na więcej niż 5-8 centrymetrów (dłuższa utrudnia oddychanie). Rurka z jednej strony posiada ustnik, a z drugiej zawór chroniący przed dostaniem się wody.

3.3. Płetwy do snorkelingu

Płetwy ułatwiają zmienianie swojej pozycji i pokonywanie większych dystansów. Początkujący będą zadowoleni z płetw paskowych, dostępnych w rozmiarze S, M, L oraz XL.

Ze względu na mały wybór rozmiarów często trudne jest idealne dopasowanie płetw, ale lepiej wybrać te minimalnie za duże niż za małe. Najważniejsze jest to, by mierzyć płetwy na buty nurkowe.

3.4. Sprzęt uzupełniający

Przede wszystkim warto kupić koszulkę do pływania, która chroni ciało przed słońcem, a także piankę do snurkowania (jest tańsza i lżejsza od tej nurkowej, ale idealnie sprawdza się w chłodniejszej wodzie).

4. Jak oddychać z maską i rurką?

Maska do snorkelingu sprawia, że możliwe jest jedynie oddychanie przez usta. Ustnik rurki wyposażony jest w silikonową osłonę, która opiera się na dziąsłach (wystające końcówki należy ścisnąć zębami). Najlepiej nauczyć się oddychania na powierzchni, a dopiero po jakimś czasie wejść do wody.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze